O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

08/09.07.2014 Możliwe silniejsze burze


Ważne od:2014-07-08 godzina 07:00
Ważne do:2014-07-09 godzina 07:00
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:60%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:2
Skutki zagrożenia:
Oglądalność:430
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH




Zagrożone regiony

II STOPIEŃ ZAGROŻENIA Zachodnie i częściowo centralne powiaty województwa. I STOPIEŃ ZAGROŻENIA Pozostała część województwa.


Sytuacja Synoptyczna

We wtorek woj. zachodniopomorskie będzie pod wpływem przemieszczającego się znad Czech w kierunku wschodnich Niemiec ośrodka niskiego ciśnienia. Na zachód od nas przebiegać będzie strefa chłodnego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad Atlantyku. W dalszym ciągu napływać będzie do nas gorąca i wilgotna masa powietrza polarno-morskiego ciepłego, co skutkować będzie pojawieniem się burz.


Treść ostrzeżenia

Spodziewana energia termodynamiczna ma wynieść około 700-1500 J/kg przy LI równym -4° - -6°. Najwyższe wartości CAPE prognozowane są na zachodzie oraz w centrum województwa. Warunki kinematyczne dotyczące skrętności prędkościowej wiatru z warstwy 0-6 km będą słabe i wyniosą poniżej 10 m/s. Inaczej będzie z warunkami z dolnego kilometra gdzie pod wieczór LLS będzie powyżej 10-12 m/s. Na Wybrzeżu oraz południowo-zachodnich krańcach województwa parametry dotyczące wirowości przekroczą 100 m2/s2. Dodatkowo w tym środowisku pojawi się podwyższona wodność troposfery przekraczająca 30-35 mm. Opis: W takich warunkach należy liczyć się z pojedynczymi komórkami burzowymi, którym towarzyszyć będzie głównie silny opad deszczu do 30-35 mm w czasie trwania zjawiska, a także opady gradu do 2-3 cm. Dodatkowo obecność strefy zbieżności wiatru w dolnej troposferze sprzyja powstawaniu układów wielokomórkowych. Ze względu na zmniejszoną kinematykę burze będą przemieszczać się powoli, lokalnie powodując niewielkie podtopienia. Na zachodzie województwa przy lepszych warunkach kinematycznych i termodynamicznych możliwe jest powstanie mini superkomórki burzowej, a także istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo zejścia trąby powietrznej. W godzinach wieczornych prognozowane jest wejście klastra burzowego znad Niemiec.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.