O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

23/24.05.2016 Możliwe silne burze z gradem


Ważne od:2016-05-23 godzina 10:00
Ważne do:2016-05-24 godzina 06:00
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:50%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:1
Skutki zagrożenia:Łamanie gałęzi; ryzyko utraty życia; ryzyko wybuchu pożaru; utrudnienia komunikacyjne; zaburzenia w pracy urządzeń elektrycznych.
Oglądalność:437
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH

Tagi:        

Powiaty:      

Zagrożone regiony

I STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodnich Powiatów ze względu na silne opady deszczu i gradu o średnicy do 3cm.


Sytuacja Synoptyczna

W poniedziałek znajdziemy się pod wpływem układu niskiego ciśnienia znad Niemiec. Z południa nadal napływać będzie gorąca i sucha masa powietrza. Popołudniu z południowego zachodu na północny wschód przemieszczał się będzie front atmosferyczny.


Treść ostrzeżenia

Modele numeryczne potwierdzają pojawienie się głębszej konwekcji zwłaszcza na zachodzie województwa. Wzdłuż granicy dojdzie do utworzenia linii zbieżności wiatru, która będzie istotnym paliwem do napędzania komórek burzowych. W tym też rejonie wystąpią podwyższone wartości ścinania wiatru w środkowej warstwie troposfery DLS ok 15 m/s. Potencjalna energia konwekcyjna wyniesie od 500 w centrum i na wschodzie do 1300 na zachodzie województwa. Niestabilność w atmosferze spadnie do -4 lokalnie do -5 stopni. W centrum i na wschodzie gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia burz jest najniższe pojawi się nieco suchsze powietrze. Na pozostałym obszarze wilgotność w dolnej warstwie troposfery wzrośnie do 70/80%. PWATER wyniesie do 25mm (możliwe silne konwekcyjne opady) Największym zagrożeniem ze strony burz będą opady deszczu do 15-25mm lokalnie mogą pojawić się opady gradu o średnicy do 3cm (zwłaszcza na terenie oznaczonym I STOPNIEM ZAGROŻENIA) W czasie przechodzenia komórek burzowych powieje silniejszy wiatr do 80km/h. To czy pojawią się komórki burzowe, w dużej mierze zależy od wilgotności powietrza w dolnych warstwach troposfery. Jeśli modele numeryczne dobrze oszacowały stan wilgoci to burze pojawią się, jeśli nie to chmury burzowe nie wypiętrzą się aż na taką wysokość.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.