O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


 

10/11-06-2019 W CAŁYM REGIONIE MOŻLIWE BARDZO SILNE BURZE Z NAWALNYMI OPADAMI DESZCZU LOK


Ważne od:2019-06-10 godzina 07:00
Ważne do:2019-06-11 godzina 07:00
Autor prognozy:Daniel Obrzanowski
Prawdopodobieństwo:60%
Typ zagrożenia:Burza
Stopień zagrożenia:2
Skutki zagrożenia:Łamanie gałęzi; ryzyko utraty życia; ryzyko wybuchu pożaru; utrudnienia komunikacyjne; zaburzenia w pracy urządzeń elektrycznych.
Oglądalność:759
Udostępnij:
CAPE
LI
USKOK WIATRU
CIN
SRH

Tagi:            

Powiaty:                                          

Zagrożone regiony

II STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej, częściowo południowej, centralnej i północnej części województwa ze względu na bardzo silne opady deszczu do 70 l/m2 dużego gradu o średnicy do 4-6 cm oraz silnych porywów wiatru do 100 km/h i w mniejszym stopniu przed powstaniem 1-2 trąb powietrznych.

I STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej części województwa ze względu na silne opady deszczu do 30-40 l/m2 oraz w mniejszym stopniu przed opadami dużego gradu i silniejszym wiatrem.


Sytuacja Synoptyczna

W ciągu dnia znajdziemy się pod wpływem układu niskiego ciśnienia JORN znad południowo wschodniej części Niemiec. Do naszego regionu zacznie napływać gorące powietrze zwrotnikowe. Dodatkowo z południa na północ przemieszczał się będzie front atmosferyczny, przynosząc opady deszczu z burzami.


Treść ostrzeżenia

Obszar oznaczony II STOPNIEM ZAGROŻENIA

W tym regionie w godzinach popołudniowych, wieczornych i w pierwszej części nocy z poniedziałku na wtorek prognozowane są silne warunki termodynamiczne (CAPE 2000 – 3000 j/kg LI -7/-9 st. C) oraz podwyższone warunki kinematyczne. Wzmożony przepływ powietrza w dolnej i środkowej warstwie troposfery przyczyni się do powstania silnych uskoków wiatru DLS 18 – 20 m/s LLS 10 – 16 m/s SRH 120 – 180 m2/s2.

Takie połączenie może doprowadzić do powstania silnego wielokomórkowego układu z wbudowaną linią szkwału powodującą silne i niebezpieczne porywy wiatru, których prędkość może wynieść do 90 lokalnie 100 km/h oraz silne i nawalne opady deszczu do 50 – 70 l/m2.

Niestety modele numeryczne na ten okres prognozują opady gigantycznego gradu. Model GFS prognozuje, że średnica gradu może wynieść aż 4-6 cm. Tak duży grad w naszej części Europy zdarza się naprawdę bardzo rzadko. Dodatkowo wiele czynników wskazuje na to, że możemy mieć do czynienia z kolejną silną burzą wiatrową. Linia szkwału jaka może się utworzyć może przybrać formę Bow Echo z wbudowanymi superkomórkami. W związku z tym na jej trasie mogą pojawić się bardzo silne wręcz niszczące porywy wiatru. Możliwe są przypadki 1-2 trąb powietrznych.

Obszar oznaczony I STOPNIEM ZAGROŻENIA

Na tym obszarze prognozowane są burze o umiarkowanej sile. Ze względu na nieco niższe parametru termodynamiczne i kinematyczne burze powinny być nieco słabsze niż na obszarze znaczonym II STOPNIEM ZAGROŻENIA. Nie wyklucza się pojawienia silniejszej burzy wielokomórkowej z wbudowaną linią szkwału. W tym regionie największym zagrożeniem ze strony burz będą również silne opady deszczu oraz porywisty wiatr.

OBECNE WYŁADOWANIA


Legenda stopni

Możliwe słabe zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Średni stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem, opadami itp.


Bardzo duży stopień zagrożenia przed burzami, wiatrem itp.


Statystyki

Ilość wydawanych ostrzeżeń z danej kategorii


Ilość ostrzeżeń w danym stopniu zagrożenia.