Modele numeryczne na godziny południowe oraz popołudniowe i wieczorne przewidują niewielką energię potencjalną dostępną drogą konwekcji. Cape w regionie wzrośnie do 400 loklanie 500 j/kg a niestabilność w atmosferze spadnie do -1 stopni. W tym czasie nałożą się raczej słabe warunki kinematyczne. <br />Od godzin porannych na północy Niemiec przemieszcza się wąska linia opadów deszczu związana właśnie z chłodnym frontem atmosferycznym. To właśnie ona (jeśli oczywiście przetrwa) będzie potencjalnym paliwem do rozwoju komórek burzowych. <br />Możliwych burz należy spodziewać się po godzinie 12:00. <br />Największym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne, ale krótkotrwałe opady deszczu. Lokalnie może pojawić się drobny grad i silniejszy wiatr.
<p>W ciągu dnia na terenie Niemiec istnieje możliwość powstania groźnego układu burzowego. Będą panowały tam wyśmienite warunki do powstania bardzo głębokiej i wilgotnej konwekcji. W centrum oraz na wschodzie tego kraju prognozowane są gradobicia, ulewne i nawalne opady deszczu a tak, że silny i porywisty wiatr oraz tornada. Możliwe jest powstanie układu MCS z wbudowaną linią szkwałową lub Bow Echo. Do naszego regionu układ powinien dotrzeć w godzinach wieczornych lub późno wieczornych.</p> <p>Obszar objęty II STOPNIEM ZAGROŻENIA...</p> <p>Na zachodzie potencjalna chwiejność dostępna konwekcyjnie osiągnie największe wartości i tutaj ryzyko rozwoju wieczornych superkomórek oraz możliwego nocnego układu jest największe. MUCAPE osiągnie do 2200 j/kg. Warunki kinematyczne będą bardzo korzystne. SHEAR 0-6 osiągnie w strefach chwiejności, nawet powyżej 22 m/s, przy czym im mniejsza niestabilność, tym silniejsze uskoki wiatrowe.<br /> Wysokie wartości LLS pod wieczór na zachodnich krańcach mogą doprowadzić do powstawa<span class="textexposedshow">nia tornad, o znacznej sile ! Inicjacji groźnych superkomórek burzowych sprzyjać ma, także duża zawartość wilgoci (szczególnie w przyziemnej warstwie troposfery) oraz znacznie podwyższona skrętność wiatru. Dynamiki w rozwoju konwekcji dodawać ma, także górnotroposferyczny prąd strumieniowy.</span></p> <p>Centrum oraz wschodnie regony województwa I STOPIEŃ ZAGROŻENIA...</p> <p>Tutaj aktywny układ burzowy, który rozwinie się w Niemczech, wkroczy najprawdopodobniej nocą. Ze względu na późną porę układ nie powinien już się nasilać. Przed nadejściem burz zwłaszcza we wschodnich regionach prognozuje się silniejsze uskoki prędkościowe i kierunkowe wiatru.</p> <p>Największym zagrożeniem ze strony burz będą silne i nawalne opady deszczu (40 l/m2), opady dużego gradu nawet o średnicy do 4 -5cm. W czasie powstanie linii szkwałowej lub Bow Echo w całym województwie należy liczyć się z silnymi oraz bardzo silnymi porywami wiatru do 100 – 110 km/h. Na południowym zachodzie nie wyklucza się powstania pojedynczej trąby powietrznej.</p>
Jeśli modele numeryczne dobrze oszacowały i przeliczyły temperaturę powietrza to na zachodzie regionu oraz na południu temperatura w ciągu dnia wzrośnie nawet do 28 st. C. Będzie dużo słońca, a w godzinach wieczornych w środkowej warstwie troposfery pojawi się więcej wilgoci. <br />Dzięki temu pojawi się podwyższona energia CAPE do 1100 j/kg. niestabilność w atmosferze spadnie do -4 lokalnie -5 stopni. W tym czasie pojawią się słabe warunki kinematyczne. Ścinanie wiatru na poziomie 0-6km DLS wzrośnie do 14 m/s. na poziomie 0-1km LLS wyniesie ok. 6m/s. Skrętność wiatru na różnych partiach troposfery SRH 3km do 80 m2/s2 SRH 1km 40 m2/s2. Wodność atmosfery PWATER do 25mm. <br />Takie połączenie warunków termodynamicznych oraz kinematycznych może doprowadzić do powstania burz. <br /><br />Największym zagrożeniem będą opady deszczu oraz porywisty wiatr. Lokalnie nie wyklucza się opadu drobnego gradu o średnicy do 1 cm. Burze przemieszczały się będą z zachodu na wschód województwa.
Na terenie województwa zaostrzy się pionowy gradient temperatury. Na wysokości 500hPa temperatura spadnie do -22 stopni a na wysokości 2m 18 stopnie powyżej zera. Taka sytuacja doprowadzi do pojawienia się konwekcji w środkowej warstwie troposfery. Choć warunki termodynamiczne i kinematyczne będą słabe, istnieje możliwość do rozwoju kilku komórek burzowych z opadami konwekcyjnymi deszczu i drobnego gradu. <br />Największym zagrożeniem ze strony burz będą silne porywy wiatru do 70 km/h oraz chwilami silniejsze opady deszczu i drobnego gradu o średnicy do 1 cm.
W czasie trwania ostrzeżenia na północy województwa należy spodziewać się porywów wiatru dochodzących do 60 - 75 km/h. Wiatr przeważnie będzie z kierunku zachodniego.<br /> Najsilniejszych porywów należy spodziewać się nocą z poniedziałku na wtorek oraz w pierwszej części dnia. <br />Na pozostałym obszarze wiatr w porywach nie powinien przekroczyć 60 km/h.
W czasie trwania ostrzeżenia na terenie województwa zwiększy się energia potencjalna dostępna drogą konwekcji. CAPE wyniesie od 200 do 600 J/kg. Niestabilność w atmosferze spadnie do -2 stopni. <br /> Największym zagrożeniem ze strony zjawisk burzowych będą chwilami silniejsze opady deszczu. Nie wykluczamy opad małego gradu do 1 cm średnicy. W czasie przechodzenia komórek burzowych powieje silniejszy wiatr do 60km/h.<br />Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz będą w centrum oraz na wschodzie województwa.
<p>W wyznaczonym obszarze wzrośnie chwiejność termodynamiczna, która wyniesie wieczorem ok.500-800 j/kg, przy czym im bliżej nocy wartości te będą spadać. Na rozwój burz w znacznym stopniu wpłynie umiarkowana kinematyka. Uskok wiatru z warstwy 0-6 km wyniesie od 10 do nawet 20-22 m/s. Silniejsze wspomaganie ruchów wznoszących w obrębie chłodnego frontu atmosferycznego może znacznym stopniu przyczynić się do podwyższenia aktywności burzowej. Dzięki temu komórki mogą przybierać także bardziej zorganizowane formy, takie jak układy wielokomórkowe-mcs. Warto zwrócić, także uwagę na spore nagromadzenie się wilgoci w pionowym przekroju troposfery. PW ma wynieść ok.30 mm. <br /><strong>Głównego rozwoju komórek burzowych na terenie naszego województwa należy oczekiwać w godzinach wieczornych i nocnych.</strong> <br /><strong>Największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia pojawia się w powiatach zachodnich województwa.</strong> <br />Burze mogą nieść za sobą silne porywy wiatru do 80-90 km/h, ulewne opady deszczu( do 10- 20mm), a miejscami drobny grad.</p>
Od godzin południowych na niebie zacznie przybywać coraz więcej chmur. Późnym popołudniem możliwe będą słabe opady deszczu. Możliwe, że już wtedy pojawią się pierwsze wyładowania.<br />W regionie oznaczonym 1 stopniem zagrożenia pojawią się najlepsze warunki termodynamiczne. Potencjalna chwiejność wzrośnie do 600 – 1000 j/kg w zależności od regionu. Niestabilność w atmosferze spadnie do -4 stopni. Słabe warunki kinematyczne świadczą, że powstałe komórki burzowe przyjmą postać quasi-stacjonarny i pulsacyjny.<br /><br />Największym zagrożeniem ze strony burz będą silne lokalnie bardzo silne opady deszczu (20-30 l/<span class="hiddenSpellError">m2</span>). Ze względu na powolne przemieszczanie się opady mogą powodować podtopienia. Nie wykluczony jest opad gradu o średnicy do 2 cm. W czasie przechodzenie komórek możliwe silniejsze porywy wiatru do 80 km/h. W południowej części województwa niewykluczone jest przejście nieco silniejszego układu burzowego.<br />Największy prawdopodobieństwo pojawienie się burz przypadają na godziny późno wieczorne oraz nocne.
