O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

18/19.06.2013 Możliwe silniejsze burze


Ważne od:2013-06-18 godzina 16:49
Ważne do:2013-06-19 godzina 16:49
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:60%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:1
Skutki zagrożenia:
Oglądalność:422
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH




Zagrożone regiony

Całe województwo zachodniopomorskie. I stopień: stargardzki, drawski, gryfiński, pyrzycki, choszczeński, wałecki, myśliborski.


Sytuacja Synoptyczna


Treść ostrzeżenia

W dniu dzisiejszym region znajdzie się pomiędzy układem wysokiego ciśnienia którego centrum znajdzie się na Morzy Norweskim a niżem z północy Włoch. W ciągu dnia zaczną tworzyć się nie wielkie układy niskiego ciśnienia przede wszystkim na terenie naszego kraju, a dokładnie na południowym zachodzie. Taki układ synoptyczny może przynieść w naszym regionie gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Od kilku już dni bacznie obserwujemy to co dzieje się na różnego rodzaju modelach numerycznych, które to nie do końca są jeszcze pewne sposobu przejścia frontów oraz na jakim obszarze dojdzie do największego zetknięcia różnych mas powietrza. Jak wiemy zetknięcie się masy ciepłej i chłodnej z zimną wilgotną tworzą się burze. W dniu jutrzejszym może dojść do rozwoju bardzo gwałtownych burz. 18.06.2013 godz: 05:00 - 10:00 Według ostatnich pomiarów modeli wszystko wskazuje na pojawienie się na południu regionu układu MCS (Mezoskalowy Układ Konwekcyjny) który to może nieść ze sobą wbudowane superkomórki burzowe tworząc nawet Bow Echo. Przejście takiego układu w pierwszej fazie spowoduje silny poryw wiatru gdzie jego prędkość może wynieść nawet do 80 km/h. W drugiej fazie wiatr może delikatnie zwolnić i pojawią się silniejsze opady deszczu lub gradu. Wielkość gradzin może wynieść nawet do 2 cm średnicy. Układ utworzy się prawdopodobnie na terenie Niemiec a dokładniej na północy, przemieszczał się będzie w kierunku wschodnim zahaczając o nasze powiaty. Prognozowany czas to godziny poranne. Modele na ten dzień przewidują wartości CAPE czyli energii potrzebnej do konwekcji nawet do 1200 j/kg (głównie południe regionu) Indek wyniesie ok -3 ale przy DLS 0-6 oraz 1-8km (prędkościowy uskok wiatru w różnych partiach troposfery) wynoszącym nawet do 30m/s. świadczy o możliwości pojawienie się superkomórek. 18.06.2013 godz: 12:00 - 24:00 Poranne burze (jeśli do nich dojdzie) to nie koniec wtorkowej gwałtownej pogody, w ciągu dnia dojdzie do pojawienie się w wielu miejscach kolejnych wyładowań. W tym czasie najbardziej zagrożonymi regionami są południowe powiaty. To tam będą najlepsze warunki do inicjacji burz. Miejscami mogą pojawić się gwałtowne i niebezpieczne z ulewnym deszczem oraz gradem i silnym wiatrem. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz w pierwszym terminie jest dość niskie i wynosi ok 50/60% dlatego też w południowych powiatach mimo dość dużego zagrożenia ze strony burz zostaje wydany I STOPIEŃ. Jeśli chodzi o rozwój konwekcji w ciągu dnia to prawdopodobieństwo wynosi 60%. Ze względu na nie do końca zdecydowanie modeli numerycznych ulokowanie centrum układu niskiego ciśnienia prognozy mogą być obarczone sporym błędem, a z omawianego wyżej zagrożenia może pojawić się sam deszcz. Sytuacja mimo tego wymaga obserwacji tego co dzieje się na niebie, oraz monitorowanie radarów z wyładowaniami. Jako że jest to dzień pracujący aktualizacja ostrzeżeń może nie być wydawana na czas.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.