O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

11.07.2016 Możliwe silniejsze burze


Ważne od:2016-07-11 godzina 06:00
Ważne do:2016-07-11 godzina 18:00
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:50%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:1
Skutki zagrożenia:Łamanie gałęzi; ryzyko utraty życia; ryzyko wybuchu pożaru; utrudnienia komunikacyjne; zaburzenia w pracy urządzeń elektrycznych.
Oglądalność:591
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH

Tagi:      

Powiaty:      

Zagrożone regiony

I STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej i południowej części województwa ze względu na ulewne opady deszczu do 40 mm opady większego gradu, silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu przed pojawieniem się trąby powietrznej (10%)


Sytuacja Synoptyczna

W poniedziałek znajdziemy się pod wpływem układu niskiego ciśnienia znad południowej Skandynawii. Z zachodu na wschód przemieszczał się będzie chłodny front atmosferyczny a zaraz przed nim pojawi się zbieżność wiatru. Pojawią się opady deszczu z burzami, które lokalnie na wschodzie mogą być gwałtowne.


Treść ostrzeżenia

Modele numeryczne widzą wyraźną strefę, w której dojdzie do podwyższenia potencjalnej chwiejności termodynamicznej. CAPE praktycznie w całym województwie wyniesie od 400 do 1200 J/kg. Lifted Index na wschodzie i na południu spadnie do -5 lokalnie -6 stopni. Do wysokich parametrów termodynamicznych nałożą się umiarkowane warunki kinematyczne. Ścinanie wiatru DLS na poziomie 0-6 km wzrośnie do 20 m/s LLS na poziomie 0-1km do 10 m/s LCL (poziom podstawy chmury) 800m. Skrętność wiatru SRH na poziomie 3 km wzrośnie do 120 m2/s2. A na poziomie 1km do 60 m2/s2. Wodność atmosfery od 36 do 40 mm. Takie połączenie silnych warunków termodynamicznych i kinematycznych doprowadzi do powstania głębokiej konwekcji. Istnieje duże prawdopodobieństwo do pojawienia się superkomórek burzowych. Największym zagrożeniem ze strony burz będą silne lokalnie bardzo silne opady deszczu (ze względu na wysoki PWATER do 40 mm) na wschodzie może pojawić się grad o średnicy do 3-4 cm. Burze mogą łączyć się w większe i silniejsze klastry burzowe przyjmujące postać liniową, a więc możliwe będą silne konwekcyjne porywy wiatru do 80 km/h. W centrum i na zachodzie istnieje niewielka szansa na pojawienie się trąby powietrznej.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.