W czasie trwania ostrzeżenia na terenie województwa zwiększy się energia potencjalna dostępna drogą konwekcji. CAPE wyniesie od 200 do 600 J/kg. Niestabilność w atmosferze spadnie do -2/-3 stopni. <br /> Największym zagrożeniem ze strony zjawisk burzowych będą chwilami silniejsze opady deszczu. Nie wykluczamy opad małego gradu do 1 cm średnicy. W czasie przechodzenia komórek burzowych powieje silniejszy wiatr do 60km/h.<br />Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz będą na zachodzie w centrum oraz na południu województwa. Najmniej prawdopodobne są na północy i na północnym wschodzie.
W czasie trwania ostrzeżenia na północy województwa należy spodziewać się porywów wiatru dochodzących do 60 - 75 km/h. Wiatr przeważnie będzie z kierunku zachodniego.<br /> Najsilniejszych porywów należy spodziewać się popołudniu. <br />Na pozostałym obszarze wiatr w porywach nie powinien przekroczyć 60 km/h..
<p>W prognozowanym obszarze w ciągu dnia, na skutek insolacji chwiejność termodynamiczna wzrośnie do nieczęsto spotykanych wartości. Według modelu GFS(global forecast system) MUCAPE osiągnie 1500-3500 j/kg. <strong>Wartość ta może być nieco zawyżona. </strong>Warunki kinematyczne będą słabe, lecz przy takiej niestabilności wystarczające do rozwoju silnych burz. SHEAR 0-6 osiągnie od 10 do 20 m/s. <br />Obecność zatoki niskiego ciśnienia spowoduje, że pojawi się nieco silniejsze wspomaganie ruchów wznoszących. Zawartość wilgoci w pionowym przekroju powietrza( PW) wyniesie ok.32-38 mm. Punkt rosy osiągnie, nawet ponad 20-21 st.C. Wyróżnić można, także słabo zaznaczony, mający jednak wpływ na intensywność zjawisk górnotroposferyczny prąd strumieniowy.<br /> <br />Wyżej opisane warunki sprzyjać mają powstawaniu struktur wielokomórkowych, także w formie mcs oraz izolowanych superkomórek( szczególnie w północnej części województwa). Burze cechować ma niewątpliwie spora aktywność elektryczna. <br /><strong>Największym zagrożeniem ze strony komórek burzowych są opady większego gradu(nawet do 5 cm średnicy ) oraz bardzo silny opad deszczu( szczególnie ze strony superkomórek wysokoopadowych). Istnieje, także ryzyko pojawienia się trąby powietrznej( nieco ponad 5 %), ze względu na niski poziom kondensacji- lcl. Kolejnym zagrożeniem są silne porywy wiatru, występujące w obrębie struktur burzowych- nawet powyżej 100 km/h</strong>.</p>
W czasie trwania ostrzeżenia modele numeryczne dla naszego regionu przewidują umiarkowane parametry termodynamiczne (w zależności od regionu). Energia potencjalna dostępna drogą konwekcji wyniesie od 1500 do 500 J/kg a niestabilność powietrza spadnie do ok -4/-5 stopni. <br />W godzinach popołudniowych i wieczornych mogą pojawić się korzystne parametry kinematyczne (DLS 15 m/s, LLS 10 m/s, SRH 3 km 120 m2/s2, SRH 1 km 90 m2/s2). Niewykluczone, że na zachodzie oraz w centrum województwa pojawią się lepiej zorganizowane struktury (multikomórki lub pojedyncze superkomórki). <br />Ze względu na niski parametr LCL i umiarkowane uskoki wiatru w warstwie 0-1 i 0,3 km istnieje niewielkie ryzyko powstania słabej trąby powietrznej. <br />Największym zagrożeniem ze strony burz będą silniejsze konwekcyjne podmuchy wiatru oraz opady deszczu. Pierwszych burz należy spodziewać się na zachodzie województwa w godzinach popołudniowych. Nocą z niedzieli na poniedziałek front z burzami przemieszczał się będzie dalej na wschód.
<p>Na terenie województwa prognozowana jest potencjalna chwiejność termodynamiczna, lokalnie wyniesie do <strong>200/300 j/kg</strong> a niestabilność w atmosferze spadnie -1 stopnia. </p> <p>Burze będą kierowały się z zachodu na wschód. <br />Największym zagrożeniem ze strony burz będą silniejsze opady deszczu. Wodność w atmosferze (PWATER) wzrośnie do <strong>2</strong><strong>0 mm</strong>. W momencie przechodzenia komórek konwekcyjnych należy liczyć się z silniejszymi porywami wiatru do <strong>6</strong><strong>0-70 km/h</strong>. Nie wykluczamy opadu niewielkiego gradu do 1 cm średnicy.<br />Największe prawdopodobieństwo pojawienia się burz prognozowane jest na zachodzie i w centrum w pierwszej części nocy.</p>
<p>Od godzin porannych najpierw na zachodzie i północnym zachodzie należy spodziewać się opadów deszczu o charakterze konwekcyjnym. Nie wykluczone, że już wtedy pojawią się pierwsze wyładowania. W regionie oznaczonym 1 stopniem zagrożenia pojawią się najlepsze warunki termodynamiczne. Potencjalna chwiejność wzrośnie do 600 – 1000 j/kg w zależności od regionu. Niestabilność w atmosferze spadnie do -4 stopni. Słabe warunki kinematyczne świadczą, że powstałe komórki burzowe przyjmą postać quasi-stacjonarny i pulsacyjny.</p> <p>Największym zagrożeniem ze strony burz będą silne lokalnie bardzo silne opady deszczu. Ze względu na powolne przemieszczanie się opady mogą powodować podtopienia. Nie wykluczony jest opad gradu o średnicy do 2 cm.</p>
<p>W wyznaczonym obszarze wzrośnie chwiejność termodynamiczna. Energia potencjalna dostępna drogą konwekcyjną z najbardziej niestabilnej warstwy troposfery( MUCAPE) wyniesie 800-1400 J/kg w zależności od regionu. Prognozy numeryczne ewidentnie wskazują na duże nagromadzenie się wilgoci w przyziemnej warstwie troposfery. Świadczy o tym punkt rosy, który osiągnie maksymalnie 15-16 st.C, przy nieco wyższej temperaturze na wysokości 2 m. Ze względu na brak warunków kinematycznych w strefach niestabilności komórki burzowe cechować ma charakter quasi-stacjonarny i pulsacyjny. <br /> <strong>Głównym zagrożeniem ze strony burz jest ich długie przechodzenie nad danym punktem, a tym samym spore kumulacje sum opadowych- miejscami do 20 mm.</strong> <br /> Największe prawdopodobieństwo rozwoju zjawisk burzowych występuje w strefach zbieżności wiatrów- południowa, południowo-wschodnia część województwa oraz wybrzeże środkowe. Komórki burzowe powinny zacząć tracić aktywność po godzinie 22. Na południu województwa mogą one „żyć” do późnych godzin nocnych, wykazując jednak dużo mniejszą aktywność.</p>
W czasie trwania ostrzeżenia na północnym zachodzie oraz na północnym wschodzie województwa należy spodziewać się porywów wiatru dochodzących do 60 - 75 km/h. Wiatr przeważnie będzie z kierunku połnocno wschodniego i północnego.<br /> Najsilniejszych porywów należy spodziewać się późnym popołudniem, wieczorem oraz w pierwszej części nocy.<br /> Wraz z silnym wiatrem należy spodziewać się silnych lokalnie bardzo silnych opadów deszczu. W centrum, na południu oraz na zachodzie suma opadów w ciągu nadchodzącej doby może przekroczyć 20 l/m2.
