O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

22/23.09.2012 Możliwe burze


Ważne od:2012-09-22 godzina 15:46
Ważne do:2012-09-23 godzina 15:46
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:60%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:1
Skutki zagrożenia:
Oglądalność:452
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH




Zagrożone regiony


Sytuacja Synoptyczna

Niż z systemem frontów atmosferycznych, które obejmą także nasz region, znajdzie się w piątek nad Morzem Bałtyckim; jego fronty atmosferyczne będą przechodzić z zachodu na wschód. Od północnego zachodu do Regionu zacznie napływać zimna masa powietrza arktycznego morskiego. Szczególnie mocno adwekcja zimnego powietrza zaznaczy się w środkowych warstwach troposfery ? w naszym regionie spodziewana temperatura na powierzchni izobarycznej 500 hPa spadnie poniżej -25 st.C. Będzie to przyczyną powstania niezbyt dużej chwiejności termodynamicznej, która w połączeniu z wielkoskalowymi ruchami wznoszenia powietrza (zwłaszcza wczesnym popołudniem) doprowadzi do uformowania się komórek konwekcyjnych, które miejscami przyniosą burze.


Treść ostrzeżenia

Zjawiska burzowe powinny rozwinąć się już wczesnym popołudniem, początkowo w zachodniej części regionu. Pod wpływem dużego ścinania pionowego wiatru (DLS o wartościach przekraczających 20-30 m/s, zwłaszcza w południowej części omawianego obszaru), komórki konwekcyjne mogą przyjmować postać układów wielokomórkowych o charakterze liniowym (jeden z nich może przybrać większe rozmiary). Nie da się wykluczyć superkomórki z opadem gradu o średnicy do 2 cm. Burze z upływem dnia będą się przemieszczać na północny wschód. Komórkom konwekcyjnym mogą towarzyszyć dość silne porywy wiatru, jednak prognozowana prędkość poziomego przepływu w dolnych warstwach troposfery w połączeniu z energią chwiejności o wartościach do 200-300 J/kg nie powinny doprowadzić do pojawienia się bardzo silnych, lokalnie niszczących wiatrów. W związku z niskim poziomem kondensacji pary wodnej, istnieje marginalne ryzyko wystąpienia trąby powietrznej (zachmurzenie może jednak skutecznie zniwelować szanse na tornado do 0%). Ponieważ szanse na groźniejsze zjawiska są bardzo małe, stąd stopnia 1. zagrożenia w prognozie nie ma. Pod wieczór burze i lokalnie dość silne opady konwekcyjne zaczną szybko zanikać.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.