Oh no! Where's the JavaScript? Your Web browser does not have JavaScript enabled or does not support JavaScript. Please enable JavaScript on your Web browser to properly view this Web site, or upgrade to a Web browser that does support JavaScript.

Burzowe 3 dni w województwie (ok. 18 000 wyładowań)

Aktualnie online
Gości online 2

Użytkowników online 0


Łącznie użytkowników: 13
Najnowszy użytkownik: Martyna Mietluk
Archiwum bloga

Burzowe 3 dni w województwie (ok. 18 000 wyładowań)

W ciągu ostatnich kilku dni na terenie województwa dochodziło do rozwoju gwałtownej i niebezpiecznej pogody. Wszystko to za sprawą układów niskiego ciśnienia oraz pięknej, słonecznej i upalnej pogody w ciągu dnia. Od poniedziałku zmagaliśmy się z upałami sięgającymi 32/34 stopni. Ciepłe powietrze, które napływało do nas z południa i południowego wschodu dawało swoje siwe znaki. Popołudniami w wielu miejscach przechodziły układy burzowe. Lokalnie burze były gwałtowne z ulewnymi opadami deszczu oraz gradu, a także silnym...

W ciągu ostatnich kilku dni na terenie województwa dochodziło do rozwoju gwałtownej i niebezpiecznej pogody. Wszystko to za sprawą układów niskiego ciśnienia oraz pięknej, słonecznej i upalnej pogody w ciągu dnia. Od poniedziałku zmagaliśmy się z upałami sięgającymi 32/34 stopni. Ciepłe powietrze, które napływało do nas z południa i południowego wschodu dawało swoje siwe znaki. Popołudniami w wielu miejscach przechodziły układy burzowe. Lokalnie burze były gwałtowne z ulewnymi opadami deszczu oraz gradu, a także silnym i porywistym wiatrem. Te najbardziej niebezpieczne pojawiły się w powiatach położonych na południu w centrum oraz na północnym zachodzie województwa. Tam w wielu przypadkach mieliśmy do czynienia superkomórkami i z układem liniowym. To właśnie one niosły za sobą miano gwałtownych burz. Niemal każdego dnia po upalnym popołudniu wieczorami pojawiało się zachmurzenie.

 

W poniedziałek front atmosferyczny przyszedł z południa. Już po godzinie 12:00 notowaliśmy liczne wyładowania nad Zalewem Szczecińskim. W godzinach popołudniowych i wieczornych front dał o sobie znać na południu województwa. Tam głównym zagrożeniem stanowiły silne opady deszczu. Zważywszy na to, że warunki kinematyczne były dość niskie burze bardzo wolno przemieszczały się na północ powodując w wielu miejscach niewielkie podtopienia. W powiecie myśliborskim i stargardzkim burza trwała bardzo długo. W wielu miejscach spadło tyle deszczu ile spada zazwyczaj w miesiącu. Lokalnie w tych regionach mogliśmy napotkać opady gradu. Wieczorem zagrzmiało na wschodzie. Dokładnie w powiatach wałeckim, koszalińskim oraz sławieńskim. Tam również największym zagrożeniem były silne opady deszczu, lokalnie gradu. W ten dzień niestety nie obyło się bez groźnych incydentów. Na plaży w Kołobrzegu 19-letniego chłopaka trafił piorun. Na całe szczęście bardzo szybko przystąpiono do reanimacji i udało się przywrócić akcje serca u poszkodowanego. To nie jedyny przypadek, kiedy piorun ranił człowieka w ten dzień. Również w Kołobrzegu w tym samym czasie w nadmorskim parku piorun trafił 60-letniego mężczyznę. Chwilę potem obaj trafili do szpitala. Choć burza nad Kołobrzegiem nie generowała dużej ilości wyładowań to te kilka piorunów mogło przynieść wielką tragedie. Po godzinie 22:00 burze opuściły nasze województwo. Noc na całe szczęście była spokojna. W ciągu kilkunastu godzin na terenie województwa padło ok. 5 500 wyładowań doziemnych.