<p>Na terenie województwa prognozowana jest potencjalna chwiejność termodynamiczna, lokalnie wyniesie do <strong>200/300 j/kg</strong> a niestabilność w atmosferze spadnie -1 stopnia (zwłaszcza w centralnej oraz wschodniej i południowo wschodniej części województwa). Warunki dynamiczne będą słabe, prędkościowe uskoki wiatru na poziomie 0-6 km wzrosną do 10/12 m/s a na poziomie 0-1 km ok 6 m/s. Takie warunki mogą doprowadzić do powstania wolno przemieszczających się komórek burzowych.</p> <p>Burze będą kierowały się z północnego zachodu na południowy wschód. <br />Nie powinny nieść one większego zagrożenia, choć nie wyklucza się pojedynczych silniejszych porywów wiatru do 70 km/h. Z silniej rozbudowanych komórek możliwy będzie opad gradu o średnicy do 1 cm.</p>
<p>Na terenie województwa prognozowana jest potencjalna chwiejność termodynamiczna, lokalnie wyniesie do <strong>200/300 j/kg</strong> a niestabilność w atmosferze spadnie -1 stopnia. Prędkościowe uskoki wiatru na poziomie 0-6 km wzrosną do 14/20 m/s a na poziomie 0-1 km ok 8 m/s. Takie warunki mogą doprowadzić do powstania komórek burzowych.</p> <p>Burze będą kierowały się z północnego zachodu na południowy wschód. <br />Największym zagrożeniem ze strony burz będą silniejsze opady deszczu. Wodność w atmosferze (PWATER) wzrośnie do <strong>10 mm</strong>. W momencie przechodzenia komórek konwekcyjnych należy liczyć się z silniejszymi porywami wiatru do <strong>70-80 km/h</strong>. Nie wykluczamy opadu niewielkiego gradu do 1 cm średnicy.</p>
Najsilniejszych porywów wiatru oczekiwać należy na wybrzeżu, wieczorem i w nocy. Najpierw wiać ma z kierunku zachodniego, potem z północnego-zachodu. Na morzu sztorm do 8 st. w skali B. Wzosnąć mogą stany poziomy wód w rzekach przybrzeżnych(lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych), ale nie ma zagrożenia zalaniem.<br />Średnia prędkość wiatru w fazie kulminacyjnej może osiągać do 30-45 km/h, podczas gdy porywy zbliżać się mogą do 70-80 km/h. Wiatr w sobotę w ciągu dnia ma się uspokajać.
W ciągu najbliższej nocy na przeważającym obszarze województwa odnotujemy spadek temperatur do -4°C. Lokalnie na wschodzie oraz w centrum nie wyklucza się spadku temperatury do -5°C. Nad ranem przy wschodzie słońca lokalnie może być jeszcze chłodniej.
<p>Na terenie województwa prognozowana jest potencjalna chwiejność termodynamiczna, lokalnie wyniesie do <strong>300/500 j/kg</strong> a niestabilność w atmosferze spadnie do -1/-2 stopni. Prędkościowe uskoki wiatru na poziomie 0-6 km wzrosną do 14/16 m/s a na poziomie 0-1 km ok 6 m/s. Takie warunki mogą doprowadzić do powstania słabych komórek burzowych.</p> <p>Burze będą kierowały się z południowego wschodu na północny zachód. Największym zagrożeniem ze strony burz będą silniejsze opady deszczu lokalnie do <strong>10mm</strong>. Wodność w atmosferze (PWATER) wzrośnie do <strong>20 mm</strong>. W momencie przechodzenia komórek konwekcyjnych należy liczyć się z silniejszymi porywami wiatru do <strong>70-80 km/h</strong>. Nie wykluczamy opadu niewielkiego gradu do 1,5 cm średnicy.</p>
<p>Na terenie województwa prognozowana jest potencjalna chwiejność termodynamiczna, lokalnie wyniesie do <strong>200/250 j/kg</strong> a niestabilność w atmosferze spadnie -1 stopnia. Prędkościowe uskoki wiatru na poziomie 0-6 km wzrosną do 14/16 m/s a na poziomie 0-1 km ok 6 m/s. Takie warunki mogą doprowadzić do powstania słabych komórek burzowych.</p> <p>Burze będą kierowały się z zachodu na wschód. Największym zagrożeniem ze strony burz będą silniejsze opady deszczu lokalnie do <strong>10mm</strong>. Wodność w atmosferze (PWATER) wzrośnie do <strong>20 mm</strong>. W momencie przechodzenia komórek konwekcyjnych należy liczyć się z silniejszymi porywami wiatru do <strong>70-80 km/h</strong>. Nie wykluczamy opadu niewielkiego gradu do 1 cm średnicy.</p>
Na terenie całego województwa należy spodziewać się porywów wiatru dochodzących do 70 km/h. Nad samym morzem porywy wiatru mogą dochodzić do 80 km/h. Wiatr przeważnie będzie z kierunku zachodniego, północno zachodniego i północnego.<br /> Najsilniejszych porywów należy spodziewać się późnym popołudniem, wieczorem oraz w pierwszej części nocy.<br /> Wraz z silnym wiatrem należy spodziewać się silnych lokalnie bardzo silnych opadów deszczu. Nie wykluczone opady drobnego gradu, krupy śnieżnej a lokalnie nawet samego śniegu (zwłaszcza w niedzielę w godzinach porannych).
Na zachodzie oraz na północy i miejscami na południu i w centrum należy spodziewać się konwekcyjnych porywów wiatru dochodzących do 70 km/h. Lokalnie nie wykluczamy nieco silniejszych porywów. Na pozostałym obszarze wiatr nie powinien przekraczać 60 km/h. Wiatr przeważnie będzie z kierunku zachodniego i północno zachodniego.<br /> Wraz z silnym wiatrem należy spodziewać się silnych opadów deszczu do 10mm oraz burz.
W ciągu dnia w wielu miejscach pojawią się różnego rodzaju opady w charakterze konwekcyjnym. Lokalnie nie można wykluczyć wyładowań. <br />Największym zagrożeniem ze strony burz będą silniejsze konwekcyjne opady deszczu lub drobnego gradu oraz silnych porywów wiatru.
W kolejnych godzinach nad Morzem Bałtyckim wzrośnie gradient baryczny, co poskutkuje wzrostem prędkości wiatru. Jego średnia prędkość dochodzić może do 40-50 km/h, podczas gdy porywy osiągać mogą do 80 km/h. <strong>W czasie obowiązywania ostrzeżenia prosimy o zachowanie ostrożności i nie parkowanie samochodów pod drzewami.</strong>
W czasie trwania ostrzeżenia na terenie województwa pojawią się dogodne warunki do powstawania gęstych mgieł ograniczających widoczność nawet do 100 metrów. Najbardziej gęste mgły pojawią się na północnym wschodzie miejscami na północy w centrum oraz na wschodzie województwa.
W czasie trwania ostrzeżenia na północnym wschodzie województwa pojawią się dogodne warunki do powstawania gęstych mgieł. W pow. Kołobrzeg, Koszalin oraz Sławno mgła ograniczy widoczność nawet do 100 metrów. W powiatach: Kamień Pomorski, Świnoujście, Goleniów, Gryfice, Łobez, Świdwin, Białogard i Szczecinek ograniczenie widoczności może wynieść do 150 metrów.
<p>Po południu na skutek insolacji wzrośnie chwiejność termodynamiczna. MUCAPE osiągnie około 300-1000 j/kg, a Li spadnie do -1,-4 st.C w zależności od regionu. <br /> Warunki kinematyczne będą, przeważnie słabe. SHEAR 0-6 osiągnie około 12-18 m/s, a LLS do 4-8 m/s. Tutaj mimo niewielkich wartości uskokowych prędkości wiatru, warto zwrócić na uskoki kierunkowe. SRH z warstwy 0-1 km, osiągnie miejscami ponad 100 m2/s2, SRH z warstwy 0-3, również podobne.<br /> Warto, także wziąć pod uwagę na korzystny gradient pionowy temperatury. Na poziomie 2m temperatura wzrośnie do 21/23 stopni a na poziomie 500hPa (5600 m.n.p.m) spadnie do zaledwie -22 st.C.</p> <p>Szacuje się, że pierwsze burze zaczną pojawiać się dopiero późnym popołudniem / wieczorem oraz nocą, gdy konwekcja przybierze tryb uniesiony. Komórki burzowe przemieszczać się mają z południa na północ regionu i mogą przybierać formę pojedynczych komórek, łączących się w niewielkie klastry. W wyższej opisanych warunkach nie wyklucza się rozwoju mini-superkomórki burzowej (zwłaszcza w regionie oznaczonym I STOPNIEM ZAGROŻENIA).</p> <p>Największe prawdopodobieństwo zjawisk konwekcyjnych pojawia się w centrum na zachodzie i na południu regionu. Nocą nie wyklucza się, także przemieszczenia się burz nad Bałtyk.</p> <p>Głównym zagrożeniem ze strony burz, ze względu na ich niewielką prędkość przemieszczania mogą być silne opady deszczu( do 10 mm) oraz silniejsze porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie niewykluczony grad o średnicy do 2/2,5 cm.</p> Ze względu na zbyt rozbieżne prognozy różnych modeli numerycznych prawdopodobieństwo wystąpienie burz wynosi do 50%. Uwaga w ciągu dnia nie wyklucza się aktualizacji prognozy.
