Rozpoczynamy kolejny (czwarty) tydzień meteorologicznych analiz dobowych.
Układ mapek:
- minimalna temperatura dobowa, - maksymalna temperatura dobowa
Temperatura dobowa pobierana jest z zakresu zaczynającego się od godziny 00:00 do 23:59 tego samego dnia.
Dane dotyczą terminów: 08.02.2014, 09.02.2014, 10.02.2014, 11.02.2014, 12.02.2014, 13.02.2014 oraz 14.02.2014 do północy.
Rozpoczynamy kolejny (czwarty) tydzień meteorologicznych analiz dobowych.
Układ mapek:
- minimalna temperatura dobowa, - maksymalna temperatura dobowa
Temperatura dobowa pobierana jest z zakresu zaczynającego się od godziny 00:00 do 23:59 tego samego dnia.
Dane dotyczą terminów: 08.02.2014, 09.02.2014, 10.02.2014, 11.02.2014, 12.02.2014, 13.02.2014 oraz 14.02.2014 do północy.
08 luty 2014 - sobota. W ciągu dnia dominowały słoneczne chwile, na niebie przeważnie zachmurzenie małe i umiarkowane. Niewielkie i bardzo słabe opady notowane były na południu regionu w okolicy Myśliborza. Temperatury zarówno maksymalne jak i minimalne powyżej zera w całym województwie. Rozkład maksymalnych temperatur wskazuje tym razem iż najcieplej było na południu województwa. Nocą rozkłąd temperatu był dość równomierny dla całego województwa. Paradoksalnie jednak najchłodniejsze miejsce o poranku było najcieplejszym w ciągu dnia.
09 luty 2014 - niedziela. W województwie zachodniopomorskim kolejny piekny dzień, od rana dużo słońca z małym i umiarkowanym zachmurzeniem. Temperatury maksymalne w całym regionie bardzo wyrównane na poziomie +8 stopni Celsiusza. Noce również bez mrozów, jedynie przygruntowe przymrozki w całym regionie spowodowały marznięcie szyb w autach co zmuszłao wielu keirowców do porannego ćwiczenia przy skrobaniu.
10 luty 2014 - poniedziałek.
Poniedziałkowy poranek przywitał nas po raz kolejny zamarzniętymi szybami w autach.W ruch poszły skrabaczki i płyny które mają za zadanie ów lód rozpuścić. Fajna sprawa, szkoda tylko że nawet najdroższy środek zostawia na szybie cienką i jakby tłustą wartwę mazi. Za wychłodzeniem powietrza stoją oczywiście rozpogodzenia które pozwalają by ciepłe powietrze niesione z południa Europy ulatywało w kosmos. W ciągu dnia wiele słońca i czyste niebo nad całym województwem. Dopiero wieczorem od zachodu zaczęło napływać zachmurzenie które noca przyniosło lokalnie słabe opady deszczu.
11 luty 2014 - wtorek.
Wtorek od rana pochmurny, odnotowano również nieznaczne opady deszczu (foto poniżej), które były przez nas zapowiadane w prognozie trzydniowej. W ciągu dnia odnotowano więcej takich opadów na terenie województwa których suma wyniosła od 0,1 mm do 5 mm za wyjątkiem Reska oraz wyspy Wolin gdzie opadów nie odnotowano.
12 luty 2014 - środa. W godzinach porannych, od zachodu, nadciagneła strefa zachmurzenia, która przyniosła słabe opady deszczu w zachodniej części województwa szczególnie w Świnoujściu oraz na wyspie Wolin. Strefa przemieszczając się na wschód słabła. Jeszcze przed południem od zachodu rozpogodziło się. Jak na tę porę roku mamy bardzo ciepłą zimę. Tej nocy wystąpiły wprawdzie spadki temperatur poniżej zera ale już w ciągu dnia było ciepło i przyjemnie.
13 luty 2014 - czwartek. Na początku dnia nad województwem zachodniopomorskim mieliśmy do czynienia ze strefą zachmurzenia umiarkowanego i dużego, którego rezultatem był słaby i umiarkowany opad śniegu. Przed południem szybko jednak chmury przemieściły się na wschód odsłaniając niemal idealnie czyste niebo. Kolejna strefa zachmurzenia, zgodnie z naszymi prognozami, nadciągnęła pónym popołudniem. Około godziny 21:30 zanotowano opady deszczu o charakterze słabym i umiarkowanym. Największe opady zanotowano w pasie od Goleniowa, przez Przybiernów po Kamień Pomorskie - do 10 mm deszczu, na pozostałym obszarze do 5 mm. Temperatury w ciągu nocy w wielu miejscach delikatnie na minusie, to również wpłynęło na to że poranny opad był opadem śniegu. Popołudniu termometry w cieniu w Szczecienie pokazały niemal +10 stopni Celsiusza.
14 luty 2014 - piątek. Piątek początkowo deszczowy, w ciagu dnia opady ustały i pare chwil po południu wyszło słońce. Temperatury minimalne wystąpiły w pierwszej części nocy natomiast maksymalne przypominają sytuację jaka panuje nad naszym województwem od kilku dni.
PODSUMOWANIE TYGODNIA NA WYKRESACH:
Maksymalne temperatury:
Na wykresach podsumowujących drugi tydzień lutego możemy zauważyć pewien spadek średniej temperatury dobowej (z dnia i nocy). W pierwszym tygodniu ta średnia odznaczyła się solidnym wzrostem co jest podtrzymane w tym tygodniu. Ten tydzień również rozpoczął się ciakawie kończąc pomiar tygodniowy średnio 2-stopniowym spadkiem zarówno temperatur maksymalnych jak i minimalnych. Nie mniej ten tydzień okazał się również ciepły za sprawą huraganów szalejących na Atlantyku. Huragany te wdmuchują ciepłe powietrze z południa blokując tym samym dostęp zimnego powietrza ze wschodu. Prognozując pogodę długoterminowo na najbliższy tydzień można sugerować iż trend spadkowy w dalszym ciągu zostanie zachowany.
Zapraszamy do analiz temperatur w kolejnym tygodniu a podsumowanie jak zwykle w sobotę - 22.02.2014.