O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

18-19-06-2024 W CAŁYM REGIONIE MOŻLIWE BURZE LOKALNIE MOGĄ BYĆ GWAŁTOWNE Z ULEWNYMI OPADAMI DESZCZU ORAZ GRADU I SILNYM WIATREM


Ważne od:2024-06-18 godzina 18:00
Ważne do:2024-06-19 godzina 09:00
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:70%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:2
Skutki zagrożenia:Łamanie gałęzi; ryzyko utraty życia; ryzyko wybuchu pożaru; utrudnienia komunikacyjne; zaburzenia w pracy urządzeń elektrycznych
Oglądalność:19
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH

Tagi:            

Powiaty:                                          

Zagrożone regiony

II STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej części województwa ze względu na możliwe silne opady deszczu do 40 lokalnie 50mm, porywy wiatru do 90 km/h oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu o średnicy do 3 cm.
I STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pozostałej części województwa ze względu na możliwe silne opady deszczu do 20 lokalnie 40mm, porywy wiatru do 70 km/h oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu o średnicy do 3 cm.


Sytuacja Synoptyczna

We wtorek oraz w nocy z wtorku na środę znajdziemy się w zasięgu płytkiego niżu WIBKE, który w godzinach popołudniowych powstanie na terenie Niemiec. W kolejnych godzinach będzie przemieszczał się na północny wschód.


Treść ostrzeżenia

W nocy z wtorku na środę w całym regionie pojawią się dobre warunki do rozwoju burz. Na terenie Niemiec prawdopodobnie utworzy się duży układ burzowy, który będzie wędrował na północny wschód. Możliwy MCS (mezoskalowy system konwekcyjny) Na pograniczu województw zachodniopomorskiego i lubuskiego nie wyklucza się powstania Bow Echo! Jeśli dojdzie do takiej sytuacji możliwe będą bardzo silne porywy wiatru.
Lokalnie możliwe kilka burz nad jednym obszarem, co może doprowadzić do zalania i podtopień. Nie wyklucza się pojawienie superkomórek burzowych generujące nawalne opady deszczu, gradu oraz silnego wiatru, zwłaszcza w południowej części województwa!
W zależności od regionu prawdopodobieństwo powstawania burz wynosi od 30 do 70%. Im dalej na północy tym prawdopodobieństwo mniejsze.

Bardzo istotnym czynnikiem, decydującym o obszarze na którym wystąpią najsilniejsze zjawiska, będzie trajektoria przemieszczania się niżu. Z tego powodu prognoza może zostać zaktualizowana.

Do śledzenia trajektorii przemieszczania się niżu zapraszam na stronę https://pogoda-zachodniopomorskie.pl/prognoza/synoptyczna.php
Radar opady: https://pogoda-zachodniopomorskie.pl/radar.php


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.