O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

17/18.11.2015 Burze z silnym wiatrem.


Ważne od:2015-11-17 godzina 23:00
Ważne do:2015-11-18 godzina 10:00
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:50%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:1
Skutki zagrożenia:Gwałtowne zjawiska mogą powodować zniszczenia w energetyce, rolnictwie, budownictwie, leśnictwie i utrudniać ruch na drogach. Ulewy mogą powodować podtopienia.
Oglądalność:464
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH

Tagi:      


Zagrożone regiony

Stopień 1 zostaje wydany dla całego województwa ze względu na silne porywy wiatru oraz w mniejszym stopniu na pojawienie się trąby powietrznej.


Sytuacja Synoptyczna

W ciągu najbliższej nocy znajdziemy się pod wpływem pogłębiającego się układu niskiego ciśnienia o imieniu Heini. Z zachodu na wschód przemieszczał się będzie front atmosferyczny związany z układem. Od północnego zachodu na poziomie 500 hPa zacznie spływać do nas bardzo chłodna masa powietrza, co doprowadzi do powstania głębokiej konwekcji.


Treść ostrzeżenia

Przemieszczający się układ sprowadzi do nas znacznie chłodniejsze masy powietrza oraz silniejszy wiatr i opady deszczu. W całym regionie temperatura na wysokości 500 hPa obniży się do -35 stopni. W tym czasie na poziomie 2m temperatura powietrza wyniesie 8 stopni powyżej zera. Ta różnica doprowadzi do powstania głębokiej konwekcji, mogą pojawić się groźne burze. Warunki termodynamiczne jak na tą porę roku będą dość wysokie MUCAPE ma wynieść 200-300 J/kg a niestabilność atmosfery spadnie do -1 stopnia. Pojawią się wysokie wartości kinematyczne. SRH 0-1km oraz SRH 0-3km wzrośnie do 100-200 m2/s2 DLS 35m/s LLS 20m/s. Przy połączeniu warunków termodynamicznych oraz kinematycznych można przypuszczać że burze pojawią się w formie liniowego układu. Nie wyklucza się powstanie kilku superkomórek burzowych z bardzo silnymi porywami wiatru a nawet pojedynczego przypadku zejścia trąby powietrznej. Największym zagrożeniem ze strony burz będą silne lokalnie bardzo silne porywy wiatru. Burze przyjmujące postać liniowych szkwałów mogą być bardzo groźne. Wiatr w porywach może osiągać prędkość nawet do 90-100 km/h. Pierwszych komórek burzowych należy spodziewać się na zachodzie w godzinach porannych.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.