Jak się okazało z każdą godziną temperatura w środę rosła i rosła. Już po godzinie w okolicach godziny 10:00 w wielu miejscach temperatura bez problemów przekroczyła +30 stopni. Dwie godziny później temperatura na północnym zachodzie oraz na południu województwa osiągała prawie +35 stopni. W okolicach godziny 15 kiedy słońce dawało najbardziej na południowym wschodzie temperatura powietrza na wysokości 2m wyniosła aż +36,4 st.C. A więc dokładnie o 0,1 stopnia dla tej stacji został pobity rekord. Może nie jest to wielki wyczyn ale jednak ta wartość będzie nowym wyznacznikiem dla czerwca w rejonie województwa.
Na uwagę zasługują jeszcze trzy pomiary.
Pierwszy to pomiar na stacji pomiarowej w m. Manschnow która oddalona jest od naszego województwa o ok 15 km od najbardziej wysuniętego punktu na południowym zachodzie województwa. Tam temperatura powietrza o godzinie 16:00 wyniosła aż +37,5 st.C.
Drugi pomiar pochodzi ze stacji umiejscowionej w naszym województwie a dokładnie w powiecie wałeckim. W Tucznie ok godziny 15:00 termometry na stacji pomiarowej zanotowały aż +37,7 st.
Trzeci pomiar dotyczy Świnoujścia. W tym mieście umiejscowiona jest posterunek meteo IMGW. W środę o godzinie 12:00 pomiar temperatury wyniósł aż +34,8 st.C. a w kolejnej godzinie temperatura spadła o 4,2 st. W tym czasie inne stacje notowały wzrost temperatur a tu spory spadek.
Pomimo tego, że stacje synoptyczne IMGW pokazywały że wartości temperatur w naszym województwie dochodziły do 36 stopni to przykład tych dwóch posterunków meteorologicznych mówią, że miejscami było jeszcze cieplej.
Przesyłaliście zdjęcia pomiarów z waszych urządzeń (zwykły zaokienny termometr lub niewielka stacja pogody albo samochodowy termometr) Wyniki były dużo wyższe niż podawały to stacje IMGW I lub II rzędu. Niestety dzieje się to tak, że termometry zaokienne przeważnie mają z jednej lub kilku stron ścianę, która ogrzewa się i tym samym oddaje ciepło co znacznie zawyża temperaturę. Niewielkie stacje meteo mają słabą osłonę radiacyjną co również w pewien sposób zawyża wynik. No i te nasze samochody. Termometry w samochodach też nie są dokładne. Przeważnie latem od gorącej blachy zawyżają a zimą od zimnej zaniżają.
W skrócie bez wątpienia był to najcieplejszy dzień czerwca od 19 lat.
Poniżej przedstawię jeszcze wartości jakie brakowały do pobicia rekordu na danych posterunkach.
Gorzów WLKP (rekord 35.4°C) wyrównany wynik
W Polsce w Radzyniu w województwie lubuskim około godziny 15.20 zanotowano 38,2 stopnia Celsjusza. Dotychczasowy czerwcowy rekord padł 27 czerwca 1935 roku we Wrocławiu i wynosił 38 st. C.