Otwieramy drugi tydzień analiz danych dotyczących temperatur w województwie zachodniopomorskim. Ten tydzień otwieramy zmianami na naszych mapkach.
Dane dotyczą terminów:
26.01.2014, 27.01.2014, 28.01.2014,
29.01.2014, 30.01.2014 oraz 01.02.2014 wraz z noca z 01 na 02 lutego 2014.
Otwieramy drugi tydzień analiz danych dotyczących temperatur w województwie zachodniopomorskim. Ten tydzień otwieramy zmianami na naszych mapkach.
Obecnie mapki wyświetlane będą w macierzy ułożonej kolejno:
- minimalna temperatura w dzień, - maksymalna temperatura w dzień
- minimalna temperatura w nocy, - maksymalna temperatura w nocy
KRÓTKIE INFO: Temperatura minimalna w ciągu dnia może być niższa od minimalnej w nocy szczególnie w okresie zimowym kiedy to najniższe temperatury notowane sa po godzinie 6:00 czyli o wschodzie słońca. Dlatego warto zwracać uwagę na to kiedy i jak bardzo zmieniała się temperatura o wschodzie słońca zimą. Może być również tak, że noca będzie cieplej niż w ciągu dnia np. z powodu nadejścia osłony z chmur.
Taki układ ma za zadanie zwiększyć przejrzystość czytania map. A więc zaczynajmy.
Dane dotyczą terminów:
26.01.2014, 27.01.2014, 28.01.2014,
29.01.2014, 30.01.2014 oraz 01.02.2014 wraz z noca z 01 na 02 lutego 2014.
26 stycznia 2014 - niedziela. W części północno zachodniej od rana pogodnie. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane rosnące do dużego, słabe opady śniegu. W miejscach gdzie było pogodnie zaobserwowano pył diamentowy. Po południu w całym regionie pochmurno wraz ze słabymi opadami śniegu. Analizując pomiar temperatur widzimy, że nad ranem termometry pokazywały nawet -16 stopni Celsiusza (okolice Łobza). Możemy również zaobserwować iż temperatury poniżej -15 stopni ułozone były w południowej cześci województwa i tak w zasadzie pozostały na co wskazuje mapka z danymi maksymalnymi, czyli najwyższymi temperaturami w ciągu dnia (od 6:00 do 18:00). W obu przypadkach najcieplejszym miejscem był rejon Sławna.
Nocą najniższa zanotowana temperatura przez system ogimet znajdowała się w okolicy Cedyni (-11,8) jednakże po dogłębnej analizie danych ze wszystkich stacji pogodowych (w tym Angermunde, Wubrigsberg, Manschow, Gorzów Wlkp). okazało się że w Dębnie temperatura spadła do -12 stopni.
Poniżej dane z dnia i nocy:
27 stycznia 2014 - poniedziałek. Nad pomorze zachodnie z południowego zachodu napłyneła strefa zachmurzenia związana z niżem znad Wielkiej Brytanii. Strefa ta przyniosła opady śniegu, gdzie największe opady zanotowano w cześci zachodniej województwa. Temperatury w wielu miejscach o poranku były jeszcze niskie nawet do -10 stopni Celsiusza w Szczecinku. Po południu, było już znacznie cieplej niż w poprzednich dniach. Temperatura maksymalnie osiągnęła -4 stopnie Celsiusza w okolicach Szczecina. Warto wspomnieć, iz zaledwie 250 km na zachód od szczecina, u naszych sąsiadów, temperatura była już dodatnia.
Nocą rozkład temperatur między maksymalną i minimalną temperaturą był niemal identyczny, róznice wynosiły od około pół stopnia do jednego. Wyraźnie widać, iż noc była już wyraźnie cieplejsza od poprzedniej.
Wgląd w mapki z dnia 27.01.2014:
28 stycznia 2014 - wtorek. Tego dnia w wielu miejscach województwa, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych zanotowano opady śniegu. Nie były one specjalnie duże jednakże potwierdziło to naszą prognoze 3-dniową. W całym regionie w ciągu dnia zanotowano wyższe temperatury maksymalne.
Możemy zwrócić uwagę na brak danych z miejscowości Sławno w maksymalnych temperaturach nocnych. Wynika to z tego iż najprawdopodobniej do danych wkradł się błąd i w depeszy z tej stracji temperatura spadła między godziną 18:00 a 19:00 o 1,5 stopnia (z -4,8 do -6,3) . Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że:
- pozostałe stacje (Ustka, Koszalin) nie zanotowały tak gwałtownego spadku
- o godzinie 19:00 temperatura zatrzymała się w zasadzie na poziomie -6,3, bez dalszego spadku.
29 stycznia 2014 - środa. Zima nie odpuszcza. Pomimo wcześniejszego ocieplenia temperatury znów spadły utrzymując się mniej więcej na podobnym poziomie zarówno w dzień jak i w nocy. Zachmurzenie tego dnia było całkowite, przelotnie padał śnieg który jednak znacząco nie zwiekszył przyrostu pokrywy śnieżnej. W nocy z 29 na 30 stycznia dało się odczuć dość silne podmuchy wiatru ze wschodu. Do temperatury maksymalnej dziennej wkradł się błąd w numeracji dnia (24) - dane są poprawne.
30.01.2014 - czwartek. Dzień pod znakiem zachmurzenia umiarowanego z przeważającym duzym. Na ogół bez opadów. Jeśli chodzi o temperatury to w stosunku do poprzedniego dnia zmiany zaszły niewielkie, jednakże był to ostatni tak mroźny dzień.
31.01.2014 - piątek. Ten dzień upłynął pod znakiem chmur. Opady zamrznącego deszczu pojawiły się w godzinach popołudniowych w części centralnej i wschodniej województwa. Według radaru Dopplera wyglądało to tak jakgdyby chmury gęstniały zdłuż linii Odry a na skutek wiatru południowo - zachodniego przemieszczały się e głąb województwa nie przynosząc jednak opadów w części zachodniej.
Jak widzimy temperatury minimalne ewidentnie pochodzą z początku dnia kiedy jeszcze cieplejsze powietrze nie nadeszło. Temperatury maksymalne były już wyraźnie wyższe osigając nielac całkowicie zerową temperaturę.w części południowo zachodniej. Temperatury nocne już ewidentnie wskazay rosnący trens temperatur gdzie maksymalne nocne temperatury przypadły na godzinę 06:00 dnia 01.lutego a więc po nocy.
01.02.2014 - sobota. Ten dzień był niemalże całkowicie bezchmurny a to tego ciepły. Ludzie wyszli na spacery aby zaczerpnąć jak najwięcej promieni słonecznych po ostatnich długich i mroźnych nocach i dniach. Wkońcu nadeszła odwilż.
Poniżej wykresy najniższych nocnych temperatur oraz najwyższyh dziennych.
Brak komentarzy. Może chcesz dodać swój?