O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

05.07.2016 Możliwe silniejsze burze


Ważne od:2016-07-05 godzina 12:00
Ważne do:2016-07-05 godzina 23:00
Autor prognozy:
Prawdopodobieństwo:50%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:1
Skutki zagrożenia:Łamanie gałęzi; ryzyko utraty życia; ryzyko wybuchu pożaru; utrudnienia komunikacyjne; zaburzenia w pracy urządzeń elektrycznych.
Oglądalność:591
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH

Tagi:        

Powiaty:      

Zagrożone regiony

I STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla całego województwa ze względu na silne porywy wiatru do 70 km/h, opady gradu o średnicy do 3 cm oraz w mniejszym stopniu przed ulewnymi opadami deszczu i niewielkiego ryzyka powstania trąby powietrznej.


Sytuacja Synoptyczna

Wyż,którego centrum znajduję się nad Południową Polską dosyć szybko odsunie się na wschód Europy. W tym samym czasie nad Skandynawią i Morzem Norweskim w polu obniżonego geopotencjału powstawać będą pogłębiające się układy niskiego ciśnienia. Jutrzejsze położenie Polski w strefie przejściowej między wyżami ze wschodu a niżami znad Skandynawii spowoduję ,że nad Polskę na chwilę napłynie cieplejsze, wilgotniejsze powietrze polarno-morskie,które jednak bardzo szybko będzie wypierane w ciągu dnia przez front z burzami.


Treść ostrzeżenia

W ciągu dnia wraz z wejściem frontu zokludowanego spodziewamy się znacznego wzrostu chwiejności termodynamicznej. MUCAPE wyniesie 500-1200 j/kg, a niestabilność w atmosferze LI -3,-5 st.C.Takie warunki termodynamiczne pokryją się z korzystnym profilem wiatru. SHEAR 0-6 wyniesie 14-20 m/s,a LLS wyniesie 6-8 m/s. Duża zwartość wilgoci w troposferze( punkt rosy wyniesie 16-18 st.C) sprzyjać będzie powstawaniu mocno uwodnionych komórek burzowych. Szybki ruch frontu i silniejszy przepływ powietrza spowoduje ,że burze organizować się będą w klastry i niewielkie formacje liniowe,których największym zagrożeniem mogą stanowić silniejsze porywy wiatru do 70-80 km/h. Ze względu na opisane warunki termodynamiczne i kinematyczne oraz stromy gradient troposferze około 7 st.C/km lokalnie pojawić się mogą opady gradu i bardziej aktywne elektrycznie burze. Istnieje również niewielkie ryzyko rozwoju superkomórki burzowej, która mogłaby generować gwałtowniejsze zjawiska.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.