W nocy i jutro w ciągu dnia warunki atmosferyczne sprzyjać będą powstawaniu gęstych mgieł na obszarze województwa. Słaby przepływ powietrza, stabilna równowaga troposfery doprowadzi do powastania warstwy inwersyjnej przy powierzchni ziemi. Zdecydowanie te najbardziej intensywne pojawią się nad środkową i wschodnią częścią wybrzeża i utrzymywać się tam mogą cały jutrzjeszy dzień. Poza tym regionami mgły w ciągu dnia powinny szybko ustąpić. <br /> Na drodze należy dostosować odpowiednią prędkość do panujących warunków atmosferycznych. <strong>Lokalnie mgły mogą być bardzo intensywne i ograniczać widzialność, nawet poniżej 100 m, szczególnie nad morzem !</strong><br /><br />Warto zwrócić, także na kontrast temiczny na obszarze województwa. Tam gdzie mgły utrzymywać się będą przez większą częśc dnia temperatura może nie przekroczyć 7-9 st.C, podczas gdy na zachodzie województwa termometry mogą wskazywać 16-18 st.C, w głębokim cieniu, przy silnym nagrzaniu powierzchni ziemi.<br /><br />Nie wyklucza się wydłużenia ważności ostrzeżenia.
<p>Na zachodzie w centrum na północy oraz miejscami na południu województwa modele GFS i WRF prognozuje najlepsze warunki do powstania konwekcji. W tych regionach potencjalna chwiejność termodynamiczna wzrośnie do 150/250 j/kg a niestabilność w atmosferze będzie na poziomie +1/-1 stopni. Prędkościowe uskoki wiatru na poziomie 0-6 km wzrosną do 30/32 m/s a na poziomie 0-1 km ok 14 m/s. Takie warunki mogą doprowadzić do powstania silniejszych komórek burzowych. Na pozostałym obszarze warunki będą słabsze, ale nie można wykluczyć, że i tam nie zagrzmi.</p> <p>Burze będą kierowały się na wschód i północny wschód. Największym zagrożeniem ze strony burz będą silniejsze opady deszczu lokalnie do 10/15mm. W momencie przechodzenia komórek konwekcyjnych należy liczyć się z silniejszymi porywami wiatru do 70km/h. Nie wykluczamy opadu niewielkiego gradu do 1 cm średnicy.</p>
Na zachodzie w centrum oraz na północy województwa należy spodziewać się konwekcyjnych porywów wiatru dochodzących do 70/80 km/h. Lokalnie nie wykluczamy nieco silniejszych porywów. Na pozostałym obszarze wiatr nie powinien przekraczać 60 km/h. Wiatr przeważnie będzie z kierunku zachodniego i północno zachodniego.<br /> Wraz z silnym wiatrem należy spodziewać się silnych opadów deszczu do 12mm.
Ze zwględu na sporą ilość rozpogodzeń, dochodzi do silniejszego wychłodzenia radiacyjnego. Równowaga troposfery jest stabilna, przy ziemi występuje zjawisko inwersji termicznej. Takie warunki sprzyjać będą powstawaniu marznących mgieł, powodujących gołoledź. Należy zachować ostrożność na drodze i dostosować prędkość do panujących warunków atmosferycznych.
W drugiej części nocy z piątku na sobotę pojawią się dogodne warunki do powstawania mgieł ograniczające widoczność do 150 metrów. Miejscami w zagłębieniach terenu, nad zbiornikami wodnymi oraz w miejscach zacienionych ograniczenie widoczności może wynieść nawet do 100 metrów.<br />Ponadto w centrum oraz miejscami na południu odnotujemy spadek temperatury do 0 lokalnie -1/-2 stopni. Na drogach oraz na chodnikach może być bardzo ślisko i niebezpiecznie.
Na omawianym obszarze, w ciągu dnia na skutek insolacji wzrośnie chwiejność termodynamiczna. MUCAPE wyniesie od 100 do 300 j/kg, a LI spadnie do 1,-1 st.C. Słaby przepływ powietrza, a w konsekwencji brak warunków kinematycznych doprowadzi do rozwoju burz, o charakterze quasi-stacjonarnym. Oznacza to, że komórki burzowe przemieszczać się mają wolno, a głównym zagrożeniem jakie mogą za sobą nieść są silne opady deszczu. Choć zjawiska konwekcyjne niewykluczone są w całym województwie, największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia obejmuje zachodnią i częściowo południową część województwa. Pionowy gradient temperatury będzie dosyć duży oraz pojawią się lokalne strefy konwergencji wiatru(zachód regionu), co dodatkowo powinno wzmocnić potencjał konwekcyjny.<br /><br />Powstawać mają przeważnie pojedyncze komórki burzowe. Ze względu na wyżej opisane warunki nie można wykluczyć, także burz pulsacyjnych, na których drodze możliwe będą silne opady deszczu( miejscami do 10-15 mm). Miejscami zanotujemy, także opady drobnego gradu.
Na terenie województwa zaostrzy się pionowy gradient temperatury. Na północnym zachodzie województwa na wysokości 500hPa temperatura spadnie do -35 stopni. Taka sytuacja doprowadzi do pojawienia się konwekcji w środkowej warstwie troposfery. Przy małych wartościach termodynamicznych (150 j/kg) pojawią się umiarkowane wartości kinematyczne (DLS 20-26 m/s). <br />Na przeważającym obszarze istnieje możliwość rozwoju kilku komórek burzowych z opadami konwekcyjnymi deszczu lokalnie deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej i drobnego gradu. W czasie przechodzenia komórek burzowych lub konwekcyjnych opadów powieje silniejszy wiatr, który w porywach może osiągać prędkość do 60/70 km/h.
Po wcześniejszych opadach, nocą prognozuje się spadek temperatury minimalnej powietrza do 0/-2°C, co w połączeniu z mokrymi nawierzchniami dróg i chodników spowoduje wystąpienie oblodzeń.
<p>Południowa cześć województwa:</p> <div class="text_exposed_show"> <p>Tutaj warto zwrócić uwagę na to,że w obrębie chłodnego frontu atmosferycznego pojawi się marginalna chwiejność termodynamiczna( do 100 j/kg). Jednak jej niewielka ilość, w tak korzystnych warunkach wiatrowych może doprowadzić do powstania burz i ośrodków konwekcyjnych. Tak więc pojawią się lepiej wypiętrzone chmury burzowe, które miejscami mogą przynieść wyładowania. W tym przypadku na drodze burz nie można wykluczyć porywów wiatru przekraczających 70-80 km/h. Poza tym to właśnie południe województwa okaże się najbardziej wietrzny i dynamiczny. Im bardziej na południe tym wiatr będzie silniejszy.<br /><br /><span data-ft="{"tn":"K"}"><span class="UFICommentBody">Północna część województwa. <br /><br />W drugiej części nocy, kiedy to centrum niżu „Thomas” znajdzie się w okolicach środkowego wybrzeża, nad morzem zwiększy się prędkość północnego, północno wschodniego wiatru. W tej części województwa wiatr w porywach może osiągać prędkość do 60-75 km/h. Wraz z silnym wiatrem zacznie napływać bardzo chłodna masa powietrza. Pojawią się opady mieszane. Początkowo padać będzie deszcz zmieniający się w opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Przy dodatniej temperaturze śnieg nie utrzyma się na długo. Chwilami opady mogą być intensywne, ograniczając widoczność do 100 metrów. Na drogach w całym województwie może zrobić się ślisko i niebezpiecznie. Ze względu na niekorzystny wiatr z kierunku północnego i północno wschodniego istnieje możliwość powstania tz. Cofki. Nie wykluczone są lokalne podtopienia.</span></span></p> </div> <strong>Ostrzeżenie wydali: </strong>Daniel Obrzanowski oraz Dawid Stępczyński
<p>Pomimo niewielkiej chwiejności, która wyniesie ok 100 j/kg pojawią się korzystne warunki kinematyczne (DLS 20-26 m/s). Takie połączenie może doprowadzić do powstania głębokiej konwekcji. Burze mogą przyjmować postać liniową. Największym zagrożeniem z ich strony będą silne lokalnie bardzo silne porywy wiatru. Lokalnie na południu porywy wiatru w czasie przechodzenia komórek burzowych może wynieść nawet do 90 km/h.</p> <p>Ze względu na magistralne wartości termodynamiczne I STOPIEŃ OSTRZEŻENIA nie zostaje wydany.</p>
Nocą ze środy na czwartek na północnym wschodzie należy spodziewać się porywów wiatru dochodzących do 90 km/h. Na północy oraz w centrum porywy wiatrum mogą osiągać prędkość do 70-80 km/h. Na pozostałym obszarze województwa wiatr w porywach nie powienien przekroczyć 60 km/h. Wiatr przeważnie będzie z kierunku zachodniego.<br /> Najsilniejszych porywów należy spodziewać się w drugiej części nocy oraz nad ranem.
