O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

20/21.07.2017 Możliwe silniejsze burze z ulewnymi opadami deszczu i porywistym wiatrem


Ważne od:2017-07-20 godzina 07:00
Ważne do:2017-07-21 godzina 02:00
Autor prognozy:brzanek
Prawdopodobieństwo:50%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:1
Skutki zagrożenia:Łamanie gałęzi; ryzyko utraty życia; ryzyko wybuchu pożaru; utrudnienia komunikacyjne; zaburzenia w pracy urządzeń elektrycznych.
Oglądalność:529
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH

Tagi:  

Powiaty:                                          

Zagrożone regiony

I STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej, południowej, centralnej oraz częściowo północnej i wschodniej części województwa z powodu możliwości wystąpienia silnych, gwałtownych opadów deszczu( do 20-30 mm/h), silnych porywów wiatru( do 90 km/h). Lokalnie możliwe są, także opady gradu o średnicy do 1-2 cm.


Sytuacja Synoptyczna

Jutro w ciągu dnia znajdziemy się pod wpływem ciepłego wycinka niżu, gdzie przed chłodnym frontem atmosferycznym spłynie gorąca i bogata w wilgoć masa powietrza zwrotnikowego.


Treść ostrzeżenia

W ciągu dnia dojdzie do silniejszego nagrzania się planetarnej warstwy granicznej, w wyniku czego wzrośnie chwiejność termodynamiczna. MUCAPE osiągnie ok.500-1500 j/kg w zależności od regionu. Jeżeli chodzi o warunki kinematyczne, w porze rozwoju komórek burzowych będą słabe. Uskoki prędkościowe wiatru nie powinny sprzyjać lepszemu organizowaniu się burz. Pojawi się, jednak silniejsze wspomaganie konwekcyjne w obrębie chłodnego frontu atmosferycznego, co może wzmocnić potencjał konwekcyjny do generowania większej ilości wyładowań atmosferycznych. Warto zwrócić uwagę, także na sporą zawartość wilgoci w troposferze, co przy wolnym przemieszczaniu się komórek może doprowadzić do podtopień. PW osiągnie dość wysokie wartości-do 44 mm.

Burze przemieszczać się mają z południowego-zachodu, przeważnie w strefie zbieżności wiatrów.
Należy tutaj wspomnieć o możliwym wzroście zachmurzenia, osłabiającego potencjał konwekcyjny. Może to w znacznym stopniu przyczynić się do osłabienia siły burz.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.