No i niestety, stało się to, czego mogliśmy się spodziewać, jednak skala zjawiska będzie większa niż wcześniej sądziliśmy, nadchodzi ochłodzenie.
No i niestety stało się to czego mogliśmy się spodziewać, jednak skala zjawiska będzie większa niż wcześniej sądziliśmy, nadchodzi ochłodzenie.
Już w dniach z 20 na 21 listopada odczujemy znaczny spadek temperatur poniżej zera w godzinach nocnych i porannych. Temperatury z dnia na dzień będą coraz bardziej się obniżać. Nie jest to niczym nadzwyczajnym, jednak ciekawa jest skala zjawiska.
Proszę spojrzeć, jak przedstawia się zestaw układów wyżowych nad Europą pod koniec nadchodzącego tygodnia:
Kolor niebieski to temperatura poniżej zera jaka jest prognozowana dla Europy w dniu z 23 na 24 listopada 2013. Jak widać spadek temperatur ma sięgnąć aż po Portugalię, co zwykle zdarza się w porze zimowej. Aby to potwierdzić przeanalizowaliśmy prognozę prędkości i kierunek prądu strumieniowego, który przenosi olbrzymie masy powietrza (często nagrzanego) nad oceanem.
Na dzień dzisiejszy prąd strumieniowy wygląda tak:
Wyraźnie widać, że prąd strumieniowy odcina nas od zimna, które czai się na północy. Niestety w kolejnych dniach nadejdą zmiany. Na początek spójrzmy na 18 listopada, a więc już za 2 dni.
Wyraźnie widać mocne zafalowanie prądu strumieniowego oraz jęzor zimnego powietrza z północy, który zmieni kierunek tego prądu. Kolejne dwa obrazki przedstawiają dzień 22 i 23 listopada. Na pierwszym obrazku widać najbardziej interesujący nas obszar, czyli Polskę i Europę. Wyraźnie widać iż "jęzor" przemieścił się na wschód, przez co ściągnie mroźne (szczególnie nocą) masy powietrza. Temperatura przy gruncie może spaść do około -4, -5 stopni w ciągu nocy.
Znajdując się miedzy przysłowiowym "młotem a kowadłem" na skraju prądu strumieniowego, w naszym województwie możemy spodziewać się pierwszych niewielkich opadów śniegu i deszczu ze śniegiem.
Zerknijmy jeszcze na prąd strumieniowy nad oceanem.
Wyraźnie widać, że prąd w pewnym momencie zostanie mocno osłabiony, przez co w okolicach Zatoki Świętego Wawrzyńca oraz Nowej Funlandii (tam, gdzie ta zielona strzałka po lewej) prąd strumieniowy zostanie po raz kolejny przerwany i skierowany na południe. Jaki będzie to miało skutek dla Europy?
Porozrywany prąd spowoduje rodzaj stagnacji nad Europą. Rozbudowany wyż nad Polską i częścią Rosji spowodowałby przymrozki, do około -2 stopni w nocy, a w dzień temperatura do +5 stopni.
Czy tak będzie? Oczywiście poczekamy - zobaczymy.
Brak komentarzy. Może chcesz dodać swój?