Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /home/brzanek/public_html/06022019/themes/FusionTheme/themefactory/core.php on line 128 Aktualności: Niebezpieczna końcówka tygodnia możliwe silne burze. Aktualizacja 21.05.2014 godz: 21:00 - Pogoda w woj. zachodniopomorskim

Niebezpieczna końcówka tygodnia - możliwe silne burze. Aktualizacja 21.05.2014 godz: 21:00

Aktualnie online
Gości online 1

Użytkowników online 0


Łącznie użytkowników: 13
Najnowszy użytkownik: Martyna Mietluk
Archiwum bloga

Niebezpieczna końcówka tygodnia - możliwe silne burze. Aktualizacja 21.05.2014 godz: 21:00

W najbliższych dniach znajdziemy się pod wpływem układów wysokiego ciśnienia znad Europy wschodniej i południowej. Dzięki nim do regionu zacznie napływać cieplejsza masa powietrza z południa i ze wschodu. Temperatury w ciągu dnia bardzo wysokie od 27 do 30 stopni. Takie zmiany przyniosą nam niestety bardziej gwałtowną końcówkę tygodnia.

W najbliższych dniach znajdziemy się pod wpływem układów wysokiego ciśnienia znad Europy wschodniej i południowej. Dzięki nim do regionu zacznie napływać cieplejsza masa powietrza z południa i ze wschodu. Temperatury w ciągu dnia bardzo wysokie od 27 do 30 stopni. Takie zmiany przyniosą nam niestety bardziej gwałtowną końcówkę tygodnia.

Niebezpiecznie w piątek oraz w nadchodzący weekend.

Po upalnych dniach w piątek od zachodu zbliży się do nas układ niskiego ciśnienia, przynosząc opady i gwałtowne burze. Nasi synoptycy już teraz bacznie przyglądają się co morze się wydarzyć. Na chwilę obecną nie wygląda to zbyt dobrze a parametry, jakie od kilku aktualizacji podają modele pogodowe są groźne. Tylko dlatego, że do omawianego załamania pogody jest jeszcze kilka dni, nie bijemy na alarm. Zaczynamy analizować i przedstawiać scenariusze jakie mogą, lecz oczywiście nie muszą się pojawić.

Aktualizacja 21.05.2014 godz: 21:00

Po kolejnych kilku aktualizacjach modeli pogodowych GFS oraz WRF nie wiele się zmieniło. Pojawiły się nieco słabsze warunki kinematyczne oraz zachmurzenie, jakie prawdopodobnie pojawi się w piątek, oraz w sobotę. Najprawdopodobniej burze pojawią się dopiero w nocy z piątku na sobotę głównie na zachodzie oraz w centrum. Bardzo możliwe, że będzie to linia szkwału, a nawet Bow Echo. Wtedy musimy przygotować się na silny wiatr. W pierwszy dzień weekendu burze prawdopodobnie pojawią się już tylko na krańcach wschodnich.

Z każdą aktualizacją prognozy staje się coraz bardziej stabilne. Ostateczne ostrzeżenia powinny pojawić się najpóźniej w piątek w godzinach porannych.

 


 

Aktualizacja 20.05.2014 godz: 20:00

W tej chwili jesteśmy po kilku aktualizacjach modeli pogodowych. Przedstawiane wcześniej parametry nie ulegają jakimś znaczącym zmianom. Nadal możemy mieć do czynienia z wysokimi wartościami termodynamicznymi i kinematycznymi, choć te drugie w niewielkim stopniu zmalały. Wszystko wskazuje na to, że burze będą bardzo wolno przemieszczały się na wschód. W związku z tym patrząc na wysokie wartości czynnika PWATER w wielu miejscach może dojść do podtopień. Zwłaszcza kiedy pojawią się superkomórki burzowe, których w dalszym ciągu nie możemy wykluczyć. Parametr STP mówiący o powstaniu trąb powietrznych minimalnie zmalał.

Na chwilę obecną największym zagrożeniem ze strony burz będzie ulewny opad deszczu i dużego gradu, którego średnica może wynieść nawet do 3-3,5cm. Być może pojawi się struktura liniowa, która przyniesie silne porywy wiatru.

Wszystko wskazuje na to, że dzień wcześniej z podobną aurą zmagać się będą Niemcy. Tam już teraz pojawiają się wstępne ostrzeżenia o gwałtownych burzach. Poniżej przedstawiam kolejne mapki z modelu GFS na piątek godzinę 15:00Z.

Jeśli chodzi o sobotę to warunki na powstawanie burz nadal są potrzymane. Wszystko wskazuje na to że w niedzielę powinno już być spokojniej.

Kolejna aktualizacja tematu pojawi się w Środę po godzinie 22:00.

 


 

Warunki na piątek 23.05.2014 wyglądają następująco. Modele GFS oraz WRF są zgodne co do parametrów Cape ok 2000 j/kg Lifted Index do -6 stopni. Zaskakujące są parametry wodności atmosfery, wynoszą aż 35mm. Prędkościowy uskok wiatru w różnych partiach troposfery 0-6km wyniesie ok. 20 m/s. Powyższe warunki świadczą o silnej burzy superkomórkowej. Do tego wszystkiego dochodzi parametr STP (Significant Tornado Parametr) wskazujący niewielką możliwość pojawienia się trąby powietrznej.

 

Bardzo podobnie wygląda sobota oraz niedziela. Parametry CAPE LI i inne na tą chwilę również są alarmujące. Być może noc z soboty na niedzielę dla wielu z nas okaże się nieprzespana z powodu silnych wyładowań.  

Na chwilę obecną nie ma sensu podawać w jakim regionie będzie najbardziej niebezpiecznie oraz w jakim czasie. Im będziemy bliżej zapowiadanego niebezpieczeństwa będziemy wydawać ostrzeżenia konwekcyjne z uwzględnieniem miejsca oraz czasu.

Kolejna aktualizacja tematu pojawi się we wtorek w godzinach wieczornych. Jeśli zajdzie potrzeba wydania ostrzeżeń to pojawią się one najprawdopodobniej w czwartek ok. godziny 23:00.


0 komentarz

Zostaw komentarz

G
CAPTCHA ImageRefresh Image
  • Brak komentarzy. Może chcesz dodać swój?

Ocena zawartości jest dostępna tylko dla użytkowników. Proszę Zaloguj się lub Zarejestruj się by zagłosować.
Niesamowite! (0)0 %
Bardzo dobre (0)0 %
Dobre (0)0 %
Średnie (0)0 %
Słabe (0)0 %
The Nebula is a PHP-Fusion 9's first FusionTheme Theme Framework made offering many content elements, styles and features and to better understand and learn to build content using the PHP-Fusion 9, without coding.

O nas

Na stronie zajmujemy się prognozowaniem pogody dla województwa Zachodniopomorskiego. Sugerujemy się danymi z różnych źródeł oraz z prognoz numerycznych.

Copyright © 2019

Powered by PHP-Fusion Copyright © 2024 PHP-Fusion Inc
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Brzanek Theme by PHP-Fusion Inc

10,731,460 unikalnych wizyt
Czas generowania: 0.66096 sekund | Średnio: 0.66096 (0) sekund | Zapytań: 59 | Użyta pamięć: 9.13MB/2MB