O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

13/14.06.2013 Możliwe silniejsze burze w regionie


Ważne od:2013-06-13 godzina 16:47
Ważne do:2013-06-14 godzina 16:47
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:60%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:1
Skutki zagrożenia:
Oglądalność:452
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH




Zagrożone regiony

Na chwilę obecną stopień pierwszy zostaje wydany dla zachodnich, centralnych i południowo-zachodnich powiatów województwa na pozostałym obszarze możliwość wystąpienia burz za wyjątkiem krańców północnych tam burze będą najsłabsze o ile się pojawią.


Sytuacja Synoptyczna


Treść ostrzeżenia

W dniu jutrzejszym nasze województwo znajdzie się pod wpływem zatoki niżowej. Z zachodu na wschód przemieszczał się będzie front ciepły a za nim cieplejsze i wilgotne powietrze polarno-morskie. W godzinach popołudniowych pojawi się przepływ chłodnego frontu atmosferycznego, to on będzie odpowiedzialny za pojawienie się w dniu jutrzejszym w regionie burz. Pojawi się pewna niestabilność atmosfery w momencie przechodzenia układu niskiego ciśnienia. Choć warunki co aktualizacja modeli zmienne są i ciężko na obecną chwilę jest wytypować regiony gdzie burze pojawią się, zdecydowaliśmy się na wydanie prognozy konwekcyjnej. Wartość energii potencjalnej CAPE wyniesie do 1000 j/kg ( głównie na zachodzie regionu) przy minimalnej wartości hamującej w ciągu dnia, wieczorem wartość ta powinna być nieco wyższa. Temperatura w ciągu dnia powinna być wysoka i w wielu miejscach wyniesie 27 stopni przy temperaturze punktu rosy dochodzącej na zachodzie nawet do 19 stopni. Jak widzimy warunki na powstawanie burz w dniu jutrzejszym będą dobre, możliwe jest pojawienie się nie wielkiego układu MCS który to miał by przemieścić się z terenów Niemiec. Burze przemieszczały się będą z południowego zachodu na północny wschód. Rozwój burz w dniu jutrzejszych trzeba będzie bacznie obserwować u naszych zachodnich sąsiadów, to tam powinny pojawić się pierwsze wyładowania. Głównym zagrożeniem ze strony burz będą ulewne opady deszczu (powodujące lokalne podtopienia) oraz silniejszego wiatru który w porywach może wynieść do 60 km/h. Przy tych warunkach nie można też wykluczyć opadu gradu, którego średnica nie powinna przekroczyć 2 cm. W momencie pojawienia się superkomórek (możliwe są na zachodzie regionu w okolicach Szczecina i Pyrzyc) wiatr może być jeszcze silniejszy.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.