O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

30/31.07.2014 Możliwe silniejsze burze z gradem


Ważne od:2014-07-30 godzina 10:00
Ważne do:2014-07-31 godzina 06:00
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:80%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:2
Skutki zagrożenia:
Oglądalność:412
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH




Zagrożone regiony

II STOPIEŃ ZAGROŻENIA Zachodnie, centralne, południowe i częściowo północne powiaty Województwa. I STOPIEŃ ZAGROŻENIA Północno wschodnie powiaty.


Sytuacja Synoptyczna

W środę woj. zachodniopomorskie znajdzie się pod wpływem centrum niżu, które będzie zalegać bezpośrednio nad naszym regionem. Od zachodu wkroczą fronty atmosferyczne, za którymi napłynie nieco chłodniejsza masa powietrza. Zanim do tego dojdzie pozostaniemy w gorącej i wilgotnej masie zwrotnikowej.


Treść ostrzeżenia

W ciągu dnia należy spodziewać się umiarkowanej energii termodynamicznej rzędu około 700-1600 J/kg. Jedynie na Wybrzeżu i wschodzie województwa będzie ona niższa i wyniesie 500-1200 J/kg. LI będzie się wahał od -2°C do -4°C, miejscami do -5°C. Na północy i częściowo w centrum spodziewane są podwyższone warunki kinematyczne dla DLS 0-6 km 10-12 m/s, dla SRH 80-100 m2/s2. Zawartość wody w pionowym słupie powietrza będzie wysoka i wyniesie ponad 40 mm, na wschodzie między 35 a 40 mm. Dodatkowo obecność centrum niżu nad województwem spowoduje dolno troposferyczną zbieżność wiatru, która wspomoże i wzmocni procesy konwekcyjne. W takich warunkach należy spodziewać się pojedynczych komórek burzowych, na północy i częściowo w centrum ze względu na podwyższone parametry kinematyczne mogą ona przybierać postać słabo zorganizowanych klastrów burzowych. Burzom towarzyszyć będą głównie intensywne opady deszczu do 25-35 mm, na zachodzie oraz w centrum nawet do 40 mm i więcej. Powodować to może lokalnie podtopienia i zalania. W przypadku mocno wypiętrzonych chmur burzowych nie wyklucza się powstania małego gradu do 2 cm oraz silniejszego wiatru do 80 km/h. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia komórek burzowych istnieje na zachodzie oraz w centrum. Pierwsze burze powstaną około południa, a zaczną zanikać w godzinach nocnych. Będą przemieszczać się one w kierunku północno-zachodnim i północnym. Prognozę wydał Szymon Walczakiewicz.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.