Prognozowany jest napływ cieplejszych polarno-morskich mas powietrza. Prawie wszędzie temperatury maksymalne osiągną lub przekroczą przy ziemi 20 st.C. Z minusowych wartości temperatury ponad warstwą graniczną na wysokości 850 hPa(1.5 km nad poziomem gruntem) przechodzimy do wartości plusowych. Będzie to miało odzwierciedlenie w wartościach na termometrach przy powierzchni ziemi przez całą dobę, w dzień jak i w nocy. Sobotni poranek może być jeszcze zimny i możemy zanotować 0-3 st.C. Miejscami, nawet nie można wykluczyć przymrozków.
Od niedzieli natomiast przez długi czas do takich sytuacji nie dojdzie.
W sobotę maksymalnie zanotujemy od 14 st.C na wybrzeżu do 17 st.C na południowym-zachodzie województwa. Nie ma mowy o opadach. W całym regionie będzie pogodnie, jedynie miejscami mogą wystąpić nieliczne obłoki piętra wysokiego, które nie ograniczą dostępu promieni słonecznych do powierzchni ziemi.
W niedzielę maksymalnie zanotujemy przeważnie od 16-19 st.C na wybrzeżu do 21-22 st.C na południu województwa. Przy założeniu że słońce świecić ma przez cały dzień i to, że przy ziemi dominować ma silny przepływ z kierunku południowego może być cieplej, niż wskazują na to wyliczenia modeli numerycznych, a tym samym podana mapa !!!
W poniedziałek przeważnie odczuwalnie zrobi się cieplej, bo osłabnie prędkość wiatru. Przepływ powietrza przy ziemi będzie bardzo słaby. Temperatury maksymalne w większej części regionu przekroczą 20 st.C, na wybrzeżu może być różnie.
We wtorek na wybrzeżu przyziemny wiatr zmieni kierunek na północno-wschodni, który zacznie mieć ochładzający wpływ na pogodę. Jest to u nas typowa sytuacja. Kontrast termiczny na obszarze województwa może okazać się spory. Na południu zanotować możemy maksymalnie 22-23 st.C, podczas gdy miejscami na wybrzeżu będzie miejscami ciężko o przekroczenie 10 st.C.
Brak komentarzy. Może chcesz dodać swój?