Niespokojne prognozy na nadchodzący tydzień- Nurkujące Niże
Opublikowane przez Daniel Obrzanowski dnia Lutego 19 2017 18:44:45
W nadchodzącym tygodniu w zasięgu silnych prądów strumieniowych dochodzić będzie do licznej cyklogenezy. Przez Morze Bałtyckie przedzierać się mają głębokie układy niskiego ciśnienia, doprowadzające do wzrostu gradientu barycznego, z którymi wiążę się wzrost prędkości wiatru.
Rozszerzone newsy

Poza wzrostem prędkości wiatru przechodzić mają bardzo "wydajne opadowo" fronty atmosferyczne.

W poniedziałek( 20 lutego) nad regionem przechodzić ma ciepły front atmosferyczny wraz ze strefową wieloskalowych, długotrwałych, wielogodzinnych opadów deszczu. Sumy opadowe mają być dosyć spore od 8-10 mm na południowym wschodzie województwa do ponad 15 mm na wybrzeżu środkowym. Nasilać się zacznie zachodni, południowo-zachodni wiatr, którego porywy mogą wzrosnąć do 60 km/h w głębi województwa, a na wybrzeżu do 75 km/h.

We wtorek(21 lutego) opadów zdecydowanie mniej. Na wybrzeżu pojawiać ma się sporo przejaśnień. Im bardziej wgłąb województwa tym bardziej dominować ma niskie zachmurzenie- stratus. Temperatura maksymalna ma wzrosnąć do nawet 6-8 st.C w zależności od regionu. Przez silny porywisty wiatr w pełni tego ciepła nie odczujemy. Szczególnie na wybrzeżu odczujemy silny wiatr osiągający w porywach 60-70 km/h.

22 lutego będzie zapowiedzią kolejnych bardzo dynamicznych zmian w pogodzie. Nad Atlantykiem rozwinie się głęboki niż, który w zasięgu silnego prądu strumieniowego przechodząc przez Skandynawię będzie się pogłębiać. Oznacza to dla nas bardzo silny wiatr z kierunku zachodniego, którego faza kulminacyjna prognozowana jest na godziny wieczorne i nocne. W całym województwie pojawiać się będą gwałtowne konwekcyjne opady deszczu, miejscami możliwe są także opady gradu lub krupy śnieżnej. Stała prędkość wiatru dochodzić ma na wybrzeżu do 45-60 km/h, podczas gdy porywy mogą osiągać wartość 100-115 km/h. W głębi województwa w przypadku powstania struktur konwekcyjnych również miejscami może powiać ponad 100 km/h.

23 lutego najpierw w Europę Zachodnią, a potem także w środkową uderzy gwałtowny układ niskiego ciśnienia, który doprowadzi do bardzo dużej niestabilności w troposferze. Ze względu na daleki termin prognozy określenie dokładnej siły wiatru jest dosyć trudne, lecz ostatnie prognozy wskazują na możliwość wystąpienia bardzo silnego wiatru z kierunku północnego. Może on powodować cofkę na wybrzeżu oraz groźne wezbrania rzek.Im bardziej wgłąb Polski przeważać ma wiatr zachodni, północno-zachodni.

Za jakiś czas na naszej stronie pojawią się pierwsze ostrzeżenia związane z silnym wiatrem.

Autor prognozy: Dawid Stępczyński