O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

06.08.2012 Możliwe silne burze z gradem


Ważne od:2012-08-06 godzina 10:00
Ważne do:2012-08-06 godzina 23:00
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:60%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:2
Skutki zagrożenia:
Oglądalność:446
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH




Zagrożone regiony

II STOPIEŃ ZAGROŻENIA - Drawsko Pomorskie - Wałcz - Czarników - Piła - Szczecinek - Zlotów (W tych dwóch ostatnich jest możliwość powstania trąby powietrznej głównie na krańcach wschodnich tych powiatów) I STOPIEŃ ZAGROŻENIA - Gryfice - Kołobrzeg - Koszalin - Białogard - Świdwin - Police - Szczecin - Goleniów - Łobez - Gryfino - Stargard Szczeciński - Choszczno - Pyrzyce - Myślibórz - Gorzów Wielkopolski - Strzelce Krajeńskie MOŻLIWOŚĆ WYSTĄPIENIA BURZ - Świnoujście - Kamień Pomorski


Sytuacja Synoptyczna


Treść ostrzeżenia

W poniedziałek nasz kraj będzie po wschodniej stronie, na skraju doliny geopotencjalnej, zbudowanej z polarnomorskiej, chłodnej masy powietrza, która determinuje południowo-zachodni ruch mas powietrza. Na wschód od tej doliny zalegać będzie gorąca masa powietrza zwrotnikowego, zawierająca w sobie dość sporą ilość wilgoci. Najwięcej tej wilgoci gromadzić się będzie na strefach zbieżności, przed frontem polarnym. Chłodny fragment tego frontu, wraz z dolnym ośrodkiem niżowym wkroczy nad Polskę, doprowadzając do gwałtownego zderzenia tych mas powietrza. Dodatkowo wzmożony przepływ poziomy przyczyni się do intensyfikacji zjawisk burzowych. W godzinach południowych na terenie Niemiec zaczną tworzyć się komórki burzowe które będą przemieszczały się na wschód. Wszystko wskazuje na to że burze przyjmą formę [wiki]Mesoscale Convective System[/wiki] (MCS) z niewykluczonym zjawiskiem BOW ECHO a także linie szkwałowe, generujące silne porywy wiatru. Najnowsze aktualizacje modeli numerycznych wskazują na to że pojawią się dość dogodne warunki do rozwoju burz, wartość [wiki]CAPE[/wiki] na dzień jutrzejszy wyniesie do 1750 J/Kg wartość [wiki]DLS SHEAR 1-8 km[/wiki] do 35 m/s. Największym zagrożeniem ze strony burz będą przede wszystkim: - silne opady deszczu, prowadzące do lokalnych podtopień i wezbrań rzek. - porywy wiatru dochodzącego w miejscach przechodzenia super komórek do 110 km/h - opady gradu którego średnica może wynieść do 4 cm.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.