O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

03/05.01.2017 Silny i bardzo silny wiatr, cofka na


Ważne od:2017-01-03 godzina 18:00
Ważne do:2017-01-05 godzina 06:00
Autor prognozy:brzanek
Prawdopodobieństwo:80%
Typ zagrożenia:Wiatr
Stopień zagrożenia:2
Skutki zagrożenia:Porywisty wiatr może powodować zniszczenia w energetyce, rolnictwie, budownictwie, leśnictwie i utrudniać ruch na drogach. W rejonach nadmorskich pojawi się tz. wiatrowa cofka. Na całym wybrzeżu poziom morza wzrośnie powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie alarmowych.
Oglądalność:539
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH

Tagi:      

Powiaty:                                              

Zagrożone regiony

II STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północnej części województwa ze względu na bardzo silne porywy wiatru do 100 km/h oraz możliwą cofkę i silne opady śniegu. I STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pozostałej części województwa ze względu na silne porywy wiatru do 80 km/h.


Sytuacja Synoptyczna

Już niedługo pojawi się gwałtowne załamanie pogody, które wieczorem 3 stycznia objawi się wzrostem prędkości wiatru i opadami deszczu o długotrwałym natężeniu, związanych z ciepłym frontem atmosferycznym. Za nim w środę( 4 stycznia) pojawi się chłodny front atmosferyczny, który przyniesie ochłodzenie i gwałtowne opady śniegu. Tak dynamiczną aurę przyniesie nam niż "Axel", który błyskawicznie przedrze się przez Bałtyk i doprowadzi do wzrostu różnicy ciśnienia atmosferycznego( gradientu barycznego) na obszarze Pomorza Zachodniego, a co za tym idzie doprowadzi do bardzo gwałtownych zjawisk, w tym silnych i bardzo silnych porywów wiatru.


Treść ostrzeżenia

Kulminacyjna fala wiatru spodziewana jest na godziny popołudniowe i wieczorne w środę. Średnia prędkość wiatru na wybrzeżu osiągać może do 40-50 km/h, podczas gdy porywy mogą wzrosnąć do 80-100 km/h. W głębi lądu porywy dochodzić mogą do 70-80 km/h i także mogą stanowić zagrożenie, szczególnie w środę w czasie przechodzenia struktur konwekcyjnych z opadami śniegu, wtedy też prędkość wiatru będzie najsilniejsza.Z początku wiatr ma być północno-zachodni, lecz będzie on zmieniał kierunek na północny i północno-wschodni( ten kierunek wiatru przeważać ma w fazie kulminacyjnej).Dlatego, też spodziewamy się wystąpienia tzw.cofki. Dodatkowo w środę ze względu na duży gradient pionowy temperatury i napływ niestabilnego powietrza nie można wykluczyć burz, szczególnie na wybrzeżu, gdzie chwiejność ma być największa. Gwałtowna aura powoli uspokajać się zacznie w drugiej części nocy z środy na czwartek.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.