O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

18/19.07.2012 Silne Burze


Ważne od:2012-07-18 godzina 15:20
Ważne do:2012-07-19 godzina 15:20
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:60%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:1
Skutki zagrożenia:
Oglądalność:421
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH




Zagrożone regiony


Sytuacja Synoptyczna

W środę na pogodę w naszym regionie będzie miał wpływ ośrodek niskiego ciśnienia przemieszczający się znad Wysp Brytyjskich w kierunku Danii. Wraz z niżem przemieszczać się będą fronty atmosferyczne, początkowo ciepły, a bezpośrednio za nim front chłodny. To właśnie na froncie chłodnym powstaną zjawiska burzowe. Prognozuje się, że front chłodny pojawi się w naszym regionie w godzinach popołudniowo ? wieczornych. Po przejściu frontu ciepłego dostaniemy się pod wpływ masy powietrza polarno ? morskiego ciepłego, ale zaraz po przejściu frontu chłodnego napłynie zimniejsza masa powietrza polarno ? morskiego świeżego.


Treść ostrzeżenia

Na obszarze południowo zachodnim regionu prognozuje się umiarkowaną energię termodynamiczną rzędu 500-800 J/kg. Jednak mimo niewielkich i umiarkowanych wartości energii dostępnej konwekcyjnie pojawi się strefa z podwyższonymi uskokami wiatru zarówno prędkościowymi jak i kierunkowymi. Uskok prędkościowy z warstwy 0-6 km wyniesie średnio DLS 0-6 km = 15-25 m/s, jednak miejscami głównie na Pomorzu oraz na południu Dolnego Śląska uskok może przekroczyć 25 m/s, natomiast uskok prędkościowy z warstwy 0-1 km wyniesie 10-15 m/s. Uskoki kierunkowe wiatru też będą podwyższone i wyniosą około SRH 0-3 km = 120-200 m2/s2. I również tutaj miejscami uskoki kierunkowe mogą przekroczyć 200 m2/s2. W takich warunkach umiarkowanej energii termodynamicznej i zwiększonej kinematyki przepływu powietrza może spodziewać się burz, w których głównym zagrożeniem będzie silny wiatr, który w porywach może wynieść 70-90 km/h, a lokalnie nawet powyżej 90 km/h. Dodatkowo na tych terenach będziemy mieli warunki gdzie poziom kondensacji (LCL) będzie niższy niż zazwyczaj i wyniesie około 500-800 metrów. Łącząc podwyższone wartości uskoków wiatru wraz z obniżonym poziomem kondensacji w warunkach umiarkowanej energii termodynamicznej nie wyklucza się pojawienia trąby powietrznej. W ostatnim czasie w podobnych warunkach takie zjawiska się pojawiły dlatego piszemy o możliwości wystąpienia trąby powietrznej z pewnym wyprzedzeniem (nie piszemy, że taka trąba powietrzna wystąpi na pewno!). Burze będą miały charakter odizolowanych superkomórek burzowych oraz dodatkowo prognozuje się wystąpienie burzy wielokomórkowej w postaci linii (MCS z wbudowana linia szkwału). Będą się one przemieszczać w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.