Na północy należy spodziewać się porywów wiatru dochodzących do 70-80 km/h. Lokalnie nie wykluczamy nieco silniejszych porywów. Na pozostałym obszarze wiatr nie powinien przekraczać 60 km/h. Wiatr przeważnie będzie z kierunku zachodniego.<br /> Najsilniejszych porywów należy spodziewać się w pierwszej części dnia oraz w drugiej części nocy ze środy na czwartek.<br /> Wraz z silnym wiatrem należy spodziewać się silnych opadów deszczu do 15mm.
W czasie trwania ostrzeżenia od północnego zachodu napływać będzie chłodniejsza masa powietrza. Zaostrzy się pionowy gradient temperatury. Różnica między temperaturą na wysokości <span class="hiddenSpellError">2m</span> a <span class="hiddenSpellError">5500m</span> wyniesie ok <span class="hiddenSpellError">32°C</span>. Taka sytuacja doprowadzi do powstania niewielkiej chwiejności, która wyniesie 50-100 J/km. Wraz z pojawiającymi się komórkami konwekcyjnymi nie można wykluczyć pojedynczych wyładowań.<br />Burze nie powinny być grożne, choć chwilami może mocniej wiać do 60 km/h.
<p>Na północy należy spodziewać się porywów wiatru dochodzących do 70-80 km/h. Lokalnie nie wykluczamy nieco silniejszych porywów. Na pozostałym obszarze wiatr nie powinien przekraczać 60 km/h. Wiatr przeważnie będzie z kierunku zachodniego i północno zachodniego.<br /> Najsilniejszych porywów należy spodziewać się późnym popołudniem, wieczorem oraz w pierwszej części nocy.<br /> Wraz z silnym wiatrem należy spodziewać się silnych lokalnie bardzo silnych opadów deszczu. Nie wykluczone opady drobnego gradu i krupy śnieżnej.</p>
W czasie trwania ostrzeżenia pojawią się dogodne warunki do powstawania gęstych mgieł. W całym województwie mgła ograniczy widoczność do 150 lokalnie do 100 metrów. Ponadto w centrum, na południu oraz miejscami na wschodzie województwa należy spodziewać się spadku temperatur do ok 0/-1 stopnia - możliwe oblodzenie dróg i chodników oraz szadź.
Tym razem ze wschodu na zachód przemieszczała się będzie strefa z opadami marznącego deszczu oraz deszczu ze śniegiem a nad ranem na przeważającym obszarze samego śniegu. Temperatura w drugiej części dnia zacznie spadać poniżej zera i wyniesie od -2 st C. na wschodzie do zera na zachodzie województwa. Nocą temperatura podobna. W związku z tym mokre nawierzchnie drug i chodników w centrum, na południu miejscami na północy oraz na wschodzie zaczną zamarzać powodując gołoledź. W tych regionach wystąpią bardzo trudne i niebezpieczne warunki drogowe.
Na przeważającym obszarze wystąpią mieszane opady. Początkowo może padać deszcz oraz deszcz ze śniegiem lokalnie sam śnieg. Nocą temperatura spadnie do 0 lokalnie -1/-2 stopni. W wielu miejscach pojawią się marznące opady. Na drogach i chodnikach będzie bardzo ślisko i niebezpiecznie.
Od zachodu wkroczy strefa z opadami początkowo śniegu, a następnie deszczu ze śniegiem i samego deszczu. (Możliwe będą opady marznące powodujące gołoledź). Modele pogodowe przewidują, że w ciągu kilkunastu godzin przyrost pokrywy śnieżnej głównie na zachodzie oraz w centrum może wzrosnąć od 4 do 7 lokalnie 10cm. Opady marznącego deszczu najbardziej prawdopodobne są miejscami w centrum, na południu oraz na wschodzie województwa. Na drogach oraz chodnikach panować będą bardzo trudne warunki. Będzie ślisko i niebezpiecznie.
W czasie trwania ostrzeżenia pojawią się dogodne warunki do powstawania gęstych mgieł. W całym województwie mgła ograniczy widoczność do 150 a w centrum oraz na południu do 100 metrów. Ponadto w centrum, na południu oraz miejscami na wschodzie województwa należy spodziewać się spadku temperatur do ok -1 stopnia - możliwe oblodzenie dróg i chodników oraz szadź.
W ciągu najbliższych godzin pojawią dogodne warunki do powstawania mgieł ograniczające widoczność do 150 metrów. Miejscami w zagłębieniach terenu, nad zbiornikami wodnymi oraz w miejscach zacienionych ograniczenie widoczności może wynieść nawet do 100 metrów.
W ciągu najbliższych godzin pojawią dogodne warunki do powstawania mgieł ograniczające widoczność do 150 metrów. Miejscami w zagłębieniach terenu, nad zbiornikami wodnymi oraz w miejscach zacienionych ograniczenie widoczności może wynieść nawet do 100 metrów.
W ciągu najbliższych godzin pojawią dogodne warunki do powstawania mgieł ograniczające widoczność do 150 metrów. Miejscami w zagłębieniach terenu, nad zbiornikami wodnymi oraz w miejscach zacienionych ograniczenie widoczności może wynieść nawet do 100 metrów.
Na przeważającym obszarze należy liczyć się z umiarkowanymi opadami śniegu. W drugiej części dnia kiedy to kierunek wiatru zmieni się na północny nie można wykluczyć Efektu Morza. W ciągu kilkudziesięciu godzin przewidywalny przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść ok 10 cm lokalnie nawet powyżej. Silny wiatr powodował będzie zawieje i zamiecie śnieżne.
W ciągu najbliższej nocy na terenie województwa (za wyjątkiem nadmorskich powiatów) odnotujemy spadek temperatur do -10. Nad ranem przy wschodzie słońca lokalnie będzie jeszcze chłodniej.
Najsilniejszych porywów wiatru należy spodziewać się nad morzem, a dokładnie na północnym wschodzie. Tam wiatr w porywach może dochodzić do 90 lokalnie do 100 km/h. Na zachodzie, miejscami na południu w centrum oraz na wschodzie porywy wiatru mogą dochodzić do 70 lokalnie do 80 km/h. Poza silnym wiatrem należy liczyć się z silnymi opadami. Początkowo padać będzie śnieg ale w kolejnych godzinach należy spodziewać się opadów deszczu ze śniegiem i samego deszczu. Najsilniejszego wiatru należy spodziewać w środę w godzinach wieczornych oraz nocą ze środy na czwartek. Wiatr z kierunku południowego i południowo zachodniego sprowadzi do nas nieco cieplejsze powietrze z południa. Temperatura zacznie wzrastać lokalnie nawet do 4 stopni powyżej zera. A co za tym idzie zalegający śnieg zacznie szybko topić się. W związku z tym nie wykluczone będą lokalne podtopienia.
Po wcześniejszych opadach, nocą prognozuje się spadek temperatury minimalnej powietrza do -5°C, co w połączeniu z mokrymi nawierzchniami dróg i chodników spowoduje wystąpienie oblodzeń.
Na przeważającym obszarze należy liczyć się z umiarkowanymi opadami mokrego śniegu. Na północy nie można wykluczyć Efektu Jeziora tak zwanej cofki. W ciągu kilkudziesięciu godzin przewidywalny przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść ok 10 cm lokalnie nawet powyżej. Silny wiatr powodował będzie zawieje i zamiecie śnieżne.
