O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

10/11.07.2016 Możliwe silniejsze burze z gradem i


Ważne od:2016-07-10 godzina 12:00
Ważne do:2016-07-11 godzina 06:00
Autor prognozy:
Prawdopodobieństwo:60%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:1
Skutki zagrożenia:Łamanie gałęzi; ryzyko utraty życia; ryzyko wybuchu pożaru; utrudnienia komunikacyjne; zaburzenia w pracy urządzeń elektrycznych.
Oglądalność:587
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH

Tagi:      

Powiaty:      

Zagrożone regiony

I STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla całego województwa z powodu bardzo silnych porywów wiatru, opadów gradu do 3-4 cm średnicy,a w mniejszym stopniu ze względu na ulewne opady deszczu oraz możliwość rozwoju słabej trąby powietrznej.


Sytuacja Synoptyczna

Po południu i wieczorem nad Polskę nasunie się ciepły front atmosferyczny na którym dojdzie do rozwoju silnych zjawisk konwekcyjnych.Pogodę w Polsce zacznie kształtować niż znad Wysp Brytyjskich, przez co "na chwilę" znajdziemy się w ciepłym sektorze niżu.Krótka fala górna sprawi ,że równowaga atmosfery będzie zaburzona, a przepływ powietrza w górnych warstwach troposfery silny.


Treść ostrzeżenia

W ciągu dnia spodziewamy się wzrostu energii termodynamicznej dostępnej drogą konwekcyjną,która ma wynieść 500-1500 j/kg.Warunki kinematyczne będą bardzo korzystne dla rozwoju komórek burzowych. SHEAR 0-6 ma osiągać 18-22 m/s.Duże nagromadzenie wilgoci w przyziemnych warstwach troposfery i lokalne strefy konwergencji wiatru mogą wzmocnić potencjał konwekcyjny.Punkt rosy ma osiągać 17-20 st.C , a wodność troposfery około 35-38 mm. Pojawi się również znacznie podwyższona skrętność wiatru ,która w takich warunkach może spowodować rozwój silniejszych i aktywnych superkomórek burzowych. Tyczy się to głównie północnej i centralnej części województwa. Warunki kinematyczne z przyziemnych warstw troposfery będą znacznie podwyższone, a poziom kondensacji osiągnie niską wartość. Dlatego też w przypadku powstania odizolowanych superkomórek burzowych nie wyklucza się trąb powietrznych oraz wodnych o sile F0-F1. Największe natężenie zjawisk konwekcyjnych przypadnie na godziny wieczorne i nocne,kiedy przemieszczać się będzie ciepły front atmosferyczny.Burze przemieszczać się będą z zachodu na wschód i nieść za sobą gwałtowne zjawiska.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.