O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

18/19.08.2014 Możliwe burze z silnym wiatrem


Ważne od:2014-08-18 godzina 10:00
Ważne do:2014-08-19 godzina 08:00
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:60%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:1
Skutki zagrożenia:
Oglądalność:438
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH




Zagrożone regiony

I STOPIEŃ ZAGROŻENIA Całe Województwo.


Sytuacja Synoptyczna

Kilka dni temu nad Atlantykiem powstał układ niskiego ciśnienia o imieniu Wilma. W dniu dzisiejszym centrum tego układu znajdzie się nad Skandynawią. Przez najbliższe kilkadziesiąt godzin to on będzie kształtował pogodę w województwie. Z zachodu na wschód przemieszczał się będzie front atmosferyczny, zacznie napływać chłodne i dość wilgotne powietrze. W całym regionie pojawi się silniejszy wiatr. Nad samym morzem jego prędkość, w porywach, może dochodzić do 60km/h.


Treść ostrzeżenia

Modele pogodowe nie przewidują zbyt wysokich parametrów termodynamicznych CAPE na poziomie 500J/Kg przy niskiej niestabilności do -2 stopni. W przeciwieństwie do termodynamiki warunki kinematyczne będą umiarkowane. Przede wszystkim pojawią się silne prędkościowe uskoki wiatru w różnych partiach troposfery sięgające nawet do 20/30m/s. Tak będzie na poziomie 0-6km oraz 1-8km, a w pierwszej części nocy również na poziomie 0-1km. Skrętność wiatru sugerujący pojawienie się superkomórek burzowych zwiększy się do 150m2/s2. Do godzin wieczornych w znacznej części województwa pojawi się wyższy poziom kondensacji co może utrudnić i zahamować rozwój burz. W późniejszych godzinach wartość ta będzie spadała. Niska wodność atmosfery do 24mm świadczy o tym że tym razem opady deszczu nie powinny być zbyt wysokie. Największym zagrożeniem ze strony burz (jeśli się pojawią) będą silne miejscami bardzo silne porywy wiatru do 70/80km/h. W momencie pojawienia się superkomórek burzowych prędkość wiatru może dochodzić nawet do 100km/h a lokalnie mogą pojawić się opady gradu o średnicy nawet 2/2,5cm. Sytuacja na najbliższe kilkanaście godzin wydaje się trudna do prognozowania. Z jednej strony niskie parametry termodynamiczne a z drugiej wysoka kinematyka. Wszystko wskazuje na to, że burze mogą się rozwinąć i łączyć w większe klastry burzowe z linią szkwału. Nie wykluczone, że na krańcach wschodnich dojdzie do utworzenia się jeszcze słabo rozwiniętego bow echo.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.