O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

11/12.08.2017 W całym województwie możliwe silne burze z ulewnym deszczem, gradem i porywi


Ważne od:2017-08-11 godzina 12:00
Ważne do:2017-08-12 godzina 06:00
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:50%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:2
Skutki zagrożenia:Łamanie gałęzi; ryzyko utraty życia; ryzyko wybuchu pożaru; utrudnienia komunikacyjne; zaburzenia w pracy urządzeń elektrycznych.
Oglądalność:547
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH

Tagi:        

Powiaty:                                          

Zagrożone regiony

II STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowych, centralnych oraz wschodnich powiatów województwa ze względu na silne opady deszczu do 40 l/m2, opady większego gradu do 3-4 cm średnicy oraz silnych porywów wiatru do 80 - 90 km/h.
I STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pozostałej części województwa ze względu na silne opady deszczu do 30 l/m2, opady większego gradu do 3 cm średnicy oraz w mniejszym stopniu silnych porywów wiatru do 80 km/h.


Sytuacja Synoptyczna

W godzinach popołudniowych na zachodzie kraju utworzy się układ niskiego ciśnienia związanego z powstałym zafalowaniem frontu. Centrum niżu kierować się będzie na północ, ogarniając swym zasięgiem nasze województwo. Tym samym z południa na północ przemieszczał się będzie front atmosferyczny związany z układem, przynosząc ulewne opady deszczu oraz możliwe burze.


Treść ostrzeżenia

Załamania pogody należy oczekiwać głównie w godzinach wieczornych oraz nocnych. Modele numeryczne (GFS, WRF oraz UMPL) na te godziny przewidują podwyższone parametry kinematyczne oraz termodynamiczne.

Największym zagrożeniem ze strony burz będą prawdopodobnie bardzo silne opady deszczu, ich suma w ciągu kilku godzin może wynieść a lokalnie nawet przekroczyć 40 l/m2. Świadczy o tym wysoki poziom PWATER. Umiarkowane wartości ścinania wiatru w różnych warstwach troposfery świadczą o możliwości pojawienie się superkomórek burzowych generujące opady gradu o średnicy nawet do 3 – 4 cm. W momencie utworzenia się liniowej formacji burzowej należy liczyć się z silnymi i porywistymi porywami wiatru, który może osiągać chwilami nawet do 90 km/h.

Najwyższe parametry kinematyczne oraz termodynamiczne występują na terenie oznaczonym II STOPNIEM ZAGROŻENIA. Tam nie wyklucza się powstania krótko istniejącej trąby powietrznej, choć jest to bardzo mało prawdopodobne.

Sytuacja prognostyczna na nadchodzące godziny jest dość niepewna. Od rana na terenie naszego województwa mamy do czynienia z zachmurzeniem związanym z nocnymi komórkami opadowymi.

Uwaga niewykluczone, że ostrzeżenie w kolejnych godzinach zostanie zaktualizowane.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.