W roku 2012 zauważylismy (może nie my pierwsi ale uwazamy że warto to opisać) ciekawe zjawisko późną jesienią podczas ostatnich cieplejszych dni w październiku. Podczas słonecznej pogody na ścianach budynków po stronie najsilniej nasłonecznionej w Szczecinie mielismy do czynienia z plagą biedronek.
W roku 2012 zauważylismy, być może nie my pierwsi, ciekawe zjawisko późną jesienią podczas ostatnich cieplejszych dni w październiku. Podczas słonecznej pogody na ścianach budynków po stronie najsilniej nasłonecznionej w wielu miejscach w Szczecinie mielismy do czynienia z plagą biedronek.
Wyglądało na to, że owady korzystały z ostatniego slonecznego dnia. Czy był w tym jakiś inny cel owadów tego nie wiemy, jednak niemal każdy budynek blisko parku był pokryty tymi owadami które wchodziły również na klatki schodowe przez otwarte okna. Możliwe że w poszukiwaniu schronienia na zimę.
Dodatkowo zauważyliśmy, iż biedronka ta nie jest naszą rodzimą biedronką siedmiokropką a biedronką azjatycką która w Polsce jest gatunkiem inwazyjnym. Biedronka azjatycka jest bardziej drapieżna i szybciej sie rozmnaża. Różnice są też widoczne gołym okiem. Biedronka siedmiokropka ma czerwony pancerzyk skrzydel i siedem czarnych kropek, dodatkowo posiada dwie wyraźne nie zlewające sie białe plamki na przedpleczu. Biedronka azjatycka występuje w barwach od żółtego i pomarańczowego, przez czerwone aż do czarnego. Ilość kropek u biedronki azjatyckiej wynosi od 0 do 23 a okolice przedplecza zdecydowanie się róznią gdyż białe plamki mogą się zlewać.
Poniższe zdjęcie zrobiono na jednym z budynków w Szczecinie na osiedlu Arkońskim w październiku 2012 roku. Przedstawia ono biedronke azjatycką i tego dnia na budynku było kilka tysięcy (jesli nie więcej) biedronek tego typu. Mozliwe jest, że biedronki te przed ochłodzeniem zbierają się w jednym miejscu aby przygotowac sie do zimy którą przetrzymują stadnie w grupach. Warto wspomnieć że pare dni później nadeszły krótkotrwałe, ale spore mrozy do -6 stopni przy gruncie.