Kilka dni temu skończył się pierwszy rok z naszymi prognozami dla województwa zachodniopomorskiego. Nadszedł czas na krótkie podsumowanie o tym co działo się w pogodzie oraz w naszym serwisie.
Kilka dni temu skończył się pierwszy rok z naszymi prognozami dla województwa zachodniopomorskiego. Nadszedł czas na krótkie podsumowanie o tym co działo się w pogodzie oraz w naszym serwisie.
Na początek przedstawimy Państwu statystyki wydawanych ostrzeżeń.
W ciągu roku wydaliśmy 97 ostrzeżeń konwekcyjnych - w tym 24 ze stopniem zerowym, 50 o pierwszym stopniu zagrożenia oraz 22 z drugim stopniem i tylko jedno (całe szczęście) o sile trzeciego najsilniejszego stopnia zagrożenia.
W ciągu 2013 roku wydaliśmy 48 ostrzeżeń przed burzami. Kilka z nich zasługiwało na 2 stopień zagrożenia. Pierwsze wyładowania pojawiły się dość szybko bo już w dniu 5 lutego. Na południu województwa przemieszczały się słabe burze oddając kilkanaście wyładowań. Zeszłoroczny sezon burzowy zakończył się w dniu 20.10.2013. W tym dniu przez północne regiony przeszły komórki burzowe. Jak na październik wyładowania miejscami były dość gwałtowne z opadami gradu i silnymi porywami wiatru.
Jedna z najbardziej niebezpiecznych burz pojawiła się nocą z 20 na 21 czerwca. Nad ranem od zachodu wkroczył słabnący już układ MCS z wbudowaną linią szkwału. Tą noc z pewnością pamiętają mieszkańcy zachodnich i centralnych regionów województwa.
Kolejną ciekawą pod względem wyładowań była noc z 06 na 07 sierpnia. W tym czasie do Polski zbliżał się potężny układ MCS. Zanim jednak dotarł do granicy z Polską, jeszcze przed nią formowały się inne komórki burzowe.
Nasi łowcy dokładnie obserwowali wtedy sytuację z linii granicznej w okolicy niemieckiej wioski Ladenthin.
Kolejna również bardzo niebezpieczna komórka burzowa przeszła w dniu 08.05.2013 przez zachodnie i centralne powiaty województwa. W trakcie burzy kilka ulic w Szczecinie zostało zalanych. W wielu miejscach padał grad o średnicy kurzych jaj.
Sezon burzowy w roku 2013 dla łowców z województwa nie należał do najlepszych. Mimo tego że pojawiło się kilkadziesiąt burz to były one słabe lub umiarkowane. Ci, którzy boją się silnych wyładowań powinni być zadowoleni. Większych szkód spowodowanych przejściem komórek burzowych nad regionem nie było.
Na stronie ostrzegaliśmy nie tylko przed burzami ale również przed silnym wiatrem, mgłami, upałami oraz opadami deszczu i śniegu.
Pierwsze ostrzeżenie przed upałami wydaliśmy 20 czerwca. Na południu regionu temperatura wzrosła do 35 stopni w cieniu. Kolejna fala niebezpiecznych upałów pojawiła się pod koniec lipca i na początku sierpnia.
W tych dniach słupki rtęci w całym regionie poszybowały do 36/37 stopni. W najbardziej niebezpiecznych godzinach 12:00 – 16:00 na dworze nie szło wytrzymać. W tych dniach nasz serwis wydał II stopień zagrożenia.
Przed wiatrem ostrzegaliśmy Państwa 12 razy. Pierwsze z nich pojawiło się pod koniec stycznia 2013 roku, kiedy to Orkan o imieniu Jolle stwarzał zagrożenie w zachodniej i północnej części Europy. W regionie w dniach 29/31.01.2013 wiatr dochodził w porywach do 90/100 km/h. Nad morzem szalał sztorm. Na ten dzień wydaliśmy II stopień zagrożenia.
Jak się okazało początek roku nie był tak straszny i niebezpieczny pod względem silnego wiatru jak koniec roku. Mowa tu oczywiście o słynnym Xavery, który szalał na początku Grudnia 05-06.12.2013r. Jego siła była znacznie większa. W tych dniach mieliśmy do czynienia ze śnieżycami, burzami oraz przede wszystkim z bardzo silnymi porywami wiatru.Nad samym morzem prędkość wiatru dochodziła do 120 km/h. W głębi lądu wiatr momentami osiągał prędkość do 90/100 km/h. W wielu miejscach pojawiły się burze śnieżne. Na wschodzie oraz w centrum przez kilka godzin padał dość intensywnie śnieg. Przez środek województwa przeszło rzadko spotykane zjawisko nazywane Efektem Jeziora. Bez wątpienia w tych dniach było to najbardziej niebezpieczne zjawisko pogodowe z jakim zmagaliśmy się w ciągu całego 2013 roku. Oby tego typu zjawisk pojawiało się jak najmniej. Link do naszej relacji z tego dnia http://pogoda-zachodniopomorskie.pl/news.php?readmore=167
Poniżej przedstawiamy Państwu najwyższe i najniższe temperatury jakie padały w danych miesiącach roku 2013. (Nie są to średnie temperatury)
Po lewej stronie temperatury w ciągu dnia a po prawej w ciągu nocy.
Dane z ogimetu.com.
Ja widać najcieplejszymi regionami były powiaty położone na północnym zachodzie oraz na południu województwa. Najchłodniejszym zaś był powiat Szczecinecki. Jak będzie w tym roku?
Do podsumowania roku należy dodać również znaczące zmiany jakie pojawiały się na naszej witrynie. O kilku z nich pozwolę sobie przypomnieć:
- 19.04.2013 Wprowadziliśmy oficjalne logo serwisu.
- 27.04.2013 Oficjalne otwarcie strony www.pogoda-zachodniopomorskie.pl
- 10.06.2013 Całkowite połączenie dwóch stron vps.szczecin.pl z pogoda-choszczno.pl w http://pogoda-zachodniopomorskie.pl