Na terenie województwa zaostrzy się pionowy gradient temperatury. Na wysokości 500hPa temperatura wyniesie zaledwie -37 stopni a na wysokości 2m 3/5 stopnie powyżej zera. Taka sytuacja doprowadzi do pojawienia się konwekcji w środkowej warstwie troposfery. Choć warunki termodynamiczne i kinematyczne będą słabe, istnieje możliwość do rozwoju kilku komórek burzowych z opadami konwekcyjnymi deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej a nawet śniegu. Największym zagrożeniem ze strony burz będą silne porywy wiatru do 80 km/h oraz chwilami silniejsze opady deszczu, deszczu ze śniegiem, drobnego gradu oraz krupy śnieżnej.
Kulminacyjna fala wiatru spodziewana jest na godziny popołudniowe i wieczorne w środę. Średnia prędkość wiatru na wybrzeżu osiągać może do 40-50 km/h, podczas gdy porywy mogą wzrosnąć do 80-100 km/h. W głębi lądu porywy dochodzić mogą do 70-80 km/h i także mogą stanowić zagrożenie, szczególnie w środę w czasie przechodzenia struktur konwekcyjnych z opadami śniegu, wtedy też prędkość wiatru będzie najsilniejsza.Z początku wiatr ma być północno-zachodni, lecz będzie on zmieniał kierunek na północny i północno-wschodni( ten kierunek wiatru przeważać ma w fazie kulminacyjnej).Dlatego, też spodziewamy się wystąpienia tzw.cofki. Dodatkowo w środę ze względu na duży gradient pionowy temperatury i napływ niestabilnego powietrza nie można wykluczyć burz, szczególnie na wybrzeżu, gdzie chwiejność ma być największa. Gwałtowna aura powoli uspokajać się zacznie w drugiej części nocy z środy na czwartek.
W czasie trwania ostrzeżenia pojawią się dogodne warunki do powstawania gęstych mgieł. W całym województwie za wyjątkiem mgła ograniczy widoczność do 150 a w centrum oraz miejscami na wschodzie do 100 metrów. Ponadto w centrum, na południu oraz miejscami na wschodzie województwa należy spodziewać się spadku temperatur do ok -1 stopnia - możliwe oblodzenie dróg i chodników oraz szadź.
W czasie trwania ostrzeżenia pojawią się dogodne warunki do powstawania gęstych mgieł. W całym województwie za wyjątkiem pow. sławieńskiego mgła ograniczy widoczność do 150 a w centrum do 100 metrów. Ponadto w centrum, na południu oraz miejscami na wschodzie województwa należy spodziewać się spadku temperatur do -2/-1 stopni - możliwe oblodzenie dróg i chodników oraz szadź.
W prognozowanym okresie prędkość wiatru nad samym morzem wzrośnie do 100-120 km/h. W głębi lądu należy spodziewać się porywów wiatru do 70-90 lokalnie 100 km/h. Początkowo dokuczliwy wiatr będzie z kierunku północno zachodniego zamieniający się na północny. Najsilniejszych porywów należy spodziewać się w drugiej części nocy z poniedziałku na wtorek oraz we wtorek w godzinach porannych. Na skutek napływu bardzo chłodnych mas powietrza niewykluczane są silniejsze opady deszczu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej pochodzenia konwekcyjnego. Lokalnie nie można wykluczyć słabych i krótkotrwałych burz.
W czasie trwania ostrzeżenia pojawią się dogodne warunki do powstawania gęstych mgieł. W całym województwie mgła ograniczy widoczność do 150 lokalnie 100 metrów. Ponadto w centrum, na południu oraz miejscami na wschodzie województwa należy spodziewać się spadku temperatur do -2/-1 stopni - możliwe oblodzenie dróg i chodników oraz szadź.
W najbliższych godzinach z zachodu na wschód przemieszczała się będzie strefa z opadami deszczu lokalnie deszczu ze śniegiem. Ze względu na temperaturę w okolicach i poniżej zera początkowo mogą pojawić się opady marznące powodujące gołoledź. Na drogach i chodnikach może być bardzo ślisko i niebezpiecznie.
W czasie trwania ostrzeżenia pojawią się dogodne warunki do powstawania gęstych mgieł. W centrum miejscami na południu i na zachodzie mgła ograniczy widoczność do 100 metrów. Na pozostałym obszarze gdzie obowiązuje ostrzeżenie ograniczenia widoczności spadną do 150 metrów. Ponadto w centrum i na południu należy spodziewać się spadku temperatur do -2 stopni - możliwe oblodzenie dróg i chodników oraz szadź.
Mamy do czynienia ze stabilną równowagą troposfery i brakiem zachmurzenia, przez co coraz szybciej ciepło ucieka z powierzchni ziemi. Dochodzi do tzw. wychłodzenia radiacyjnego. Na skutek tego zjawiska w drugiej części nocy i w niedzielę nad ranem wystąpić mogą dosyć gęste, marznące mgły ograniczające widzialność nawet do 150-200 m. Może wystąpić szadź. Możliwe są, także oblodzenia dróg i chodników,dlatego należy zachować ostrożność. Największa intensywność mgieł spodziewana jest w głębi województwa. Im bliżej morza tym intensywność mgieł będzie maleć.
W całym województwie należy spodziewać się silniejszych podmuchów wiatru. Nad morzem wiatr w porywach może dochodzić do 80-100 km/h (lokalnie do 120 km/h). na pozostałym obszarze do 80 km/h. Poza silnym wiatrem należy liczyć się z silnymi opadami deszczu pochodzenia konwekcyjnego do 30 l/m2. Przemieszczające się z północnego zachodu na południowy-wschód bardzo chłodne masy powietrza przez ciepłe Morze Bałtyckie spowoduje zwiększenie pionowego gradientu temperatury, co przełoży się na wzrost energii chwiejności. CAPE na północy wzrośnie nawet do 200 J/kg. Na pozostałym obszarze CAPE do 150 J/kg. Tak parametry przy okresie zimowym może spowodować powstanie komórek burzowych z liniami szkwałowymi. Jeśli do tego dojdzie, musimy liczyć się z jeszcze silniejszymi porywami wiatru i różnego rodzaju opadami: deszcz, krupa śnieżna, a nawet grad. Najsilniejszego wiatru należy spodziewać w czwartek w godzinach wieczornych oraz nocą z czwartku na piątek. Wiatr z kierunku północno zachodniego na wybrzeżu może spowodować zjawisko cofki. W związku z tym bardzo szybko może rosnąć poziom wody doprowadzając do podtopień. [b]W czasie trwania ostrzeżenia prosimy zachować ostrożność i zadbać o swój dobytek.[/b]
W powiatach nadmorskich należy spodziewać się silniejszego wiatru. Średnia prędkość wyniesie od 30 do 45 km/h w porywach do 70-80 km/h. Nocą na północnym wschodzie oraz na wschodzie na skutek pojawienia się konwekcji możliwe są silniejsze opady śniegu połączone z efektem morza (zimne masy powietrza przemieszczające się nad stosunkowo cieplejszym Bałtykiem). W regionie gdzie prognozowane są opady śniegu silny wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Do tego nie wyklucza się pojedynczych wyładowań atmosferycznych. Najsilniejszych porywów wiatru należy spodziewać się nocą z niedzieli na poniedziałek. Na pozostałym obszarze województwa wiatr nie powinien przekroczyć 60 km/h.
W czasie trwania ostrzeżenia pojawią się dogodne warunki do powstawania gęstych mgieł. W centrum na południu i miejscami na zachodzie oraz na wschodzie mgła ograniczy widoczność do 100 lokalnie 50 metrów. Na pozostałym obszarze ograniczenia widoczności spadną do 150 metrów. Nad samym morzem ze względu na silniejszy przepływ powietrza mgła nie powinna się pojawić. Ponadto na południe od linii łączącej Szczecinek i Szczecin należy spodziewać się spadku temperatur do 0 lokalnie -2 stopni - możliwe oblodzenie dróg i chodników.
W czasie trwania ostrzeżenia pojawią się dogodne warunki do powstawania gęstych mgieł. W centrum na południu i miejscami na zachodzie oraz na wschodzie mgła ograniczy widoczność do 100 lokalnie 50 metrów. Na pozostałym obszarze ograniczenia widoczności spadną do 150 metrów. Nad samym morzem ze względu na silniejszy przepływ powietrza mgła nie powinna się pojawić. Ponadto na południe od linii łączącej Szczecinek i Szczecin należy spodziewać się spadku temperatur do 0 lokalnie -2 stopni - możliwe oblodzenie dróg i chodników.
