O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

08/09.05.2013 Możliwe silniejsze burze


Ważne od:2013-05-08 godzina 16:08
Ważne do:2013-05-09 godzina 16:08
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:80%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:1
Skutki zagrożenia:
Oglądalność:397
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH




Zagrożone regiony

I STOPIEŃ ZAGROŻENIA Cały zachód, centrum oraz północ i część południa za wyjątkiem takich powiatów jak: - Szczecinek - Drawsko - Wałcz


Sytuacja Synoptyczna


Treść ostrzeżenia

Jutro Polska będzie pod wpływem niżu z ośrodkiem nad Morzem Północnym, jedynie krańce wschodnie znajdować się będzie na skraju wyżu z centrum nad Ukrainą. Na zachodzie kraju zaznaczać się będzie strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Z południa w dalszym ciągu napływać będzie ciepła masa powietrza. Sytuacja jest podobna do wczorajszej z tym że w dniu dzisiejszym będziemy mieli do czynienia z dużo mniejszym zachmurzeniem co pozwoli na szybsze ogrzanie się dolnej części troposfery. Warunki jakie podają modele numeryczne na dzień dzisiejszy to CAPE dochodzącym miejscami nawet do 1500 J/Kg tak będzie na zachodzie i północy regionu, na pozostałym obszarze objętym I stopniem do 1250 J/Kg. Temperatura jaka powinna pojawić się w dniu dzisiejszym to 22/23 stopnie nad samym morzem w centrum do 24, na południu najcieplej do nawet miejscami 26 stopni. Temperatura punktu rosy która odpowiedzialna będzie za unoszenie się pary wodnej może nie będzie imponująca ale i nie najgorsza i wyniesie do 17 stopni(problemem może być źle oszacowana wartość przez GFS). Wartość hamująca zacznie pojawiać się w naszym regionie dopiero w godzinach późno wieczornych i nocnych ale będą to na chwilę obecną wartości minimalne. LFTX po południu osiągnie wartość nawet do -5 na zachodzie i w centrum. Burze występować mogą przez cały dzień, jednakże największa ich aktywność przypadać będzie na godziny popołudniowe, wieczorne a nawet i nocne. Głównym zagrożeniem związanym z nimi będą opady deszczu, miejscami do 15-20 mm. Porywy wiatru w czasie burz osiągać będą 20-23 m/s. Miejscami możliwe są opady gradu o średnicy do 2 cm. Najprawdopodobniej nad nasz region zbliży się już dość silnie rozbudowany układ MCS z możliwymi superkomórkami burzowymi a na lini ich przechodzenia mogą pojawić się jeszcze większe zagrożenia. W związku z tym na chwilę obecną zostaje wydany pierwszy stopień zagrożenia przed burzami, z możliwością zmiany.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.