Oh no! Where's the JavaScript? Your Web browser does not have JavaScript enabled or does not support JavaScript. Please enable JavaScript on your Web browser to properly view this Web site, or upgrade to a Web browser that does support JavaScript.

Użytek z uszkodzonego obiektywu

Aktualnie online
Gości online 1

Użytkowników online 0


Łącznie użytkowników: 13
Najnowszy użytkownik: Martyna Mietluk
Archiwum bloga

Użytek z uszkodzonego obiektywu

Co zrobić kiedy uszkodził nam się obiektyw a jego naprawa przekracza koszt nowego? a może dostaliśmy uszkodzony a chcielibyśmy sobie go poużywać. Oto rozwiązanie metodą chałupniczą.

 

 

 

Co zrobić kiedy uszkodził nam się obiektyw a jego naprawa przekracza koszt nowego? a może dostaliśmy uszkodzony a chcielibyśmy sobie go poużywać. Oto rozwiązanie metodą chałupniczą bez upiększeń.

Naszym przypadkiem był znany i bardzo nie lubiany ale dodawany do kazdego zestawu z Nikonem Nikkor 18-55. Jako łowcy swój sprzęt narażamy na ryzyko zamoczeń i wszelkiego typu uszkodzeń. To też stało sie z naszym obiektywem, który przefrunął wraz ze stawywem kilka metrów (łącznie 3 kilogramy) podczas silnej burzy. W aparacie został tylko bagnet obiektywu reszta leżała osobno w kawałkach. Co zrobić, aby używać taki obiektyw bez naprawiania?

Proste - wybebeszmy go i przeróbmy na manualny. Jest to proces nieodwracalny dlatego trzeba być na to zdecydowanym.


ZACZYNAJMY.
U góry znajdują się 3 (zaznaczone na czerwono) śrubki które wykręcamy. Niebieskim kwadratem zaznaczony jest bagnet a w zasadzie jest to jego przedłużka bo sam bagnet przebiega w innym miejscu.
 

Tę przedłużkę też wykręcamy. wyrywamy kable, wykręcamy elektronike, silniczek. To tyle jeśli chodzi o przyjemną część. Teraz pojawia sie problem. Przesłona obiektywu z procesorem regulowana jest elektronicznie a my elektronike własnie spisaliśmy na straty. 

Nic prostszego, z pomocą przychodzi nam rozgrzany nad gazem śróbokręt (nie za gruby - płaski), oraz kawałek blaszki, ja użyłem wycięty kawałek śledzia który wyłamuje sie z tyłu komputera bo materiał jest miękki do cięcia i elestyczny do gięcia ale o odpowiedniej twardości (bodajże z aluminium).

Zatem, rozgrzewamy śrubokręt  z boku obudowy wypalamy (wytapiamy) otwór w linii prostej od miejsca gdzie był poprzedni bagnet.
 

Róznica będzie polegać w przykręceniu nowego sterowania przysłoną gdyż mocujemy ją od dołu (zaznaczone poniżej na czerwono) do krążka z bagnetem właściwym (ten który idzie w głąb obiektywu zanaczony poniżej na niebiesko) a nie od góry jak to miało miejsce z bagnetem którym sterował aparat.

Przekładamy blaszkę i zaginamy. Tak własnie stworzyliśmy ręczne sterowanie przesłony.
 Czy działa? Zobaczmy ten klip z YT.
http://www.youtube.com/watch?v=262EANbYGmU

Jako iż obiektyw mocno oberwał "w twarz" pojawiły się w nim duże luzy. Jak temu zaradzić? Jeśli obiektyw nie ma być piękny a używamy go jedynie podczas burz to go troszeczkę uszczelnimy. Czym? Można klejem na gorąco. Klej jest dość elastyczny, gdy jest rozgrzany, dobrze przylega do powierzchni a po wyschnięciu wystarczy cienkim nożykiem delikatnie oddzielić część ruchomą obiektywu od kleju.

 

Nie wygląda to pięknie ale zapewniam że działą,  na potrzeby łowców którzy opanowane mają techniki fotografowania w trybie manualnym w zupełności wystarczy.


0 komentarz

Zostaw komentarz

G
CAPTCHA ImageRefresh Image
  • Brak komentarzy. Może chcesz dodać swój?

Ocena zawartości jest dostępna tylko dla użytkowników. Proszę Zaloguj się lub Zarejestruj się by zagłosować.
Niesamowite! (0)0 %
Bardzo dobre (0)0 %
Dobre (0)0 %
Średnie (0)0 %
Słabe (0)0 %
The Nebula is a PHP-Fusion 9's first FusionTheme Theme Framework made offering many content elements, styles and features and to better understand and learn to build content using the PHP-Fusion 9, without coding.

O nas

Na stronie zajmujemy się prognozowaniem pogody dla województwa Zachodniopomorskiego. Sugerujemy się danymi z różnych źródeł oraz z prognoz numerycznych.

Copyright © 2019

Powered by PHP-Fusion Copyright © 2024 PHP-Fusion Inc
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Brzanek Theme by PHP-Fusion Inc

10,731,181 unikalnych wizyt
Czas generowania: 0.20431 sekund | Średnio: 0.20431 (0) sekund | Zapytań: 56 | Użyta pamięć: 7.66MB/2MB