Po kilkudniowej dominacji antycyklonu Brigida przynoszącej pogodną ale mroźną aurę przychodzi czas na znaczące zmiany. Laszlo i Martin to imiona dwóch układów niskiego ciśnienia, które obecnie znajdują się nad Atlantykiem. ... Kontynuuj czytanie +
Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /home/brzanek/public_html/06022019/themes/FusionTheme/themefactory/core.php on line 128
Po kilkudniowej dominacji antycyklonu Brigida przynoszącej pogodną ale mroźną aurę przychodzi czas na znaczące zmiany. Laszlo i Martin to imiona dwóch układów niskiego ciśnienia, które obecnie znajdują się nad Atlantykiem. ... Kontynuuj czytanie +
Od kilku dni nasze Województwo znajduje się pod wpływem układu wysokiego ciśnienia znad Europy wschodniej. Gwarantuje nam to słoneczną, ale i chłodną aurę. W dzień maksymalne temperatury wynoszą ok. 13 stopni. Nocami słupki rtęci spadają o kilka stopni. W najbliższych dniach od północnego zachodu zbliży się do nas układ niskiego ciśnienia przynoszący przelotne opady deszczu i nieco niższe temperatury.
... Kontynuuj czytanie +
Jutro na terenie województwa od rana należy spodziewać się opadów deszczu. Najwięcej spadnie go na południowym wschodzie. Tam sumy opadowe wyniosą nawet do 7mm/6h w centrum oraz na południu i na wschodzie sumy opadowe będą mniejsze maksymalnie do 5mm/6h. Najmniej deszczu spadnie na północnym zachodzie regionu. Takiej pogody należy spodziewać się do godzin południowych. Temperatura w ciągu dnia od...
... Kontynuuj czytanie +
Od kilku dni województwo zachodniopomorskie znajduje się między niżem znad Europy zachodniej, a układem wysokiego ciśnienia znad Rosji. Taki rozkład układów barycznych przynosił duże zachmurzenie z lokalnymi opadami deszczu. Mimo to jak na Listopad było ciepło, temperatury w ciągu dnia, jak i nocą nie spadały poniżej zera. Największym zagrożeniem, z jakim zmagamy się w ostatnim czasie to pojawiające się nocne i poranne mgły, które miejscami ograniczały widoczność nawet do 50m.
... Kontynuuj czytanie +
W ciągu ostatnich kilku dni nasz region był pod wpływem układu wysokiego ciśnienia znad Rosji. Od wschodu napływało suche i mroźne powietrze. Temperatura w całym województwie spadała poniżej zera. Najchłodniejsza noc z poniedziałku na wtorek przyniosła spadki temperatur nawet do -9 stopni. Takie wartości odnotowaliśmy w Drawsku Pomorskim. Niewiele cieplej było w centrum i na północnym wschodzie województwa -8 stopni. W Szczecinie w tym okresie temperatura spadła do -6. Koniec tygodnia przyniósł nieznaczne ocieplenie. To za sprawą zanikającego wyżu ze wschodu. Obecnie większy wpływ na pogodę mają układy niskiego ciśnienia znad Atlantyku i południowej Europy. W piątek w wielu miejscach pojawiły się słabe opady mżawki. Przy temperaturze wynoszącej 0 stopni opady w wielu miejscach powodowały gołoledź. Na drogach w tym czasie zrobiło się bardzo niebezpiecznie. W nocy z piątku na sobotę w wielu miejscach pojawiły się gęste mgły ograniczające widoczność do 100m.
... Kontynuuj czytanie +
Wielkimi krokami zbliża się koniec roku 2014 a wraz z nim kolejny rok naszej działalności. Przyszedł czas na krótkie podsumowanie tego, co działo się w pogodzie, ale i nie tylko. Na początek troszkę statystyk z naszej strony.
W ciągu całego roku napisaliśmy dla was 72 tematy głównie związane z pogodą w naszym województwie.
Od 01 stycznia do 31 grudnia wydaliśmy 183 ostrzeżeń przed burzami, silnym wiatrem, mgłami, upałem i mrozem oraz opadami deszczu i śniegu.
Po kilku dniowej dominacji układów niskiego ciśnienia znad Atlantyku przyszedł czas na wyż. Niesie on ze sobą dość ładną pogodę ze sporą ilością słońca. Tak było w piątek miejscami w sobotę i w niedzielę. Podobnie będzie w poniedziałek.
... Kontynuuj czytanie +
Aktualizacja (dane z 07.01.2014 godz: 12:00)
Ostatnie aktualizacje modeli numerycznych przyniosły pewne zmiany. Wcześniej dwa podstawowe modele pogodowe GFS oraz GFS Para były strasznie rozbieżne w prognozowaniu pogody na końcówkę tygodnia. Teraz sytuacja zaczyna się stabilizować. Oba wcześniej wspomniane modelu sugerują, że silny wiatr pojawi się już w noc z czwartku na piątek. W tym czasie porywy wiatru mogą dochodzić już do 70/80km/h. W piątek w godzinach popołudniowych znacznie wzrośnie prędkość wiatru. Nad samym morzem wiatr w porywach może dochodzić aż do 100/110km/h a w głębi lądu do 80/90.
... Kontynuuj czytanie +Warto przyjrzeć się prognozom na 30 stycznia, kiedy przez nasz region przemieszczać ma się górny, płytki niż baryczny i związany z nim chłodny front atmosferyczny. W obrębie chłodnego frontu atmosferycznego pojawiać się będą opady, głównie śniegu, miejscami marznącego deszczu(głównie wybrzeże). ... Kontynuuj czytanie +
W ostatnim okresie województwo zachodniopomorskie było pod wpływem licznych układów niskiego ciśnienia. Przynosiły one silne lokalnie bardzo silne porywy wiatru oraz opady deszczu. Najsilniejsze porywy notowane były na północy, północnym zachodzie i lokalnie na południu. W tych regionach chwilami wiało nawet 80-90 km/h. Ostatnia doba przyniosła spore opady deszczu. Lokalnie w centrum i na wschodzie spadło go nawet 30mm. Poza tym w całym regionie zrobiło się dość ciepło. Temperatura w ciągu dnia dochodziła nawet do 12 stopni, nocami lokalnie było bardzo podobnie.
... Kontynuuj czytanie +
W ciągu najbliższych kilku dnia znajdziemy się pod wpływem wędrujących z zachodu na wschód układów niskiego ciśnienia. Choć układy te będą przechodziły głównie przez środkową część Skandynawii, to nie ominie nas silny wiatr i spora dawka opadów. Powodem silniejszego wiatru będzie zagęszczenie się izobarów ze względu na dość bliskie położenie układów barycznych wyżu i wspomnianego wcześniej, niżu.
... Kontynuuj czytanie +