O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

11/12.09.2012 Możliwe burze


Ważne od:2012-09-11 godzina 15:45
Ważne do:2012-09-12 godzina 15:45
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:60%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:1
Skutki zagrożenia:
Oglądalność:425
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH




Zagrożone regiony


Sytuacja Synoptyczna

We wtorek, w godzinach po południowych i wieczornych od zachodu do Regionu wkroczy zatoka niskiego ciśnienia związana z niżem znad Skandynawii i Morza Norweskiego. W osi zatoki znajdować się będzie chłodny front atmosferyczny, za którym napłynie chłodniejsza masa polarno morska.


Treść ostrzeżenia

Po południu prognozuje się wejście od zachodu strefy frontu chłodnego, na którym mogą powstać burze. Wraz z frontem pojawi się strefa zbieżności wiatru co wspomoże ruchy wznoszące. To wszystko ma wystąpić w niskiej i umiarkowanej energii [wiki]CAPE [/wiki]rzędu 500-800 J/kg. Wartości pionowych uskoków prędkościowych wiatru z warstwy 0-6 km wyniosą [wiki]DLS [/wiki]10-15 m/s, a z warstwy 0-1 km LLS 5-9 m/s. Jedynie w Polsce północno-zachodniej będą one wyższe i wyniosą: DLS 15-20 m/s, LLS gt; 10 m/s. Dodatkowo na wspomnianym obszarze wodność troposfery wyniesie maksymalnie PW 30-35 mm. W takich warunkach należy spodziewać się słabo zorganizowanych burz, którym towarzyszyć może silny i porywisty wiatr do 70-80 km/h oraz intensywne opady deszczu do 15 mm. W Polsce północno-zachodniej porywy wiatru do 80-90 km/h, opady deszczu do 20-25 mm w czasie trwania zjawiska. Nie wyklucza się pojawienia superkomórek burzowych, którym prócz silnego wiatru i opadów deszczu towarzyszyć może opad małego gradu do 2 cm. Superkomórki jeśli powstaną to ich prawdopodobieństwo wystąpienia największe jest na Pomorzu Zachodnim. Burze będą przemieszczać się wzdłuż frontu chłodnego, z południowego-zachodu na północny-wschód. Aktualizacja: Został powiększony region zagrożony burzami I STOPNIA Dołączone zostały powiaty: - Piła - Zlotów Informujemy, że wraz z rozwojem sytuacji synoptycznej istnieje możliwość aktualizacji prognozy do stopnia II ostrzeżenia.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.