We wtorek 03.10.2017 w południe na zachód od Islandii doszło do utworzenia groźnego wtórnego układu niskiego ciśnienia o imieniu Xavier. To właśnie on przyczyni się do powstania kolejnej bardzo silnej wichury. Wiać będzie przede wszystkim w krajach Beneluksu
, północnej i centralnej części Niemiec oraz w zachodniej, centralnej i częściowo południowej części Polski. Przez te kraje silna wichura przejdzie praktycznie w kilkanaście godzin. Wszystko zacznie się nocą ze środy na czwartek, a skończy 24 godziny później.
W naszym regionie bardzo silnych porywów wiatru należy spodziewać się w czwartek w godzinach wieczornych oraz w pierwszej części nocy. Wyjątkowo te najsilniejsze porywy wystąpią nie nad morzem a na południowym zachodzie i południu województwa. W tych regionach niewykluczone porywy wiatru przekraczające prędkość 100 – 110 km/h. Z tak silnym wiatrem w tej części regionu nie mieliśmy do czynienia od pamiętnego orkanu Kyrill z 2007 roku. Początkowo kierunek wiatru będzie z zachodu ale szybko zmieni się na północno zachodni i północny. Nad morzem może dojść do tz. Cofki.
Tak przedstawia się prędkość maksymalnych porywów wiatru prognozowana przez model ECMWF Mapy pochodzą ze strony kachelmannwetter.com
Wraz z bardzo silnym wiatrem prognozowane są spore sumy opadów deszczu. Lokalnie może spaść nawet do 40 - 50 mm. Na północy nie wyklucza się burz.
Pierwszy raz spotykamy się z sytuacją, gdzie na 30 godzin przed nadejściem zagrożenia modele numeryczne są aż tak bardzo rozbieżne. Sytuacja w dalszym ciągu jest dość niepewna, ale i bardzo dynamiczna. Szybka zmieniające się warunki do tego trasa pogłębiającego się układu może znacznie przyczynić się do siły prędkość wiatru.
Na obecną chwilę wszystko wskazuje na to, że południowo zachodnia część województwa otrzyma III (najwyższy) stopień ostrzeżenia. Ostateczne ostrzeżenie pojawi się za kilka godzin (prawdopodobnie po wieczornej aktualizacji modelu numerycznego GFS oraz UMPL).
Brak komentarzy. Może chcesz dodać swój?