W czasie trwania ostrzeżenia na terenie województwa pojawią się gęste mgły ograniczające widoczność do 100 metrów. Miejscami w zagłębieniach terenu, nad zbiornikami wodnymi oraz w miejscach zacienionych ograniczenie widoczności do 50 metrów. Mgły prawdopodobnie utrzymają się w ciągu dnia.
W czasie trwania ostrzeżenia na terenie województwa pojawią się gęste mgły ograniczające widoczność do 100 metrów. Miejscami w zagłębieniach terenu, nad zbiornikami wodnymi oraz w miejscach zacienionych ograniczenie widoczności do 50 metrów. Mgły prawdopodobnie utrzymają się w ciągu dnia.
Silne porywy wiatru powstaną w wyniku zaostrzenia na niewielkim obszarze poziomego gradientu ciśnienia. W czasie trwania ostrzeżenia porywy wiatru nad samym morzem mogą dochodzić do 70-75 km/h. Wiatr będzie z kierunku południowego i południowo zachodniego. [center][img]https://s5.postimg.org/bpmdjfvyf/wiatr.png[/img][img]https://s5.postimg.org/5pymfsb5z/wiatr1.png[/img][/center]
Silne porywy wiatru powstaną w wyniku zaostrzenia na niewielkim obszarze poziomego gradientu ciśnienia. W czasie trwania ostrzeżenia porywy wiatru na zachodzie oraz nad samym morzem mogą dochodzić do 80 km/h (niewykluczone pojedyncze porywy do 90 km/h). W centrum na południu i na wschodzie porywy wiatru nie powinny przekroczyć 60 km/h. Wiatr będzie z kierunku południowego i południowo zachodniego. W nocy, wraz z przesuwaniem się niżu na północ, zmniejszać się będzie gradient baryczny, a wiatr osłabnie.
Po wcześniejszych opadach, nocą prognozuje się spadek temperatury minimalnej powietrza do -2°C, co w połączeniu z mokrymi nawierzchniami dróg i chodników spowoduje wystąpienie lokalnych oblodzeń. Do tego nocą przewidywane są gęste mgły.
Silne porywy wiatru powstaną w wyniku zaostrzenia na niewielkim obszarze poziomego gradientu ciśnienia. W czasie trwania ostrzeżenia porywy wiatru nad samym morzem mogą dochodzić do 90 km/h. W centrum oraz na północnym zachodzie i miejscami na wschodzie porywy wiatru osiągną prędkość do 80 km/h. Na południu wiatr nie powinien przekroczyć 60 km/h.
W ciągu najbliższych godzin pojawią dogodne warunki do powstawania mgieł ograniczające widoczność do 150 metrów. Miejscami w zagłębieniach terenu, nad zbiornikami wodnymi oraz w miejscach zacienionych ograniczenie widoczności może wynieść nawet do 100 metrów.
Na północy oraz na północnym wschodzie należy liczyć się z kolejnymi silnymi porywami wiatru. Jego prędkość może dochodzić do 70-80 km/h. Na pozostałym obszarze wiatr nie powinien przekroczyć 60 km/h. Wiatr będzie z kierunku zachodniego zmieniający się na północno zachodni. W związku z tym niewykluczona cofka. W ciągu dnia możliwe będą opady pochodzenia konwekcyjnego. Niewykluczone będą opady deszczu ze śniegiem i drobnego gradu.
W ciągu najbliższych godzin pojawią dogodne warunki do powstawania mgieł ograniczające widoczność do 150 metrów. Miejscami w zagłębieniach terenu, nad zbiornikami wodnymi oraz w miejscach zacienionych ograniczenie widoczności może wynieść nawet do 100 metrów.
W ciągu najbliższych godzin pojawią dogodne warunki do powstawania mgieł ograniczające widoczność do 150 metrów. Miejscami w zagłębieniach terenu, nad zbiornikami wodnymi oraz w miejscach zacienionych ograniczenie widoczności może wynieść nawet do 100 metrów.
Na północy należy liczyć się z kolejnymi silniejszymi porywami wiatru. Jego prędkość może dochodzić do 70-80 km/h. Na pozostałym obszarze wiatr nie powinien przekroczyć 65 km/h. W dalszym ciągu w powiatach nadmorskich występować będzie sztormowa cofka. W rejonie dolnej Odry nadal może wzrastać poziom wody.
Na niewielkim obszarze dojdzie do zaostrzenia gradientu ciśnienia, co doprowadzi do zwiększenia prędkości wiatru. Na północy wiatr w porywach może osiągać prędkość do 80-90km/h. Na pozostałym obszarze wiatr powinien być trochę słabszy a maksymalne porywy nie powinny przekraczać 75 km/h. Początkowo wiatr będzie z kierunku północno wschodniego zmieniający się na północny. W rejonach nadmorskich pojawi się tz. wiatrowa cofka. Na całym wybrzeżu poziom morza wzrośnie powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie alarmowych.
Według prognoz nad samym morzem w czasie trwania ostrzeżenia wiatr w porywach może osiągać prędkość do 70 km/h. Nie wykluczamy pojedynczych porywów do 80 km/h. Na pozostałym obszarze województwa wiatr nie powinien przekraczać 50-60 km/h. Wiatr będzie z kierunku północno wschodniego. Najsilniejszych porywów wiatru należy spodziewać się w poniedziałek późnym popołudniem oraz nocą z poniedziałku na wtorek. W związku z przewidywanym silnym wiatrem z kierunku północno-wschodniego na Zalewie Szczecińskim prognozuje się wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej.
Według prognoz nad samym morzem w czasie trwania ostrzeżenia wiatr w porywach może osiągać prędkość do 70 km/h. Nie wykluczamy pojedynczych porywów do 80 km/h. Na pozostałym obszarze województwa wiatr nie powinien przekraczać 50-60 km/h. Wiatr będzie z kierunku południowo zachodniego zmieniający się na zachodni. Najsilniejszych porywów wiatru należy spodziewać się w środę późnym popołudniem oraz w czwartek.
Na terenie oznaczonym I STOPNIEM ZAGROŻENIA prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień od 29°C do 32°C.
Modele numeryczne na najbliższe godziny przewidują umiarkowane wartości termodynamiczne. Cape w północnych i częściowo centralnych Powiatach wzrośnie do 500 j/kg LI spadnie do -3 lokalnie -4 stopni. Pojawią się słabe warunki wspomagające konwekcję dlatego też, zdecydowaliśmy się nie wydawać I STOPNIA ZAGROŻENIA a jedynie możliwość powstania kilku komórek burzowych. Największym zagrożeniem ze strony burz będą opady deszczu, które mogą wynieść do 20 mm. Pierwsze komórki burzowe mogą pojawić się jeszcze przed południem, jednak ich największa intensywność przypadnie na godziny popołudniowe. Wieczorem burze będą zanikać. Nad ranem w piątek należy liczyć się z kolejną porcją burz, ale o tym poinformujemy w kolejnej prognozie.
U naszych zachodnich sąsiadów już teraz dochodzi do rozwoju nieco głębszej konwekcji. Komórki burzowe przemieszczają się kierunku naszego regionu. Nie wykluczone, że nocą na zachodzie oraz południowym zachodzie zagrzmi. Modele numeryczne sugerują podwyższoną energię CAPE do 500 j/kg. Największym zagrożeniem ze strony burz będą silniejsze opady deszczu, lokalnie powieje silniejszy wiatr.
W godzinach popołudniowych na wschodzie oraz w centrum zwiększy się energia potencjalna dostępna drogą konwekcji CAPE do 500 J/kg. Niestabilność w atmosferze spadnie do -2/-3 stopni. Mimo słabych warunków kinematycznych możliwy będzie rozwój chmur burzowych. Największe prawdopodobieństwo 30% pojawi się na wschodzie województwa. Burze będą powoli przemieszczały się na zachód. Największym zagrożeniem ze strony zjawisk burzowych będą chwilami silniejsze opady deszczu. Nie wykluczamy opad małego gradu do 1 cm średnicy. W czasie przechodzenia komórek burzowych powieje silniejszy wiatr do 60km/h.
