O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

15/16-06-2019 W CAŁYM REGIONIE MOŻLIWE BARDZO SILNE BURZE Z NAWALNYMI OPADAMI DESZCZU, LO


Ważne od:2019-06-15 godzina 15:00
Ważne do:2019-06-16 godzina 08:00
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:60%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:3
Skutki zagrożenia:
Oglądalność:564
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH

Tagi:            

Powiaty:                                          

Zagrożone regiony

III STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno wschodniej części województwa ze względu na bardzo silne opady deszczu do 60-70 l/m2 dużego gradu o średnicy do 3-6 cm, silnych porywów wiatru ponad 110 km/h oraz w mniejszym stopniu powstaniem trąby powietrznej o sile F1-F2 w skali Fujity.

II STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla centralnej, zachodniej częściowo północnej, wschodniej i południowej części województwa ze względu na bardzo silne opady deszczu do 50 l/m2 dużego gradu o średnicy do 3-5 cm, silnych porywów wiatru do 100 km/h oraz w mniejszym stopniu powstaniem trąby powietrznej.


Sytuacja Synoptyczna

W sobotę znajdziemy się pod wpływem układu niskiego ciśnienia z ośrodkami znad Morza Północnego oraz pogranicza Polski i Niemiec. Niż o imieniu Ludger przyniesie znaczne pogorszenie pogody. Z zachodu na wschód przemieszczały się będą fronty atmosferyczne. Jednak zanim to nastąpi z południa i południowego wschodu napłynie do nas gorąca masa powietrza zwrotnikowego.


Treść ostrzeżenia

W najcieplejszym momencie dnia w wielu miejscach zwłaszcza na południu miejscami na wschodzie w centrum i na zachodzie kolejny raz zobaczymy ponad 30 stopni. Najcieplej będzie na południu. Tam temperatura w ciągu dnia może osiągać wartość +32 stopnie.

W godzinach popołudniowych z zachodu na wschód przemieszczał się będzie chłodny front atmosferyczny poprzedzony silną zbieżnością wiatru.

Po najnowszej aktualizacji na terenie województwa energia potencjalna dostępna drogą konwekcji wzrośnie aż do 2000 - 4000 J/kg, a niestabilność w troposferze spadnie do -12 stopni. Do tak silnej termodynamiki w godzinach popołudniowych i wieczornych nakładają się umiarkowane a w regionie oznaczonym III STOPNIEM ZAGROŻENIA silne warunki kinematyczne. Prędkościowy uskok wiatru w różnych partiach troposfery na poziomie 0-1 km wyniesie 12-22 m/s oraz na poziomie 0-6 km: 14 lokalnie 20 m/s.

Przy takich parametrach należy spodziewać się silnych lokalnie bardzo silnych burz z dużym gradem oraz bardzo silnymi porywami wiatru. Skrętność wiatru SRH na poziomie 3km wzrośnie do 100-300 m2/s2, a na poziomie 1km do 120 m2/s2. Te wartości sugerują o pojawieniu się superkomórek burzowych. Do tego wszystkiego dochodzi podwyższone wartość parametru STP (Significant Tormado Parametr). Parametr PWATER, który świadczy o wodności atmosfery, wzrośnie do 40-60 mm.

Region oznaczony III STOPNIEM ZAGROŻENIA

W tym regionie największym zagrożeniem ze strony burz będą nawalne opady deszczu do 40-70 l/m2 oraz opady dużego gradu, którego średnica może wynieść od 3 do 6 cm. W czasie przechodzenia burz, które mogą łączyć się w liniowe systemy konwekcyjne mogą pojawić się bardzo silne porywy wiatru, który w porywach może przekraczać 110 km/h. W tym regionie pojawią się najkorzystniejsze warunki do wygenerowania trąby powietrznej o sile F1 a nawet F2 w skali Fujity. Mieszkańcy pow. koszalińskiego, sławieńskiego oraz północnej części szczecineckiego powinni zwrócić szczególną uwagę oraz obserwować detektory i radary.

Region oznaczony II STOPNIEM ZAGROŻENIA

Ten region powinien przygotować się na silne burze z nawalnymi opadami deszczu do 30-50 l/m2 oraz gradu o średnicy do 4 cm i silnym wiatrem, który w porywach może dochodzić do 90 km/h.


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.