Wtorek to kolejny burzowy dzień na terenie naszego województwa. Podobnie jak w poniedziałek mieliśmy do czynienia z upałami. Lokalnie w ciągu dnia temperatura w cieniu wskazywała nawet 34 stopnie. Popołudniu pojawił się front. Po godzinie 15:30 od południa wkroczyły chmury burzowe. Początkowo grzmiało w pow. choszczeńskim i myśliborskim. Godzinę później burzowo było już na całym południu i miejscami w centrum. Po godzinie 17:00 burza przekształca się w silniejszą formację liniową. Zaczęło grzmieć praktycznie na całej szerokości naszego regionu od Szczecina przez Stargard, Choszczno aż po Wałcz. Burza niosła za sobą silne porywy wiatru i ulewne opady deszczu. Lokalnie pojawiały się opady gradu do 1,5cm średnicy. Liniowa komórka burzowa nie tracąc na swej sile powoli przemieszczała się na północ i po 18:00 znalazła się na linii Świnoujście – Nowogard – Łobez – Borne Sulinowo. Po przebyciu kilku kolejnych kilometrów zaczęła się rozpadać. Do nadmorskich miejscowości takich jak Kołobrzeg, Dziwnów czy Mrzeżyno dotarły już tylko pojedyncze komórki burzowe dając i tak sporą ilość wyładowań. W godzinach wieczornych i godzinach wczesno nocnych pojawiały się kolejne komórki burzowe. Grzmiało przede wszystkim na wschodzie, południowym wschodzie w centrum i nad samym morzem. W pierwszej części nocy mieszkańcom południowo wschodnich powiatów burze nie odpuszczały. Po godzinie 22:30 zagrzmiało w Wałczu i w Czaplinku. Silniejsza komórka burzowa przemieszczała się na północny zachód zahaczając o Kalisz Pomorski, Drawsko Pomorskie, Świdwin, Nowogard, Goleniów i Gryfice. Po godzinie 02:50 komórka burzowa opuściła województwo. Pozostała część nocy była już spokojna. W ciągu dnia w regionie zanotowaliśmy ok. 10 000 wyładowań doziemnych.

W środę pierwsze komórki burzowe na terenie Województwa pojawiły po godzinie 13:00. Tym razem frony z burzami kierował się na zachód i północny zachód. Pierwsze wyładowania padły na południowym zachodzie województwa. Kolejne burze pojawiły si ę dopiero popołudniu w okolicach Gryfic, Lipian, Świdwina i Choszczna. Były to pojedyncze komórki burzowe generujące sporą ilość wyładowań. W Lipianach przez jedno z uderzeń pioruna doszło do pożaru domu, który na szczęście dzięki szybkiej reakcji sasiądów udało się ugasić. Największym zagrożeniem na ten dzień były silniejsze opady deszczu. W tym dniu na terenie województwa padło ok. 500 wyładowań doziemnych.


Nasi Łowcy praktycznie ostatnie 3 dni spędzili w terenie. Często wyjeżdżali do wcześniej zapowiadanych burz. Prawdę mówiąc, mieliśmy bardzo dużo pracy – jedni przygotowywali prognozy na kolejny dzień, drudzy przebywali w terenie nagrywając materiały ze swoich obserwacji. W ciągu tych 3 dni wydaliśmy aż 250 bieżących ostrzeżeń przed upałami i burzami. Od Państwa dostawaliśmy bardzo dużo materiałów zdjęciowych, głównie z waszych miejscowości. Za co bardzo serdecznie dziękujemy. W ciągu 3 dni ilość wyładowań na terenie województwa zachodniopomorskiego przekroczyła 18 000 tys. Jak do tej pory były to najbardziej burzowe 3 dni w tym roku. W tej chwili jesteśmy praktycznie w połowie sezonu burzowego i z pewnością nie były to ostatnie burze w tym roku. Kolejne szykują się już w nadchodzącym tygodniu.

Film przedstawiający 3 dni z burzami.

Dziękujemy za uwagę jeszcze raz serdecznie dziękujemy za nadesłane materiały i zdjęcia.


0 komentarz

Zostaw komentarz

G
CAPTCHA ImageRefresh Image
  • Brak komentarzy. Może chcesz dodać swój?

Ocena zawartości jest dostępna tylko dla użytkowników. Proszę Zaloguj się lub Zarejestruj się by zagłosować.
Niesamowite! (0)0 %
Bardzo dobre (0)0 %
Dobre (0)0 %
Średnie (0)0 %
Słabe (0)0 %
The Nebula is a PHP-Fusion 9's first FusionTheme Theme Framework made offering many content elements, styles and features and to better understand and learn to build content using the PHP-Fusion 9, without coding.

O nas

Na stronie zajmujemy się prognozowaniem pogody dla województwa Zachodniopomorskiego. Sugerujemy się danymi z różnych źródeł oraz z prognoz numerycznych.

Copyright © 2019

Powered by PHP-Fusion Copyright © 2024 PHP-Fusion Inc
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Brzanek Theme by PHP-Fusion Inc

10,730,398 unikalnych wizyt
Czas generowania: 0.28398 sekund | Średnio: 0.28398 (0) sekund | Zapytań: 56 | Użyta pamięć: 7.67MB/10MB