O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

16/17.08.2015 Możliwe silne burze z gradem.


Ważne od:2015-08-16 godzina 10:00
Ważne do:2015-08-17 godzina 06:00
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:50%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:2
Skutki zagrożenia:
Oglądalność:434
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH

Tagi:        


Zagrożone regiony

Stopień 2 zostaje wydany dla południowej części województwa Stopień 1 zostaje wydany dla centralnej, zachodniej oraz częściowo północnej i wschodniej części województwa


Sytuacja Synoptyczna

Stopień 2 zostaje wydany dla południowej części województwa ze względu na możliwe bardzo silne opady deszczu do 40mm, silne porywy wiatru oraz możliwe opady dużego gradu. Stopień 1 zostaje wydany dla centralnej, zachodniej oraz częściowo północnej i wschodniej części województwa ze względu na silne opady deszczu, silne porywy wiatru oraz możliwe opady dużego gradu. W niedzielę znajdziemy się pod wpływem układu niskiego ciśnienia znad południowo-zachodniej polski. Od południowego wschodu zbliży się do nas strefa frontów atmosferycznych z linią zbieżności wiatru. Taka sytuacja doprowadzi do powstania burz, lokalnie mogą być gwałtowne.


Treść ostrzeżenia

Modele pogodowe w ciągu dnia przewidują podwyższenie potencjalnej energii potrzebnej do powstania konwekcji CAPE wzrośnie do 1200 ? 1500 j/kg. Pojawi się niestabilność w troposferze w wysokości -6 lokalnie -7 stopni. Na godziny popołudniowe oraz wieczorne i nocne pojawią się umiarkowane wartości kinematyczne. DLS 12 m/s LLS 14 m/s SRH 1km 140 m2/s2 a SRH 3km do 100 m2/s2. Takie wartości mogą doprowadzić do powstania większego klastra burz w systemie MCS. Nie można wykluczyć powstanie kilku superkomórek burzowych z ulewnymi opadami deszczu i dużym gradem (średnica do 3 - 3,5cm) Podwyższony parametr PWATER świadczący o wodności w atmosferze wzrośnie do 42mm świadczy o ulewnych opadach deszczu powodujące podtopienia i zalania. Powstałe komórki burzowe będą przemieszczały się powoli w kierunku północno zachodnim i zachodnim. Pierwsze wyładowania mogą pojawić się do południa, jednak największa ich intensywność pojawi się na godziny wieczorne i nocne. Największym zagrożeniem ze strony burz będą silne lokalnie nawalne opady deszczu, lokalnie może pojawić się opad gradu do 3 ? 3,5 cm średnicy oraz silny i porywisty wiatr do 80km/h. Ze względu na pojawiające się w ciągu dnia zachmurzenie prawdopodobieństwo powstania gwałtownych burz wynosi 50%.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.