Od kilku dni Europa środkowa jest pod wpływem układu wyżowego, który wędruje z zachodu na wschód. Dzięki niemu do naszego regionu z południa spływa ciepła masa powietrza. W ciągu dnia mamy niemal bezchmurne niebo, a wysokie temperatury pozwalają nam zapomnieć o obecnym miesiącu, jakim jest marzec. Rzadko kiedy zdarza się, aby ten miesiąc był tak ładny i ciepły. Rok temu o tej porze o takich temperaturach mogliśmy tylko pomarzyć.
Od kilku dni Europa środkowa jest pod wpływem układu wysokiego ciśnienia, który wędruje z zachodu na wschód. Dzięki niemu do naszego regionu z południa spływa ciepła masa powietrza. W ciągu dnia mamy niemal bezchmurne niebo, a wysokie temperatury pozwalają nam zapomnieć o obecnym miesiącu, jakim jest marzec. Rzadko kiedy zdarza się, aby ten miesiąc był tak ładny i ciepły. Rok temu o tej porze o takich temperaturach mogliśmy tylko pomarzyć.
Z dnia na dzień notujemy nowe rekordy temperatur w województwie. Najcieplejszym miejscem w tym roku jak na razie jest Kołobrzeg i Koszalin gdzie słupki rtęci w najcieplejszym momencie dnia poszybowały aż do 18 kreski.
Tak piękna pogoda utrzyma się jeszcze przez najbliższe dni. W środę i w czwartek czeka nas nie wielkie ochłodzenie, do maksymalnie 15 stopni, ale bez opadów. W piątek powinno zrobić się o kilka stopni cieplej.
Koniec tygodnia z silnym wiatrem, opadami deszczu i deszczu ze śniegiem oraz z możliwymi burzami. Od północy zbliży się do nas aktywny układ niskiego ciśnienia. Na niewielkiej odległości powstanie duży gradient ciśnienia to on będzie odpowiedzialny na znacznie silniejszy wiatr. Na północy województwa porywy wiatru wzrosną do 90 km/h, na pozostałym obszarze do 70 - 80 km/h. Najsilniejszych porywów należy spodziewać się w sobotę oraz w niedzielę.
Poza silnym wiatrem pojawią się opady deszczu i deszczu ze śniegiem.
Model pogodowy przewiduje, że najsilniejsze opady wystąpią na linii od Świnoujścia przez Świdwin aż po Wałcz. Nocą z soboty na niedzielę na północnym zachodzie oraz na wschodzie województwa nie wykluczamy opadów śniegu. Porównując obecne temperatury na weekend nie przewidujemy wyższych niż 6-9 stopni w ciągu dnia. Noc w całym regionie z możliwymi przygruntowymi przymrozkami. Silny wiatr powodował będzie, że temperatura odczuwalna będzie znacznie niższa.
W sobotę oraz w niedzielę na północy, oraz miejscami w centrum powstaną korzystne warunki do pojawienia się pojedynczych komórek burzowych. W momencie przechodzenia burzy głównym zagrożeniem będzie silny wiatr oraz opady deszczu lub śniegu, a nawet drobnego gradu. Tak dynamiczna pogoda potrwa do poniedziałku. Na początku przyszłego tygodnia pogoda powoli zacznie się stabilizować.
Sytuacja jednak na najbliższy weekend nadal jest niepewna. Do omawianego okresu jest jeszcze kilkadziesiąt godzin, a modele jeszcze nie oszacowały dokładnej trasy przejścia aktywnego układu niskiego ciśnienia. Niemniej taki scenariusz może się zdarzyć.
W piątek podamy więcej szczegółów na zbliżające się zmiany w pogodzie. W tym też dniu postaramy się wydać potrzebne ostrzeżenia.
Brak komentarzy. Może chcesz dodać swój?