O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

21/22.08.2012 Burze z gradem


Ważne od:2012-08-21 godzina 15:38
Ważne do:2012-08-22 godzina 15:38
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:60%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:1
Skutki zagrożenia:
Oglądalność:431
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH




Zagrożone regiony

I STOPIEŃ ZAGROŻENIA - SZCZECINEK - ZŁOTÓW - PIŁA - DRAWSKO POMORSKIE - WAŁCZ - CZARNIKÓW - STARGARD SZCZECIŃSKI - CHOSZCZNO - STRZELCE KRAJEŃSKIE - GRYFINO - PYRZYCE - MYŚLIBÓRZ - GORZÓW WIELKOPOLSKI Na pozostałym obszarze naszego regionu istnieje możliwość wystąpienia burz.


Sytuacja Synoptyczna


Treść ostrzeżenia

Dla naszego regionu istotne będzie to, co powstanie w Niemczech w godzinach popołudniowych. Tam rozwiną się bowiem liczne komórki burzowe, które prawdopodobnie utworzą dość duży układ MCS, w którym być może rozwinie się dość silna linia szkwału. Za układem MCS przemawia przyziemny ośrodek niskiego ciśnienia, z którym będą związane strefy silnej zbieżności wiatrów w BL, CAPE na poziomie do ok. 1500 J/kg oraz uskoki pionowe wiatru DLS na poziomie do ok. 20 m/s. W nocy układ niżowy zmieni swój charakter na zatokę niżową. Wtedy burza wielokomórkowa powinna wkroczyć do zachodnich i południowo-zachodnich regionów RP, a następnie umiarkowanie szybko będzie się przesuwać w stronę centrum Polski. Nie wyklucza się, że burza obejmie także Pomorze. W związku z dość dużymi uskokami pionowymi wiatru w układ może być wbudowanych kilka superkomórek dających opady sporego gradu (do 2-4 cm). Ryzyko gradu będzie występować w szczególności w woj. dolnośląskim i lubuskim. W związku z możliwą linią szkwału, w wielu miejscach na drodze burzy może pojawić chwilowo silny, a w kilku przypadkach bardzo silny wiatr. Do tego prognoza wodności efektywnej troposfery daje wartości przekraczające 30 mm, stąd (i ogólnie z uwagi na sam fakt prognozowanego dużego układu MCS) istnieje znaczące ryzyko wystąpienia obfitych opadów deszczu powodujących lokalne podtopienia.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.