O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

06.08.2016 Możliwe silniejsze burze


Ważne od:2016-08-06 godzina 11:00
Ważne do:2016-08-06 godzina 23:00
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:60%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:1
Skutki zagrożenia:Łamanie gałęzi; ryzyko utraty życia; ryzyko wybuchu pożaru; utrudnienia komunikacyjne; zaburzenia w pracy urządzeń elektrycznych.
Oglądalność:558
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH

Tagi:      

Powiaty:      

Zagrożone regiony

I STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej, południowo zachodniej i środkowej części województwa ze względu na opady deszczu do 35 mm silnych porywów wiatru do 70-80 km/h oraz w mniejszym stopniu przed pojawieniem się trąby powietrznej (5%) i opady większego gradu.


Sytuacja Synoptyczna

W sobotę w pierwszej części dnia znajdziemy się pod wpływem układu wysokiego ciśnienia (Daniel) znad północno zachodniej Francji. W godzinach popołudniowych i wieczornych coraz większy wpływ na pogodę będzie miał ośrodek niskiego ciśnienia znad Skandynawii. Sprowadzi on do nas chłodne masy powietrza polarno-morskiego. Pojawią się przelotne opady deszczu, lokalnie zagrzmi.


Treść ostrzeżenia

Na godziny popołudniowe modele numeryczne przewidują spływ chłodnej masy powietrza polarno-morskiego. W środkowej warstwie troposfery temperatura spadnie do -23 stopni. Powstanie spory pionowy gradient temperatury co przyczyni się do pojawienia głębszej konwekcji. CAPE wzrośnie do 600 j/kg a niestabilność spadnie do -3 stopni. Przy takich warunkach termodynamicznych nasuną się umiarkowane parametry kinematyczne. Prędkościowy uskok wiatru na poziomie 0-1 km wyniesie 10 m/s a na poziomie 0-6 km: 25 m/s. Skrętność wiatru SRH na poziomie 3km wzrośnie do 100 m2/s2, a na poziomie 1km do 80 m2/s2. Parametr PWATER, który świadczy o wodności atmosfery, wzrośnie do 30 mm. Przy takich warunkach należy spodziewać się umiarkowanych burz. Największym zagrożeniem z ich strony będą opady deszczu oraz silny wiatr, który w porywach może wynieść do 70 km/h. Burze mogą przyjmować formę liniową. W momencie przechodzenia takiej struktury prędkość wiatru może być jeszcze większa. Pierwszych komórek burzowych należy spodziewać się na północnym zachodzie w godzinach popołudniowych.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.