O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

22/23.06.2017 W całym województwie możliwe gwałtowne burze z gradem i ulewnym deszczem.


Ważne od:2017-06-22 godzina 18:00
Ważne do:2017-06-23 godzina 06:00
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:70%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:2
Skutki zagrożenia:Łamanie gałęzi; ryzyko utraty życia; ryzyko wybuchu pożaru; utrudnienia komunikacyjne; zaburzenia w pracy urządzeń elektrycznych.
Oglądalność:704
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH

Tagi:        

Powiaty:                                              

Zagrożone regiony

II STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodnich i południowo zachodnich powiatów województwa ze względu na możliwość silnych i nawalnych opadów deszczu, opadów dużego gradu, silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu powstania trąby powietrznej.

I STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla powiatów centralnych, oraz wschodnich ze względu na możliwe silne opady deszczu oraz silny i porywisty wiatr.


Sytuacja Synoptyczna

W czwartek znad Morza Północnego w stronę Bałtyku wędrować ma głęboka zatoka niskiego ciśnienia. Napływ bardzo niestabilnych, gorących i wilgotnych mas oraz silne ruchy wnoszące w obszarze ciepłego wycinka niżu doprowadzą do dużej dynamiki w troposferze.


Treść ostrzeżenia

W ciągu dnia na terenie Niemiec istnieje możliwość powstania groźnego układu burzowego. Będą panowały tam wyśmienite warunki do powstania bardzo głębokiej i wilgotnej konwekcji. W centrum oraz na wschodzie tego kraju prognozowane są gradobicia, ulewne i nawalne opady deszczu a tak, że silny i porywisty wiatr oraz tornada. Możliwe jest powstanie układu MCS z wbudowaną linią szkwałową lub Bow Echo. Do naszego regionu układ powinien dotrzeć w godzinach wieczornych lub późno wieczornych.

Obszar objęty II STOPNIEM ZAGROŻENIA...

Na zachodzie potencjalna chwiejność dostępna konwekcyjnie osiągnie największe wartości i tutaj ryzyko rozwoju wieczornych superkomórek oraz możliwego nocnego układu jest największe. MUCAPE osiągnie do 2200 j/kg. Warunki kinematyczne będą bardzo korzystne. SHEAR 0-6 osiągnie w strefach chwiejności, nawet powyżej 22 m/s, przy czym im mniejsza niestabilność, tym silniejsze uskoki wiatrowe.
Wysokie wartości LLS pod wieczór na zachodnich krańcach mogą doprowadzić do powstawania tornad, o znacznej sile ! Inicjacji groźnych superkomórek burzowych sprzyjać ma, także duża zawartość wilgoci (szczególnie w przyziemnej warstwie troposfery) oraz znacznie podwyższona skrętność wiatru. Dynamiki w rozwoju konwekcji dodawać ma, także górnotroposferyczny prąd strumieniowy.

Centrum oraz wschodnie regony województwa I STOPIEŃ ZAGROŻENIA...

Tutaj aktywny układ burzowy, który rozwinie się w Niemczech, wkroczy najprawdopodobniej nocą. Ze względu na późną porę układ nie powinien już się nasilać. Przed nadejściem burz zwłaszcza we wschodnich regionach prognozuje się silniejsze uskoki prędkościowe i kierunkowe wiatru.

Największym zagrożeniem ze strony burz będą silne i nawalne opady deszczu (40 l/m2), opady dużego gradu nawet o średnicy do 4 -5cm. W czasie powstanie linii szkwałowej lub Bow Echo w całym województwie należy liczyć się z silnymi oraz bardzo silnymi porywami wiatru do 100 – 110 km/h. Na południowym zachodzie nie wyklucza się powstania pojedynczej trąby powietrznej.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.