W kolejnych dniach w pogodzie czekają nas spore zmiany.
Opublikowane przez Daniel Obrzanowski dnia Października 23 2013 18:08:10

Aktualizacja 26.10.2013 W tej chwili jesteśmy po kolejnych aktualizacjach modeli. Na obecną chwilę nie wnoszą one większych zmian. Nadal na noc z poniedziałku na wtorek (28/29.10.2013) spodziewamy się silnych porywów wiatru. Już w poniedziałek po godzinie 15:00 na zachodzie i północy wiatr będzie odczuwalny, jednak tych najsilniejszych porywów spodziewamy się ok. godziny 23:00.


Rozszerzone newsy

Aktualizacja 26.10.2013 W tej chwili jesteśmy po kolejnych aktualizacjach modeli. Na obecną chwilę nie wnoszą one większych zmian. Nadal na noc z poniedziałku na wtorek (28/29.10.2013) spodziewamy się silnych porywów wiatru. Już w poniedziałek po godzinie 15:00 na zachodzie i północy wiatr będzie odczuwalny, jednak tych najsilniejszych porywów spodziewamy się ok. godziny 23:00. Nad ranem we wtorek powinno już się uspokoić. Nadal będzie wiało – jednak już nie z taką siłą. Co do burz, w tym czasie niczego nie możemy zagwarantować. Być może pojawią się ale co do tego musimy jeszcze poczekać.

Po przeanalizowaniu na obecną chwilę ostrzeżenie wyglądało by tak.

Aktualizacja 25.10.2013 Po najnowszych aktualizacjach modeli (głównie GFS) niżej omawiany układ niskiego ciśnienia stanie się najprawdopodobniej cyklonem a nie orkanem - jak wcześniej sądziliśmy. Najwcześniej nawiedzi on terytorium wysp Brytyjskich. Następnie tak jak przypuszczaliśmy bardzo szybko przemieszczać się będzie na wschód. Nad wyspami znajdzie się w poniedziałek w godzinach porannych. Tam wiatr w porywach może przekraczać nawet 120 km/h. W tym samym dniu w godzinach wieczornych znajdzie się już w północnej części Dani. Siła wiatru w tym czasie prawdopodobnie będzie nieco niższa, mimo wciąż pogłębiającego się układu. Jego centrum o godzinie 19:00 wyniesie tylko 964 hPa.

wstaw.org/m/2013/10/25/Rmgfs751_1_gif_300x300_q85.jpg wstaw.org/m/2013/10/25/Rmgfs781_1_gif_300x300_q85.jpg

 

W regionie w tym okresie modele nadal przewidują silne, a nawet bardzo silne porywy wiatru. Jego prędkość na północy może przekraczać 100 km/h, na pozostałym obszarze porywy wiatru osiągną wartość do 80-85 km/h. Silny wiatr to nie jedyne zagrożenie. Wraz z nim na terenie województwa (głównie na południu) pojawią się korzystne warunki do utworzenia się burz. Modele numeryczne przewidują potencjalną chwiejność do 400j/kg oraz prędkościowy uskok wiatru na różnych wysokościach - aż do 33-35 m/s. Takie warunki mogą sprzyjać pojawieniu się kilku superkomórek burzowych. Początkowo powinny powstawać one u naszych zachodnich sąsiadów, a następnie wraz z frontem przemieszczać się będą w naszą stronę.

Burze mogą mieć charakter liniowy co jeszcze bardziej zwiększy siłę wiatru. W przypadku kiedy linia burz dotarłaby do naszych południowych powiatów, siła wiatru mogłaby wzrosnąć nawet do 100-110 km/h. Do tego pojawiłyby się silne opady deszczu i gradu, którego średnica mogłaby wynieść nawet do 2-2,5 cm. Z racji tego, że gwałtowny układ u nas pojawiłby się już w godzinach wieczornych i nocnych burze mogłyby znacznie stracić na swojej sile.

Jak widać czekają nas naprawdę ciężkie i groźne godziny. Jeśli modele nie mylą się w obliczeniach i nic nie ulegnie zmianie, to możemy mieć poważny incydent pogodowy zarówno ze strony burz jaki i silnego wiatru. O wszystkich zmianach w prognozie będziemy informowali, a przed samym pojawieniem się zagrożenia wydamy stosowne ostrzeżenia.

wstaw.org/m/2013/10/25/Rmgfs811_1_gif_300x300_q85.jpg wstaw.org/m/2013/10/25/81_31_1_gif_300x300_q85.jpg

 

 


W ciągu ostatnich kilku dni na pogodę w regionie nie mogśmy narzekać. Pojawiły się dłuższe chwile ze słońcem, temperatura w ciągu dnia wysoka, a o nocnych przymrozkach zapomnieliśmy. Miłośnicy burz również mogli doznać ciekawych wrażeń, zwłaszcza północna i częściowo południowa oraz wschodnia część województwa. Jednak wszystko co dobre kiedyś się kończy.

W najbliższych dniach czeka nas niestety pogorszenie pogody. Do czwartku jeszcze dość pogodnie, choć już nieco chłodniej. W piątek już odczujemy załamanie pogody. Pojawią się opady deszczu i silniejszy wiatr. A to dopiero przedsmak tego, co czeka nas na koniec miesiąca.

W czwartek na obszarze Atlantyku dojdzie do rozbudowy kilku bardzo gwałtownych układów niskiego ciśnienia. Przemieszczać się one będą na północny wschód. Nie przyniosą jednak gwałtownej zmiany pogody w województwie. W kolejnych dniach również we wspomnianym wyżej regionie powstanie kolejny układ. Tym razem przemieszczać się będzie już na wschód. W nocy z niedzieli na poniedziałek znajdzie się już w okolicach W. Brytyjskich. Jego centrum w tym czasie może wynosić 980 hPa.  W kolejnych godzinach, przemieszczać się będzie w kierunku północnej Danii. Tam jego centrum może wynieść nawet 974 hPa.

W piątek najprawdopodobniej gwałtowny niż przemieni się w Orkan. Będzie on miał duży wpływ na pogodę w zachodniej, środkowej oraz północnej części europy. W wielu miejscach wiatr w porywach może przekroczyć nawet 110 km/h.

Do naszego regionu układ dotrze i odczujemy go już w niedzielę. Początkowo pojawią się opady deszczu o charakterze przelotnym i wiatr, który w porywach może dochodzić do 50-55 km/h.

W poniedziałek wiatr już mocniejszy. W ciągu dnia na północy może dochodzić do 60-65 km/h. Na pozostałym obszarze nie powinien przekroczyć wartości 55km/h. Najmocniejszych porywów wiatru możemy spodziewać się w nocy z poniedziałku na wtorek. Jego prędkość wzrośnie do 80 - 90 km/h. Poza silnym wiatrem czekają nas opady deszczu. Temperatura już dużo niższa, maksymalnie 12-14 stopni. Silny wiatr powodować będzie odczuwanie znacznie niższej temperatury. Na chwilę obecną nie można wykluczyć też pojawienia się kilku wyładowań, głównie w zachodniej i środkowej części województwa.

Jak wiadomo do omawianego załamania pogody jest jeszcze kilka dni, a prognozy mogą ulec nagłej zmianie. Na chwilę obecną patrzymy na nie z pewnym dystansem. W związku z tym, że możliwe jest spore zagrożenie ze strony silnego wiatru, nasz zespół będzie monitorował każde zmiany i aktualizacje modeli numerycznych oraz drogę jaką wybierze silny układ niskiego ciśnienia.