O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

25/26.07.2015 Możliwe silne burze z gradem.


Ważne od:2015-07-25 godzina 04:00
Ważne do:2015-07-26 godzina 06:00
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:50%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:2
Skutki zagrożenia:
Oglądalność:503
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH

Tagi:        


Zagrożone regiony

II STOPIEŃ ZAGROŻENIA Centralne, południowe oraz wschodnie powiaty województwa. I STOPIEŃ ZAGROŻENIA Zachodnie powiaty województwa.


Sytuacja Synoptyczna

W sobotę od samego rana znajdziemy się pod wpływem układu niskiego ciśnienia o imieniu Zelejko. O tej porze roku rzadkością jest utworzenie się tak głębokiego układu niskiego ciśnienia, który niestety przyniesie załamanie pogody. Pojawią się silne opady deszczu, gwałtowne burze oraz silny wiatr.


Treść ostrzeżenia

II STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla centralnych oraz południowych i wschodnich powiatów województwa ze względu na ulewne opady deszczu, dużego gradu, bardzo silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu pojawienia się trąby powietrznej. I STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodnich powiatów województwa z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu opadów gradu. Najbliższe godziny w naszym województwie zapowiadają się z bardzo dynamiczną pogodą. Od samego rana modele numeryczne przewidują podwyższoną energię potencjalnie dostępną konwekcyjnie (CAPE ok. 1200-1700 J/kg, niestabilność powietrza lokalnie spadnie nawet do -7 stopni). Prędkościowy uskok wiatru w różnych partiach troposfery DLS wyniesie ok. 18 m/s, LLS 10 m/s, a skrętność wiatru SRH na poziomie 3 km wzrośnie do 130 m2/s2. Wodność atmosfery od 34 do 45 mm. Przy tak niestabilnej atmosferze należy liczyć się z możliwością powstania licznych komórek burzowych. Nie wykluczone jest, że powstanie układ MCS z wbudowaną linią szkwału. Burze będą przemieszczały się z południowego zachodu / południa na północny wschód / północ. Największym zagrożeniem z ich strony będą silne/lokalnie bardzo silne opady deszczu oraz wiatr, który w porywach może dochodzić nawet do 90 km/h. W momencie pojawienia się linii szkwału porywy wiatru mogą być jeszcze silniejsze. Lokalnie mogą pojawić się opady gradu o średnicy do 3-3,5 cm. Na południowym wschodzie regionu pojawi się podwyższony parametr STP. Możliwe, że w tym rejonie dojdzie do utworzenia się niewielkiej trąby powietrznej. Sytuacja pogodowa na czas trwania ostrzeżenia jest bardzo trudna do przewidzenia. Do końca ciężko jest przewidzieć dokładną trasę przemierzającego układu niskiego ciśnienia. Należy liczyć się z każdym możliwym zagrożeniem. Możliwe, że te najbardziej niebezpieczne komórki burzowe zaczną tworzyć się już za naszą wschodnią granicą województwa. Ze względu na możliwość powstania bardzo niebezpiecznych burz na znacznym obszarze województwa zostaje wydany II STOPIEŃ ZAGROŻENIA z możliwością aktualizacji do kolejnego stopnia.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.