O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

13/14.04.2018 W całym regionie możliwe silniejsze burze z gradem o średnicy do 3 cm AKTUAL


Ważne od:2018-04-13 godzina 18:00
Ważne do:2018-04-14 godzina 01:00
Autor prognozy:brzanek
Prawdopodobieństwo:70%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:2
Skutki zagrożenia:Burze mogą powodować znaczne utrudnienia, zagrożenie zdrowia a nawet życia.
Oglądalność:591
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH

Tagi:  

Powiaty:                                          

Zagrożone regiony

1 Stopień zagrożenia zostaje wydany dla całego województwa ze względu na możliwe silniejsze opady deszczu oraz gradu( do 3 cm średnicy) i silne porywy wiatru do 80-90 km/h.
2 stopień zagrożenia zostaje wydany dla południowej i częściowo centralnej części województwa ze względu na możliwe silne opady deszczu( do 30 mm) gradu( do 3cm średnicy) oraz ze względu na silny wiatr w porywach dochodzący do 100 km/h.


Sytuacja Synoptyczna

W piątek przez Niemcy z południa na północ przemieszczać się będzie ośrodek niskiego ciśnienia. Popołudniu i wieczorem niż zacznie stopniowo się wypełniać, a front chłodny obejmie m.in. Polskę i nasz region. Przed frontem płynąć ma do nas ciepła, mocniej rozgrzana masa polarno-morska, a temperatura na wysokości 850 hPa( 1.5 km nad gruntem) osiągać może nawet 12 st.C. Przy ziemi na skutek silniejszego nagrzania się przyziemnej warstwy troposfery zanotujemy maksymalnie ponad 20 st.C, lokalnie wartości na termometrach będą zbliżać się nawet do 25 st.C.


Treść ostrzeżenia

Komórki burzowe rozwijać się mają w pierwszej kolejności na zachodzie i w centrum Polski, dopiero później mają przemieszczać się na północ, z lekkim odchyleniem na zachód. Nad nasze województwo burze dotrą wieczorem. Będą one dość dobrze uwodnione jak i aktywnie elektrycznie. Energia potencjalna dostępna drogą konwekcyjną z najbardziej niestabilnej warstwy troposfery wyniesie w obszarze przeważnie 200-700 j/kg. Spodziewane są słabe, miejscami umiarkownane warunki kinematyczne. Ścinanie wiatru z warstwy 0-6 km wyniesie przeważnie 10-16 m/s. Stefy konwergencji wiatrów szczególnie mają zaznaczyć się na południu i południowym-wschodzie województwa, co zwiększa znacznie ryzyko powstania burz na tym obszarze. Możliwe jest połączenie się wielu komórek burzowych w jeden układ w formie MCS. Warto zwrócić uwagę na sprzyjający pionowy gradient temperatury, który przekroczy przeważnie 7 st.C na km oraz na znacznie podwyższony LLS, który może przekraczać 10-12 m/s. Głównym zagrożeniem ze strony burz będą silne opady deszczu( do 30 mm) oraz lokalnie opady gradu, o średnicy do 3cm. Możliwy jest, także silny i bardzo wiatr, w porywach dochodzący do 100 km/h( lokalnie powyżej).


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.