O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

05/06.05.2015 Możliwe gwałtowne burze


Ważne od:2015-05-05 godzina 16:00
Ważne do:2015-05-06 godzina 02:00
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:40%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:1
Skutki zagrożenia:
Oglądalność:420
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH

Tagi:          


Zagrożone regiony

I STOPIEŃ ZAGROŻENIA Całe województwo.


Sytuacja Synoptyczna

We wtorek w ciągu dnia znajdziemy się pomiędzy dwoma układami. Wyżem znad Rosji oraz układem niskiego ciśnienia znad Atlantyku. Dzięki takiej przebudowie pola barycznego z południa zacznie docierać do nas bardzo ciepła masa powietrza znad Afryki. W godzinach popołudniowych od zachodu układ niskiego ciśnienia zacznie coraz bardziej wpływać na pogodę w naszym regionie, sprowadzi do nas wilgotne i chłodniejsze powietrze. Na skutek zderzenia się dwóch różnych mas powietrza pojawią się dogodne warunki do powstania głębokiej konwekcji.


Treść ostrzeżenia

Na godziny popołudniowe oraz wieczorne pojawią się umiarkowane warunki termodynamiczne, oraz kinematyczne. Po najnowszej aktualizacji modeli pogodowych energia potencjalna dostępna drogą konwekcji wyniesie do 1400 J/kg, a niestabilność w troposferze spadnie do -6 stopni. Do termodynamiki nakładają się umiarkowane warunki kinematyczne. Prędkościowy uskok wiatru w różnych partiach troposfery na poziomie 0-1 km wyniesie 12 m/s oraz na poziomie 0-6 km: 22 m/s. Przy takich parametrach należy spodziewać się silnych burz z dużym gradem oraz silnymi porywami wiatru. Skrętność wiatru SRH na poziomie 3km wzrośnie aż do 150 m2/s2, a na poziomie 1km do 50 m2/s2. Te wartości sugerują o pojawieniu się superkomórek burzowych. Do tego wszystkiego dochodzi podwyższone wartość parametru STP (Significant Tormado Parametr). Parametr PWATER, który świadczy o wodności atmosfery, wzrośnie do 35 mm. Przy tak wysokich parametrach należy spodziewać się bardzo groźnych burz z niebezpiecznymi zjawiskami. Możliwe, że na terenie Niemiec dojdzie do utworzenia się układu MCS z wbudowanymi liniami szkwału, a nawet bow echo. Największym zagrożeniem ze strony burz będą silne lokalnie bardzo silne opady deszczu, silny wiatr, który w porywach może dochodzić do 80 km/h oraz opady gradu do 3 ? 4 cm. Nie należy też lekceważyć parametru STP i możliwości wystąpienia pojedynczej trąby powietrznej (głównie w centrum na południu i na zachodzie) Największa intensywność burz będzie przypadała na godziny 16:00 ? 24:00. Burze przemieszczały się będą z południowego zachodu na północny wschód. Ze względu na no, że w ciągu dnia wystąpi zachmurzenie piętra wysokiego i średniego możliwe, że warunki termodynamiczne oraz kinematyczne w rzeczywistości będą znacznie niższe. Jeśli tak się stanie burze pojawią się, ale mogą być znacznie słabsze. W ciągu dnia może pojawić się aktualizacja ostrzeżenia do kolejnego stopnia zagrożenia.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.