Na terenie województwa zaostrzy się pionowy gradient temperatury. Taka sytuacja doprowadzi do pojawienia się konwekcji w środkowej warstwie troposfery. Choć warunki termodynamiczne i kinematyczne będą słabe, istnieje możliwość do rozwoju kilku komórek burzowych z opadami konwekcyjnymi deszczu i drobnego gradu. W czasie przechodzenia komórek burzowych lub konwekcyjnych opadów powieje silniejszy wiatr, które w porywach może osiągać prędkość do 60/70 km/h.
Na terenie województwa (głównie na północy) zaostrzy się pionowy gradient temperatury. Na wysokości 500hPa temperatura spadnie do -36 stopni a na wysokości 2m ok 6 stopnie powyżej zera. Taka sytuacja doprowadzi do pojawienia się konwekcji w środkowej warstwie troposfery. Choć warunki termodynamiczne i kinematyczne będą słabe, istnieje możliwość do rozwoju kilku komórek burzowych z opadami konwekcyjnymi deszczu ze śniegiem, mokrego śniegu, krupy śnieżnej i drobnego gradu. W czasie przechodzenia komórek burzowych lub konwekcyjnych opadów powieje silniejszy wiatr, które w porywach może osiągać prędkość do 60/70 km/h.
W ciągu najbliższych godzin pojawią dogodne warunki do powstawania mgieł ograniczające widoczność do 150 metrów. Miejscami w zagłębieniach terenu, nad zbiornikami wodnymi oraz w miejscach zacienionych ograniczenie widoczności może wynieść nawet do 100 metrów. Nocą gdy temperatura spadnie do -2 stopni mgła może doprowadzić do oblodzenia dróg i chodników.
Na zachodzie i częściowo na północy porywy wiatru będą osiągały prędkość do 70-80 km/h. Na pozostałym obszarze województwa wiatr nie powinien przekraczać 60 km/h. Najsilniejszych porywów wiatru należy spodziewać się późnym wieczorem oraz nocą z wtorku na środę. [b]UWAGA jeden z modeli pogodowych (UMPL) dla okolic Zalewu Szczecińskiego prognozuje porywy wiatru do 90 km/h. W związku z tym ostrzeżenie może ulec zmianie.[/b]
Według prognoz na północy oraz na zachodzie województwa w czasie trwania ostrzeżenia wiatr w porywach może osiągać prędkość do 70 km/h. Nie wykluczamy pojedynczych porywów do 80 km/h. Na pozostałym obszarze województwa wiatr nie powinien przekraczać 60 km/h. Wiatr będzie z kierunku południowo zachodniego.
Na terenie województwa (głównie na północy) zaostrzy się pionowy gradient temperatury. Na wysokości 500hPa temperatura spadnie do -37 stopni a na wysokości 2m ok 4 stopnie powyżej zera. Taka sytuacja doprowadzi do pojawienia się konwekcji w środkowej warstwie troposfery. Choć warunki termodynamiczne i kinematyczne będą słabe, istnieje możliwość do rozwoju kilku komórek burzowych z opadami konwekcyjnymi deszczu ze śniegiem, mokrego śniegu, krupy śnieżnej i drobnego gradu. W czasie przechodzenia komórek burzowych lub konwekcyjnych opadów powieje silniejszy wiatr, które w porywach może osiągać prędkość do 60/70 km/h.
Według prognoz na północy województwa w czasie trwania ostrzeżenia wiatr w porywach może osiągać prędkość do 70 km/h. Nie wykluczamy pojedynczych porywów do 80 km/h. Na pozostałym obszarze województwa wiatr nie powinien przekraczać 60 km/h. Wiatr początkowo będzie z kierunku południowo zachodniego zmieniający się na zachodni.
Według modeli numerycznych na północy województwa oraz na zachodzie i południowym zachodzie w czasie trwania ostrzeżenia wiatr w porywach może osiągać prędkość do 70 km/h. Nie wykluczamy pojedynczych porywów do 80 km/h. Na pozostałym obszarze województwa wiatr nie powinien przekraczać 60 km/h. Wiatr początkowo będzie z kierunku południowo zachodniego zmieniający się na zachodni.
Według modeli numerycznych na północy województwa w czasie trwania ostrzeżenia wiatr w porywach może osiągać prędkość do 70 km/h. Nie wykluczamy pojedynczych porywów do 80 km/h. Na pozostałym obszarze województwa wiatr nie powinien przekraczać 60 km/h.
W najbliższych godzinach na północy pojawią się silniejsze opady śniegu (pochodzenia konwekcyjnego) powiązane z wiatrem z północy i północnego zachodu o średniej prędkości ok 35km/h. W związku z tym w tym regionie możliwe będą zawieje i zamiecie śnieżne.
W ciągu najbliższej nocy na terenie województwa odnotujemy spadek temperatur do -10 lokalnie do -14 stopni. Dodatkowo odczujemy silniejszy wiatr (w porywach do 50 km/h) co znacznie obniży temperaturę odczuwalną nawet do -18/-20 stopni.
W ciągu najbliższej nocy na terenie województwa odnotujemy spadek temperatur do -10 lokalnie do -12 stopni. Dodatkowo odczujemy silniejszy wiatr co znacznie obniży temperaturę odczuwalną.
W drugiej części nocy oraz w ciągu dnia z zachodu na wschód przemieszczała się będzie wąska strefa z opadami. Ze względu na niskie temperatury opady mogą być marznące powodujące gołoledź. Na oznaczonym obszarze województwa zrobi się bardzo ślisko i niebezpiecznie. Na pozostałym obszarze popada śnieg.
Według modeli numerycznych na północny województwa w czasie trwania ostrzeżenia wiatr w porywach może osiągać prędkość do 80 km/h. Nie wykluczamy pojedynczych porywów do 90 km/h. Na pozostałym obszarze województwa wiatr nie powinien przekraczać 60 km/h.
Silne porywy wiatru powstanie w wyniku zaostrzenia poziomego gradientu barycznego na niewielkim obszarze. Modele pogodowe GFS oraz WRF prognozują najsilniejsze porywy wiatru w godzinach 02:00 - 09:00. W tym czasie porywy wiatru nad samym morzem mogą dochodzić do 90 km/h. Na pozostałym obszarze województwa porywy wiatru osiągną prędkość do 75 km/h. Z zachodu na wschód przemieszczały się będą fronty z opadami deszczu pochodzenia konwekcyjnego. Nad samym morzem nie wykluczamy wyładowań atmosferycznych.
W nocy i o poranku na terenie całego województwa pojawią się gęste mgły ograniczające widoczność do 150 metrów. Miejscami w zagłębieniach terenu, nad zbiornikami wodnymi oraz w miejscach zacienionych ograniczenie widoczności do nawet 100 metrów.
Na zachodzie oraz na południu pojawi się silny wiatr, który powstanie w wyniku zaostrzenia poziomego gradientu barycznego na niewielkim obszarze. Modele pogodowe GFS oraz WRF prognozują najsilniejsze porywy wiatru w godzinach 08:00 - 14:00. W tym czasie na omawianym obszarze województwa porywy wiatru mogą dochodzić do 70-80 km/h. Na pozostałym obszarze wiatr nie powinien przekroczyć prędkości 70 km/h. Na terenie całego Województwa należy spodziewać się silniejszych opadów deszczu lokalnie deszczu ze śniegiem. Największe sumy opadowe spodziewane na północy, północnym wschodzie oraz miejscami na południu i na wschodzie.
Na terenie województwa zaostrzy się pionowy gradient temperatury. Na wysokości 500hPa temperatura wyniesie zaledwie -37 stopni a na wysokości 2m 4/5 stopnie powyżej zera. Taka sytuacja doprowadzi do pojawienia się konwekcji w środkowej warstwie troposfery. Choć warunki termodynamiczne i kinematyczne będą słabe, istnieje możliwość do rozwoju kilku komórek burzowych z opadami konwekcyjnymi deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej a nawet śniegu.
W nocy i o poranku na terenie województwa pojawią się gęste mgły ograniczające widoczność, na południowym zachodzie oraz na południu i miejscami na zachodzie oraz w centrum do 100m. Na pozostałym obszarze województwa 150 metrów. Miejscami w zagłębieniach terenu, nad zbiornikami wodnymi oraz w miejscach zacienionych ograniczenie widoczności do 50 metrów (zwłaszcza na południu województwa).
Według modeli numerycznych nad samym morzem w czasie trwania ostrzeżenia wiatr w porywach może osiągać prędkość do 80 km/h. Nie wykluczamy pojedynczych porywów do 90 km/h. Na pozostałym obszarze województwa wiatr nie powinien przekraczać 70 km/h.