O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

05/06.10.2012 Bardzo silny wiatr


Ważne od:2012-10-05 godzina 15:50
Ważne do:2012-10-06 godzina 15:50
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:80%
Typ zagrożenia:Wiatr
Stopień zagrożenia:2
Skutki zagrożenia:
Oglądalność:464
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH




Zagrożone regiony

II STOPIEŃ OSTRZEŻENIA - Północna i wschodnia część regionu I STOPIEŃ OSTRZEŻENIA - Pozostały obszar.


Sytuacja Synoptyczna


Treść ostrzeżenia

Tak jak pisałem we wcześniejszych prognozach, nad Europą Zachodnią odbudowała się strefowa cyrkulacja atmosfery, która prawdopodobnie od razu zakończy się powstaniem głębokiego układu niskiego ciśnienia, który może przynieść wichurę. Zarówno model GFS, jak i UM przewiduje, iż jutro, począwszy od późnego popołudnia / wieczora na obszarze Polski mogą pojawić się bardzo silne, a nawet wręcz niszczące porywy wiatru. Wszystkiemu winne będzie powstanie na aktywnym, oddzielającym dwie zróżnicowane termicznie masy powietrza froncie atmosferycznym, układu niżowego, który prawdopodobnie rozwinie się już nadchodzącej nocy nad zachodnią częścią Starego Kontynentu. Niż ten wraz z dalszą wędrówką w kierunku północno - wschodnim będzie mieć dogodne warunki do dalszego pogłębiania się; mają temu sprzyjać obecność silniejszego prądu strumieniowego oraz spora baroklinowość. Bieżące wyliczenia modelu GFS wskazują, iż w momencie, gdy centrum niżu znajdzie się nad południowym Bałtykiem, ciśnienie spadnie w nim do około 992-990 hPa. W ten sposób, pomiędzy niżem, a strefą podwyższonego ciśnienia z południa może dojść do pojawienia się sporego gradientu barycznego, który może wynieść nawet ok. 24-27 hPa.[/td][td]

www.pogoda-choszczno.pl/infusions/image_hosting/../../images/dfe44bf5b8ae1ca7175f4c40f37102d2.gif
is not a valid Image.[/td][/tr][/table] Duże zróżnicowanie ciśnienia na stosunkowo małym obszarze ma skutkować bardzo silnym wiatrem na wysokościach izobarycznych 925 oraz 850 hPa - do nawet 30-35 m/s.Bardzo ważna w tym przypadku będzie wielkość zachmurzenia, która odgrywa istotną rolę w możliwości zejścia dynamicznego pędu powietrza z wyższych warstw dolnej części troposfery. Prognozy modelu UM wskazują, że początkowo, jeszcze przed nadejściem głównej fali wiatrowej, ma zalegać sporo chmur niskich, z których będą też występować opady deszczu, jednak około godz. 18-21 UTC mają pojawić się rozpogodzenia. W dodatku GFS przewiduje możliwość rozwinięcia się konwekcji, objawiającej się komórkami konwekcyjnymi / pasmami liniowymi (głównie na północnym - zachodzie i północy). Jeśli spodziewane rozpogodzenia oraz konwekcja faktycznie wystąpią, wtedy sytuacja z porywami wiatru będzie bardzo niebezpieczna. Póki co prognozy wskazują, iż w naszym Regionie wiatr w porywach może osiągać nawet 80-95 km/h, zaś nad samym morzem oraz na krańcach wschodnich aż około 100-110 km/h. Zagrożenie silnym wiatrem jest z godziny na godzinę coraz bardziej realne a więc zdecydowałem już dzisiaj wystawić ostrzeżenia.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.