Jeszcze kilkanaście dni temu większość z nas cieszyła się z łagodnej bez mrozu i śniegu zimy. To za sprawą powstawania niżów na Atlantyku chwilami mogliśmy zapomnieć o tym że mamy zimę. Jednak wszystko, co dobre szybko się kończy.
Jeszcze kilkanaście dni temu większość z nas cieszyła się z łagodnej bez mrozu i śniegu zimy. To za sprawą powstawania niżów na Atlantyku chwilami mogliśmy zapomnieć o tym że mamy zimę. Jednak wszystko, co dobre szybko się kończy.
Od drugiego tygodnia stycznia zima przypomniała sobie i o naszym regionie. Bardzo powoli od wschodu i północnego wschodu w głąb województwa zaczynało płynąć chłodne powietrze. Tydzień temu mieliśmy do czynienia ze sporymi opadami śniegu, który utrzymuje się do dziś. Największe opady przeszły przez centralne i wschodnie powiaty, tam potrafiło spaść nawet do 5 cm śniegu. Po opadach nadszedł czas na silniejszy mróz. Ostatnia noc jak na razie była najchłodniejsza tegorocznej zimy. Największy mróz pojawił się, jak to zwykle bywa na wschodzie, w okolicach m. Szczecinek. Tam słupki rtęci na ranem na wysokości 2m pokazywały -18,3 stopnia. Dla tego regiony wydaliśmy (jak się okazało - słusznie) ostrzeżenie.
Dzisiejsza noc w całym regionie jeszcze z dwucyfrowym mrozem, miejscami nad ranem słupki rtęci pokażą nawet do -16/-17 stopni. Na wschodzie oraz w centrum pojawią się mgły, na drogach w tym regionie będzie ślisko. W niedzielę w ciągu dnia pogodnie, ale z mrozem do -9 stopni. Noc z niedzieli na poniedziałek nadal mroźna. Na wschodzie i południu do -11 na pozostałym obszarze mróz nieco słabszy do -9.
Początek tygodnia w pogodzie przyniesie zmianę, mniejszy mróz pojawią się też opady śniegu.
W poniedziałek do południa jeszcze mroźno w całym regionie do -7 kresek. Po południu mróz sięgający 6-7 kreski już tylko na wschodzie, w centrum i na zachodzie do -4 lokalnie -5. W godzinach wieczornych od zachodu wkroczy strefa zachmurzenia z nie wielkimi opadami śniegu. Na krańcach zachodnich możliwe, że spadnie go do 3 cm, w centrum i na wschodzie do 2cm. Wraz z opadami zrobi się cieplej do -2 stopni, ale powieje silniejszy. Wiatr więc odczuwalna temperatura nadal będzie dość niska. Noc z poniedziałku na wtorek z największym siedmiu stopniowym mrozem na wschodzie, na pozostałym obszarze termometry wskażą do -5.
W kolejnych dniach temperatura w ciągu dnia nie powinna spadać poniżej -5 kreski. Noce również cieplejsze do -9. We wtorek w godzinach wieczornych od wschodu nasunie się kolejna strefa opadów śniegu.
Prognozy długoterminowe, jakie pojawiły się w ostatnim czasie na tvnmeteo o bardzo silnych mrozach na początku lutego są jak najbardziej mylne. Na tak długi okres nie da się za prognozować pogody. To tak samo, jak by ktoś powiedział, że w tym czasie będzie +12 stopni. Tych prognoz nawet nie można zaliczyć do tz. „fusów” Znana stacja daje aż 70% możliwość wystąpienia aż tak silnych mrozów, na razie modele pogodowe nie widzą takiego scenariusza. A więc na chwilę obecną nie ma co się na ten temat rozpisywać.
Poniżej prognozowany rozkład układów barycznych na dzień 04.02 oraz 09.02.2014
Jak widać w tych dniach prawdopodobnie będziemy pod wpływem niżów znad Atlantyku, a więc nie ma mowy o silnych mrozach. Jak będzie okaże się za kilka dni.
Brak komentarzy. Może chcesz dodać swój?